Nie od dziś wiadomo, że otoczenie człowieka wpływa na jego nastrój i podejście do życia. O tym, ile radości i energii może wnieść w codzienność aranżacja mieszkania, przekonali się właściciele dwupoziomowego lokalu w Warszawie. Energetyczne wnętrze w stylu japandi, wypełnione nieoczywistymi kolorami i kształtami, zaprojektowały Joanna Felczuk i Anna Baranowska z Butterfly Studio. Stylizację do sesji przygotowała Eliza Mrozińska, a zdjęcia wykonał Patryk Polewany – to dzięki nim możemy zobaczyć, jak kontrasty łączą się, tworząc nowy wymiar harmonii.
Harmonia – czy może zrodzić się z kontrastów?
Zlokalizowane w Warszawie mieszkanie zostało zaprojektowane z myślą o rodzinie 2+1. Główną ideą projektu był kontrast pomiędzy prostą i stonowaną strefą dzienną a zamkniętymi pomieszczeniami, które miały zaskakiwać nieoczywistymi kolorami, fakturami i formami. W ten sposób powstała niezwykle energetyczna aranżacja, w której wyraziste elementy równoważą się ze stonowaną kolorystyką zaczerpniętą ze stylu japandi. Inspiracje wschodem dostrzec można także w dużej uważności, z jaką architektki dobrały geometryczne i organiczne formy.
W strefie dziennej znalazło się niekwestionowane serce domu w postaci czerwono-rudej kanapy. Gamę ciepłych kolorów uzupełniły także jasne, naturalne beże oraz odcienie drewna. Na tym stonowanym tle udało się wyeksponować organiczne kształty stolików kawowych, luster oraz lampy nad strefą wypoczynkową. Punktem, który przyciąga wzrok, jest również ścianka telewizyjna z podświetleniem LED, wykończona fornirem oraz tynkiem strukturalnym. Wszystko to tworzy razem harmonijną i przytulną całość.
Detale – nuta charakteru na tle ponadczasowych kolorów ziemi
Tuż za strefą wypoczynkową znajduje się przestrzeń jadalniana – dedykowana nie tylko codziennym posiłkom, ale także spotkaniom w większym gronie przyjaciół lub rodziny. Jej centrum stał się duży stół z drewnianym blatem na wyrazistych, czarnych nogach. Wokół niego stanęło sześć lekkich, zgrabnych i wygodnych krzeseł z beżową tapicerką. Tym, co wyróżnia tę przestrzeń, jest asymetryczna lampa będąca kompozycją złożoną z wielu kul oraz detale w odcieniach czerni – ponadczasowe i drapieżne jednocześnie.
Wyważona estetyka panuje także w kuchni. Otwarty układ pomieszczenia pozwala na swobodny przepływ światła i wspólne spędzanie czasu, a umieszczenie tej strefy nieco na uboczu sprawia, że poszczególne funkcje pozostają harmonijnie wydzielone. W kuchni również królują kolory ziemi w postaci beżu na górnych i naturalnego forniru na dolnych szafkach. Tę elegancką bazę dopełnia blat i pasek techniczny z konglomeratu łączący wytrzymałość z funkcjonalnością. Ciekawym, choć subtelnym, akcentem są stylizowane gniazdka.
Kolory – energetyczne wnętrze w stylu japandi
Prawdziwą niespodzianką w projekcie Butterfly Studio są aranżacje zamkniętych pomieszczeń – łazienek na parterze i na piętrze. Pierwsza z nich wyraźnie kontrastuje ze stonowaną strefą dzienną, a wszystko to za sprawą intensywnie zielonych płytek, które pokryły ścianę za umywalką. Nie tylko ich kolor może budzić zdziwienie – zostały one ułożone w jodełkę spotykaną najczęściej na klasycznych parkietach. Do nieoczywistych rozwiązań należy także zaliczyć kompozycję z luster w kształcie blobów nawiązujących do stolików kawowych z salonu.
W łazience na piętrze również można spotkać odniesienie do aranżacji strefy dziennej – rudawy odcień na ścianie i suficie. Ciekawym elementem jest także podświetlona tapeta z nowoczesnym motywem tuż nad wanną. Nutkę elegancji w tej ciepłej przestrzeni wprowadza mosiężne wykończenie oraz detale na szafkach. Nieoczywiste połączenia zaproponowane przez Joannę Felczuk i Annę Baranowską zaowocowały nowym wymiarem harmonii. Dzięki temu energetyczne wnętrze w stylu japandi oddaje unikalny styl domowników i codziennie pozytywnie ich nastraja.
Projekt: Butterfly Studio
Zdjęcia: Patryk Polewany | polewany.com
Stylizacja: Eliza Mrozińska
Zobacz również: 70-metrowe wrocławskie mieszkanie w klimacie ciepłych promieni zachodzącego słońca | 90-metrowe mieszkanie na Saskiej Kępie dla 4-osobowej rodziny