Wytwórnia wypieków na ul. Młynowej 40 w Białymstoku to wyjątkowe miejsce, które przyciąga przechodniów nietuzinkową aranżacją i zapachem drożdżowych smakołyków. Piekarnia, prowadzona przez siostry, jest wyjątkowym miejscem na mapie miasta. Można w niej nacieszyć zmysły pięknymi, pachnącymi i przepysznymi wypiekami, spotkać się przy dużym stole, czy wziąć udział w warsztatach. Projekt, którego autorką jest Weronika Messyasz z Messyasz Design Lab, pozwolił urządzić funkcjonalną przestrzeń o naprawdę wyjątkowym klimacie. Zdjęcia realizacji wykonała Justyna Sochoń.
Młynowa 40 – wyjątkowa wytwórnia wypieków
Prace nad projektem rozpoczęły się na początku 2020 roku, kiedy to siostry postanowiły spełnić marzenie o stworzeniu miejsca, w którym będą przygotowywać drożdżowe wypieki według rodzinnych, regionalnych przepisów i dzielić się nimi z lokalną społecznością. Grupa Messyasz Design Lab miała nie tylko zaprojektować wnętrze lokalu przy ul. Młynowej 40, ale także zająć się identyfikacją wizualną nowo otwartej piekarni i przygotować projekty szyldu, loga oraz wizytówek.
Klientki – miłośniczki skandynawskiej prostoty i nieidealnie pięknych przedmiotów – marzyły o wnętrzu, które wpisze się w regionalne klimaty, a przy tym pozostanie wyważone i funkcjonalne, dlatego w aranżacji sprawdziła się zasada “mniej, znaczy więcej”. Całość skomponowana jest w neutralnej palecie kolorów ziemi takich jak biel, szarości i brązy, które nie dominują królujących w lokalu wypieków i subtelnie je dopełniają. Charakteru dodają wnętrzu naturalne, szlachetne i surowe materiały – beton, drewno oraz mozaika z otoczaków.
Wnętrza białostockiej piekarni – drożdżowe smakołyki w roli głównej
W aranżacji wnętrza piekarni ważne było odpowiednie wyeksponowanie drożdżowych wypieków, które swoim wyglądem, zapachem i wyjątkowym smakiem miały przyciągać przechodniów. Dzięki dużym przeszkleniom całe wnętrze, łącznie z ladą, jest doskonale widoczne od ulicy. Wykończona gontem lada bez wątpienia przyciąga wzrok i zwraca uwagę na słodką zawartość – oryginalna, nieregularna wykładzina wprowadza trójwymiar do przestrzeni, a ciepły odcień drewna nadaje jasnemu i prostemu wnętrzu nieco domowej przytulności.
Kolejnym niezwykle wyrazistym elementem jest pokaźnych rozmiarów instalacja ze zboża z wplecionymi żarówkami zawieszona nad dużym stołem. Artystyczna instalacja eksponuje pierwotne surowce stanowiące podstawowy składnik wszystkich wypieków. Efektowna konstrukcja świetnie wpisuje się w nieco surowy klimat całej aranżacji, a jednocześnie staje się naprawdę charakterystycznym punktem, który zwraca uwagę i intryguje.
Koncept dużego stołu – aranżacja przestrzeni dla gościa
Ciekawie została rozwiązana także przestrzeń dla klientów, która oferuje naprawdę zróżnicowane możliwości. Okrągłe stoliczki z betonowymi blatami tworzą kameralną i intymną przestrzeń do spotkań z bliskimi, a konsola z hokerami przy oknie świetnie sprawdza się dla jedzących w pojedynkę, którzy wpadną na szybkie śniadanie lub deser. Niestandardowym elementem jest duży stół umieszczony centralnie. Ma on sprzyjać spotkaniom i zawieraniu nowych znajomości przy pysznych wypiekach. Koncept dużego stołu wiąże się też z planami sióstr w kwestii rozwoju miejsca. W przyszłości chcą one organizować w nim także tematyczne warsztaty zrzeszające lokalną społeczność.
Wytwórnia wypieków to naprawdę wyjątkowe miejsce na mapie Białegostoku. Jego unikalny charakter podbija fakt, że większość znajdujących się we wnętrzu elementów siostry wykonały samodzielnie z pomocą najbliższych – według koncepcji zarysowanej wspólnie z architektką. Odwaga i determinacja pozwoliły im nie tylko spełnić marzenie o wyjątkowej piekarni, ale także sprawić, aby stała się ona pięknym miejscem. Prostota połączona z nieszablonowymi rozwiązaniami sprawiła, że ta przestrzeń ma swój niepowtarzalny i absolutnie ponadczasowy charakter.
Projekt: Messyasz Design Lab | instagram.com/messyasz.designlab
Zdjęcia: Justyna Sochoń
Zobacz również: Piekarnia PLON we Wrocławiu | Warszawska piekarnia Picador