Lata 70. we włoskim designie to ponadczasowa elegancja z wyrazistym charakterem, zdecydowane formy, a także błyszczące lakiery, szkło, mosiądz, czy też marmur. To właśnie ten styl stanowił główną inspirację dla Jacka Kamińskiego – architekta, który zaprojektował wnętrze niewielkiego mieszkania w Warszawie. 30-metrowa kawalerka urządzona w stylu włoskich lat 70. została nasycona unikalnymi detalami nierzadko pochodzącymi z epoki, dzięki czemu zachwyca klasą i funkcjonalnością. Wszystko to możemy zobaczyć na zdjęciach realizacji, które wykonał Jakub Nicieja.
Przedpokój – wizytówka domu – odważna aranżacja w ciemnych odcieniach
Układ funkcjonalny mieszkania w Warszawie przeszedł radykalną metamorfozę. Wszystkie ściany wewnętrzne zostały wyburzone i rozplanowane na nowo, dzięki czemu na 30m2 udało się zmieścić przestronną strefę dzienną, łazienkę, wydzieloną sypialnię oraz reprezentacyjną strefę wejściową. Przedpokój, często traktowany po macoszemu i sprowadzany do roli komunikacyjnego ciągu, w tym projekcie stał się odważną wizytówką całego mieszkania. Ściany, szafy na okrycia wierzchnie oraz drzwi do łazienki pokryła purpurowa farba o wysokim połysku.
Kontrast między ciemnym przedpokojem a dalszą częścią mieszkania sprawił, że strefa dzienna w odcieniach beżu i bieli sprawia wrażenie jeszcze bardziej przestronnej i lekkiej. Warto zwrócić uwagę także na ościeżnicę łączącą te dwie przestrzenie. Została ona wykończona marmurem, co stanowi nawiązanie do projektów Bohdana Pniewskiego z lat 30. Oprócz spełniania funkcji dekoracyjnej ościeżnica fantastycznie kadruje widok na centrum salonu – strefę jadalnianą wraz z jej unikalnymi elementami.
30-metrowa kawalerka urządzona w stylu włoskich lat 70. i otwarta strefa dzienna
Centrum strefy dziennej w warszawskim mieszkaniu stanowi monumentalny, okrągły stół projektu Piotra Dąbrowy, otoczony prostymi drewnianymi krzesłami marki TON. Tuż nad nim zawisł modernistyczny, kryształowy żyrandol Paolo Veniniego z lat 60., który filtruje światło, ozdabiając całe pomieszczenie pięknymi refleksami. Żyrandol został sprowadzony przez architekta Jacka Kamińskiego z brukselskiego antykwariatu. Nie jest to jedyny wyjątkowy element w tym wnętrzu, ponieważ jako dopełnienie części kuchennej zastosowano Białą Mariannę – śląski marmur popularny wśród polskiej szlachty XVII wieku, pozyskany u podwarszawskiego kamieniarza.
Różowo-purpurowe żyłki dziś już prawie niedostępnego marmuru wspaniale łączą się z ciemną zabudową, w której udało się zmieścić kuchnię, lodówkę, zmywarkę, pralkę oraz garderobę. W części wypoczynkowej znalazła się natomiast wykonana na zamówienie sofa w nietypowym kształcie, półka idealna na książki lub kieliszek wina, a także lustrzany parawan, który zwiększa dopływ dziennego światła i swoją wysokością równoważy zabudowę kuchenną. Całość strefy dziennej pozostaje oprawiona w wyraźny rytm parkietu, ułożonego we francuską jodełkę, oraz swobodnie opadającą draperię zasłon, które nadają wnętrzu klasy.
Intymne przestrzenie w niewielkiej kawalerce
Projektant Jacek Kamiński uznał za niezwykle ważne wydzielenie choćby niewielkiego, zamykanego pomieszczenia, które zagwarantuje właścicielowi odrobinę intymności. Stąd pomysł na malutką sypialnię oddzieloną od reszty mieszkania przesuwnymi drzwiami. Całość pomieszczenia wypełnia łóżko, jednak nie stanowi to problemu, gdyż wnętrze ma służyć jedynie odpoczynkowi oraz lekturze. Za sprawą mosiężnych paneli i geometrycznej tapety Asteré, w sypialni tworzy się nastrojowa, złota poświata, która sprzyja wyciszeniu, ukojeniu i regeneracji.
Równie klimatyczna jest aranżacja łazienki, w której rytmiczne, czarne płytki na ścianach spotykają się z nieregularnym żyłkowaniem marmuru na podłodze. Ciemne wnętrze dopełniają mosiężne dodatki, a ustawione pod kątem lustro oraz zaoblenie kabiny prysznicowej sprawiają, że przestrzeń staje się tajemnicza i niezwykle nastrojowa. 30-metrowa kawalerka urządzona w stylu włoskich lat 70. pozostaje nasycona szlachetnymi materiałami i designerskimi perełkami, które w połączeniu z niebanalnymi i odważnymi decyzjami aranżacyjnymi owocują klimatycznym wnętrzem pełnym klasy i charakteru.
Projekt: Jacek Kamiński | jacekkaminski.com
Zdjęcia: Jakub Nicieja | nicieja.pl
Zobacz również: 34-metrowe mieszkanie w Gdańsku – funkcjonalna aranżacja na małym metrażu | 49-metrowe mieszkanie na Woli dla pary miłośników gotowania i literatury