Pan Krzysztof – dyplomowany osteopata – pragnął stworzyć nowoczesną przestrzeń, w której jego pacjenci czuliby się dobrze i komfortowo. W tym celu nawiązał współpracę z Michałem Szubą, prowadzącym autorskie studio projektowe MSDL Michał Szuba Design LAB. Projektując wnętrza gabinetu osteopatii w Poznaniu, architekt sięgnął po inspiracje japońskim i skandynawskim minimalizmem. Wiele uwagi poświęcił również aspektom funkcjonalnym. Efekt jego pracy sfotografowała Jaga Kraupe.
Styl japandi w aranżacji wnętrza gabinetu osteopatii w Poznaniu – przestrzeń przyjazna pacjentom
Centrum Poznania, nowoczesny budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Słowackiego. To właśnie tam mieści się gabinet osteopatii prowadzony przez Pana Krzysztofa. Właścicielowi zależało na ciepłej aranżacji, która pozytywnie wpływałaby na samopoczucie pacjentów. Aby stworzyć odprężającą atmosferę, architekt sięgnął po minimalizm w japońskiej i skandynawskiej odsłonie. Inspiracji dostarczył mu także sam budynek. Nawiązując do ceglanej elewacji, zaproponował ciepłą paletę barw, opartą na beżach, szarościach i bielach.
Do głównych założeń Pana Krzysztofa należała maksymalna funkcjonalność oraz wytrzymałość stosowanych rozwiązań. Szczególnie w kwestii doboru wykończeń, priorytetem była dla niego trwałość. Wszystko po to, aby móc jak najdłużej utrzymać wnętrza w dobrym stanie. Doświadczenie architekta pozwoliło znaleźć materiały, które łączyłyby jakość z przystępną ceną. W miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia zastosowano gresowe płyty ścienne z trójwymiarowym dekorem, okładziny drewnopodobne oraz mikrocement.
Projekt funkcjonalny 60-metrowego lokalu z przeszkloną fasadą – w trosce o komfort i wygodę
Jednym z wyzwań, z jakimi zmierzył się architekt Michał Szuba, projektując wnętrza gabinetu osteopatii w Poznaniu, było rozplanowanie układu funkcjonalnego. Spore utrudnienie w tej kwestii stanowiła szklana fasada budynku z podziałami, do których trzeba było dostosować położenie ścian we wnętrzu. Finalnie w 60-metrowym lokalu udało się wygospodarować reprezentacyjną strefę wejściową, poczekalnię, dwa przestronne gabinety, toaletę oraz pomieszczenie socjalne. Całość połączyła wygodna komunikacja.
Fasada z dużymi przeszkleniami generowała jeszcze jedno wyzwanie. Tworząc projekt funkcjonalny, architekt musiał zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z zapewnieniem stabilnej temperatury. Zagadnienie to dotyczyło głównie gabinetów, zlokalizowanych od strony południowej. W trosce o komfort zarówno właściciela, jak i pacjentów, zastosowano wentylację mechaniczną i klimatyzację. Dodatkowo w oknach pojawiły się bambusowe żaluzje, które nie tylko regulują przepływ światła, ale też wprowadzają przytulną atmosferę.
Wnętrze dopracowane w najdrobniejszych detalach – klucz do harmonii
Do kluczowych etapów procesu projektowego należało również rozplanowanie oprawy oświetleniowej. Inwestor jasno określił swoje warunki i potrzeby w tej kwestii. W związku z tym, że światło nie mogło padać bezpośrednio na osobę leżącą na stole terapeutycznym, w gabinetach zastosowano oprawy o regulowanym kącie świecenia. Dodatkowo wybrano modele, w których źródło światła jest umieszczone nieco w głębi, dzięki czemu oświetlenie jest miękkie i nowoczesne. Za jego pomocą udało się dopełnić kameralną atmosferę relaksu.
W projekcie autorstwa MSDL Michał Szuba Design LAB uwagę zwracają także dopracowane detale. Aranżację uzupełniono o pieczołowicie dobrane meble i dodatki, dzięki którym korzystanie z przestrzeni staje się przyjemnością. Wśród nich warto wyróżnić m.in. dębowe krzesła i biurko marki TAMO, wieszak od LOFT DECORA czy armaturę Omnires, Roca i Tork. Podejście do każdego etapu procesu projektowego z dużą starannością sprawiło, że wnętrza gabinetu osteopatii w Poznaniu z powodzeniem łączą funkcjonalność i trwałość ze spójną estetyką.
Projekt: MSDL Michał Szuba Design LAB | michalszubadesignlab.com
Zdjęcia: Jaga Kraupe
Zobacz również:
- Rewitalizacja z klasą? Zobacz wnętrza Citi Handlowy w Pałacu Jabłonowskich
- Grono bistro & wino – wabi sabi i new wave w sercu Poznania