Po kilku latach mieszkania w Brighton Magda i Artur zdecydowali się wrócić do Polski i osadzić w sercu Bydgoszczy. Po pomoc w urządzeniu nowego domu zwrócili się do pracowni Duży Pokój. W wyniku tego spotkania powstało słoneczne mieszkanie w bloku z lat 70., sfotografowane przez studio Inkadr. Inwestorom zależało, by zachować jak najwięcej z pierwotnej tkanki tego miejsca. Jednocześnie udało im się nasycić wnętrza swoją radością, energią i artystyczną pasją. Dziś Magda i Artur wraz z synem piszą w bydgoskim mieszkaniu nowy rozdział.
Szacunek do tego, co zastane – słoneczne mieszkanie w bloku z lat 70.
Wybrane przez Magdę i Artura wnętrze mieści się w samym sercu Bydgoszczy, przy historycznej ulicy pełnej dorodnych kasztanowców i uroczych kamienic. Mieszkanie jest zlokalizowane w bloku z lat 70. Inwestorzy podeszli do prac nad projektem z dużym szacunkiem do zastanej tkanki architektonicznej. Pragnęli ocalić jej unikalny charakter, zachować jak najwięcej pierwotnego wykończenia, a przedmiotom znajdującym się w mieszkaniu dać nowe życie. Taka filozofia okazała się bardzo bliska projektantom z pracowni Duży Pokój, którzy sami mieszkają w starej kamienicy.
W związku z tym, że właścicielom zależało bardziej na adaptacji, niż całkowitej modernizacji mieszkania, kluczowym etapem było zadbanie o oryginalną bazę. W mieszkaniu odrestaurowano parkiet, przeprowadzono renowację stolarki drzwiowej oraz drobny lifting ścian – jedynie w miejscach, gdzie było to naprawdę konieczne. Wnętrza zwieńczyły nowe listwy przypodłogowe – wzorowane na pierwotnych – wykonane przez zaprzyjaźnionego stolarza z Borów Tucholskich. W projekcie wykorzystano również zastane fotele, krzesła i sofę. Wszystkie meble otrzymały nowe tkaniny.
Inwestorka z zamiłowaniem do designu – mieszkanie dla artystycznej duszy
Słoneczne mieszkanie w bloku z lat 70 zawdzięcza swój unikalny charakter inwestorce, która włożyła w cały proces ogrom zaangażowania i serca. Magdę od studiów na kierunku interior design w Wielkiej Brytanii dzielił ledwie krok, a remont własnego domu stał się doskonałą okazją, by dać wyraz jej artystycznej duszy. Architekci z pracowni Duży Pokój sami przyznają, że współpraca z tak wrażliwą, uzdolnioną i pełną pasji osobą była dla nich wielką przyjemnością i pozytywnym zaskoczeniem, a sam proces projektowy przebiegał bardzo harmonijnie.
Dzięki odwadze i otwartości właścicieli wnętrze urzeka energetyczną paletą kolorów, którą zapoczątkował intensywny odcień żółtej zabudowy kuchennej. Wśród nietuzinkowych elementów nie można również pominąć koralowego sufitu w przedpokoju oraz różowej, wzorzystej tapety zastosowanej na suficie w salonie. Mnogości barw towarzyszą niebanalne formy mebli i dodatków. Całość sprawia wrażenie niezwykle swobodnej, radosnej i autentycznej. Aranżację wieńczy plakat przedstawiający miasto Brighton – ogromną miłość i tęsknotę właścicieli.
Zmiany w układzie funkcjonalnym – odpowiedź na potrzeby trzyosobowej rodziny
Kluczowy aspekt projektu bydgoskiego mieszkania stanowił również namysł nad układem funkcjonalnym. Choć inwestorzy zdecydowali się zachować oryginalny podział, większość pomieszczeń zmieniła swoje role. W dawnej, niedużej kuchni zaaranżowano pokój syna właścicieli. Aneks został przeniesiony do dawnego salonu i połączony z jadalnią, dzięki czemu domownicy zyskali wygodną i przestronną przestrzeń, która sprzyja wspólnym posiłkom w gronie najbliższych. W ten sposób udało się spełnić marzenie Magdy i Artura o tętniącym życiem sercu domu.
Z kuchni przechodzi się do otwartego, lecz osobnego, pomieszczenia, jakim jest salon. W starym układzie w tym miejscu znajdowała się sypialnia właścicieli z garderobami, którą przeniesiono do dawnego pokoju chłopca. Mimo sporych zmian funkcjonalnych podjęto decyzję, by zachować garderoby. Ponadto, zamiast starać się je ukryć, zaakcentowano drzwi motywem łuków i ciemnym kolorem. To właśnie nieszablonowe podejście zarówno inwestorów, jak i projektantów sprawia, że słoneczne mieszkanie w bloku z lat 70. urzeka energią i oryginalnym klimatem.
Projekt: Duży Pokój | pracowniadp.pl
Zdjęcia: Inkadr | inkadr.pl
Zobacz również:
- 93-metrowe mieszkanie w Szczecinie inspirowane ideą dopamine decor
- https://plndesign.pl/bez-drewno-i-szarosc-jak-stworzyc-przytulne-wnetrze-sprawdz