Warszawski apartament w kamienicy – miętowa kuchnia i francuska jodełka

Warszawski apartament w kamienicy - projekt To Be Design - zdjęcia Pion Poziom - plndesign

Wnętrza starych kamienic zachwycają przestronnością i niepowtarzalnym klimatem, jaki nadaje im historyczny sznyt. Obdarzone duszą, stają się idealnym miejscem do życia, którego nie sposób nie pokochać. Nic więc dziwnego, że zarówno właściciele ponad 100-metrowego apartamentu w centrum Warszawy, jak i odpowiedzialna za projekt architekt Weronika Budzichowska z To Be Design od razu poczuli miętę do tego miejsca. I to dosłownie – w odnowionym wnętrzu dominują bowiem łagodne pastelowe odcienie, a serce domu stanowi stylowa kuchnia w miętowym kolorze.

Dopasowany styl eklektyczny

Architekt Weronika Budzichowska, właścicielka pracowni To Be Design, jest znana i ceniona za realizację w stylu eklektycznym, które łączą inspiracje z minionych epok z nowoczesnością. Tym jednak, co ją wyróżnia, to niezwykła empatia, z jaką podchodzi do swojej pracy. Zawsze bowiem wsłuchuje się w potrzeby swoich klientów, a za rzetelną wiedzą i doświadczenie kryje się ludzkie zrozumienie ich wnętrza, odkrywanie pasji oraz codziennych rytuałów przyszłych mieszkańców. Tak było i w tym przypadku. Architekta, stając przed zadaniem aranżacji wnętrza starej, bo ponad stuletniej kamienicy, zlokalizowanej w centrum Warszawy, nie tylko uszanowała zastaną tkankę historyczną, ale nadała jej nowoczesny sznyt, wpisując przestrzeń w styl życia przyszłych mieszkańców.

Przytulny salon z zieloną kanapą, ozdobnym panelem ściennym i drewnianymi elementami
Przytulny salon z zieloną sofą i drewnianymi elementami

Wsłuchiwanie się w potrzeby klientów, odkrywanie ich wnętrza, pasji, codziennych nawyków to klucz do sukcesu w projektowaniu. Architekt wnętrz, choć często jest taka pokusa, nie może wyłącznie realizować własnej wizji. Aranżowana przestrzeń musi odzwierciedlać duszę właścicieli. Tylko dzięki temu właściciele poczują się tu dobrze, a projekt można będzie uznać za udany – tłumaczy architekta Weronika Budzichowska.

Kolor jako motyw przewodni eklektycznego wnętrza

Stąd we wnętrzu pojawiają się pastelowe kolory, równie łagodne i pogodne, jak przyszli mieszkańcy. Architekta wybrała je wspólnie z inwestorami, czynią one z subtelnych odcieni lejtmotyw przewijający się przez wszystkie przestrzenie użytkowe. Łagodne błękity, przygaszona mięta, czy słoneczne odcienie żółtego wnoszą sporą dawkę energii do wnętrz, jednocześnie nie dominując nad jego charakterem. A ten, jak przystało na wnętrze kamienicy, jest mocno zakorzeniony w historycznej tkance miejsca.

Przedpokój z dużym lustrem, aksamitną ławeczką i eleganckimi, żółtymi szpilkami
Przedpokój z dużym lustrem i aksamitną ławeczką

Kanwą do powstania projektu stał się styl ogólnie nazywany klasycznym. Wnętrze nie jest jednak inspirowane jedną, określoną epoką czy konkretnym nurtem. Czerpiąc z historycznych stylów i nurtów, starałam się wybrać to, co najlepiej zbudowałoby eklektycznych charakter wnętrz, otwierając je przy tym na nowoczesność – wyjaśnia właścicielka pracowni To Be Design.

Nieprzypadkowe detale i designerskie akcenty

Obok ułożonej we francuską jodełkę drewnianej podłogi, zdobnych sztukaterii i finezyjnych gzymsów znanych z francuskich kamienic, pojawiają się więc typowe dla art déco zdobne lamele i obłe, łagodnie zgeometryzowane formy. Klasycznym frontom z charakterystycznymi ramiakami, jak te w kuchni, towarzyszą nowoczesne detale, jak choćby szklane gabloty ujęte w czarne ramy. Lekkie kształty mebli wypoczynkowych ubrane zostały w tradycyjne welury i aksamity, zaś finezyjne stoliki i dekoracyjne oświetlenie stanowią designerskie akcenty, których tu nie brakuje. Każdy detal ma bowiem znaczenie i nie znalazł się w tym projekcie przez przypadek.

Styl eklektyczny to umiejętność łączenia elementów z pozoru bardzo różnych, odległych od siebie wzorniczo. Dlatego uważa się go za jeden z najtrudniejszych stylów aranżacyjnych. I choć wymaga on niezwykłego wyczucia estetycznego i, nie ukrywam, doświadczenia w projektowaniu wnętrz, efekt zawsze będzie niesamowity – podsumowuje Weronika Budzichowska.

Nowoczesna kuchnia z eleganckimi, miętowymi szafkami i dużym lustrem nad blatem
Nowoczesna kuchnia z eleganckimi, miętowymi szafkami i dużym lustrem nad blatem

Dlatego wnętrze zaprojektowane przez architektkę, mimo że pozostaje w konwencji tradycyjnie urządzonych kamienic, zaskakuje na każdym kroku. Ciekawe zestawienie sztukaterii z żółtą tapicerowaną lamperią, która stanowi również zagłówek łóżka, kuchenna wyspa w pastelowym kolorze, wykończona lamelkami, fronty szafek, które zdobią płytki 3D, czy dekoracyjna tapeta w strefie prysznica – to elementy, obok których nie można przejść obojętnie. A w tym wnętrzu jest ich o wiele więcej. Całość tworzy przy tym spokojną kompozycję z mocnymi akcentami, która poprzez dekor i detal nabiera eleganckiej duszy. Wszystko to sprawia, że mieszkanie jest przede wszystkim unikatowe – tak, jak i jego mieszkańcy. 


Projekt: To Be Design | tobedesign.pl
Zdjęcia: Pion Poziom | pionpoziom.com

Zobacz również:

Marmurowy blat w kuchni z minimalistycznymi dekoracjami i subtelnym, pastelowym wykończeniem szafek
Nowoczesna kuchnia z designerskimi frontami i geometrycznym wzorem na ścianie
Detal stylowej sypialni z welurowym, musztardowym zagłówkiem i minimalistycznym oświetleniem
Przestronna kuchnia z wyspą, jasnymi szafkami w miętowym kolorze i drewnianą podłogą
Nowoczesna łazienka z podwójną umywalką, dużymi lustrami i designerskim oświetleniem
Jasny hol z drewnianą podłogą w jodełkę, odkrytą cegłą i minimalistycznym oświetleniem
Nowoczesna łazienka z wolnostojącą wanną, marmurowymi ścianami i eleganckimi detalami
Stylowa sypialnia z panelem ściennym w kolorze oliwkowym i welurowym zagłówkiem w musztardowym odcieniu
Sypialnia z efektowną tapetą o botanicznym wzorze, tworząca przytulną atmosferę wnętrza
Stylowa łazienka z prysznicem, czarnymi akcentami i tropikalnymi wzorami na ścianach
Przestronna sypialnia z tapicerowanym, musztardowym zagłówkiem oraz zasłonami w kolorze oliwkowym