Z3Z ARCHITEKCI – projektowanie domów dla wymagających inwestorów

Dom Inspirowany Lasem - Z3Z ARCHITEKCI

Założona przez Mateusza Zajkowskiego pracownia Z3Z ARCHITEKCI to zgrany i wykwalifikowany zespół architektów, który wyspecjalizował się w projektowaniu nowoczesnych domów jednorodzinnych wysokiej klasy. Ich realizacje podbiły arenę międzynarodową, zdobywając m.in. podwójnie „Oscary architektury”, czyli nagrodę A’design Award oraz wyróżnienia przyznawane przez jeden z najbardziej prestiżowych portali branżowych – ArchDaily. Dziś pracownia cieszy się możliwością realizacji interesujących zleceń nie tylko w Polsce, ale też na świecie.

Pasja tworzenia – droga do własnej pracowni projektowej

Założyciel pracowni Z3Z ARCHITEKCI – Mateusz Zajkowski – pochodzi z rodziny, w której tradycje architektoniczne i budowlane przekazywane są od 3 pokoleń. Jednak to nie rodzinne uwarunkowania stały się dla niego głównym źródłem motywacji do otwarcia własnej pracowni projektowej, a pasja i radość czerpana z tworzenia trójwymiarowych przestrzeni, kreowania nowej rzeczywistości.

Projekty domów jednorodzinnych w górach – źródła inspiracji i lekcje pokory

Wśród swoich największych inspiracji Mateusz Zajkowski wymienia dwie postaci: Miesa van der Rohe’a, autora idei „less is more”, oraz Louisa Sullivana z wymownym stwierdzeniem „form follows function”. To od nich uczył się pokory w projektowaniu. Dziś prowadzony przez niego zespół najwięcej czerpie z projektów, zlokalizowanych w otoczeniu przyrody – nad morzem, jeziorem lub w ukochanych górach. W portfolio pracowni znajdują się liczne realizacje domów w Bieszczadach, Beskidach, Gorcach, Tatrach i Sudetach. Tym, co nieustannie napędza grupę Z3Z ARCHITEKCI jest możliwość poznawania nowych terenów, obyczajów i lokalnych tradycji architektonicznych.

Z3Z Architekci - foto MotkowiczPhotography
Z3Z Architekci – foto MotkowiczPhotography

Jakie wartości i filozofia przyświecają Wam podczas pracy projektowej? Jakie są Wasze priorytety w tworzeniu budynków?

Każdy nasz projekt jest poparty ideą. Poszczególne elementy bryły muszą wynikać z systemu tworzenia, który jest indywidualny dla każdego budynku, bo wyrasta z otaczającej go przestrzeni i lokalizacji. System ten musi uwzględniać charakterystykę działki, potrzeby inwestora i szalenie istotny dla nas parametr, jakim jest ruch słońca po nieboskłonie. Bardzo ważne w tej układance są szczegóły – w dobrym projekcie nic nie może być przypadkowe. Zdarza się, że te detale nie są rozumiane na budowie, dlatego nasza pracownia nie podejmuje się projektów bez nadzoru autorskiego. Naszym celem jest perfekcyjna realizacja, a nie tylko piękny projekt. Warto wspomnieć, że nadrzędne dla nas jest spełnienie wszystkich potrzeb i wytycznych naszych inwestorów. Dopiero połączenie wymagań inwestorów, idei i perfekcyjnej realizacji wyznacza nasz sukces.

Czy macie ulubiony styl projektowania? Jeśli tak, to jaki?

Projektujemy w stylu minimalistycznym, modernistycznym, współczesnym – tak jak zostaliśmy nauczeni na wydziałach architektury. Chcemy, żeby była to po prostu dobra architektura, taka przez duże „A”. Takie projekty pragniemy tworzyć, takie mamy w portfolio i po takie przychodzą do nas nowi inwestorzy. Niemniej zdarza się nam czasem projektować coś, co my widzielibyśmy inaczej. Wychodzę z prostego założenia, że architekt to zawód, który świadczy usługi dla inwestorów, więc jeśli inwestor ma pomysł, z którym się nie zgadzam, informuję go o tym, przedstawiam argumenty, dlaczego warto od niego odejść, ale zawsze ostateczne zdanie jest po stronie inwestora. Nie upieramy się, to jego budynek. Projektujemy najlepiej, jak możemy w ramach wytycznych, które dostajemy od inwestora.

Jakie materiały i technologie najchętniej wykorzystujecie w swoich projektach?

Jesteśmy zwolennikami naturalnych materiałów. W swoich projektach stawiamy przede wszystkim na takie wykończenia, które niczego nie udają.

Jakie są Wasze doświadczenia z pracy z klientami? Co według Was jest kluczem do udanej współpracy?

Współpraca z inwestorami w naszym biurze praktycznie zawsze przebiega w przyjacielskiej atmosferze. Stawiamy na zaufanie z obydwu stron. Projektujemy zwykle domy, czyli przestrzeń do życia naszych inwestorów, dlatego szczególnie ważne jest to, aby powstawała ona w pozytywnej atmosferze i emocjach. Inwestorzy powierzają nam ważną część swojego życia i funkcjonowania, szanujemy to, doceniamy i nie bagatelizujemy wagi materii, z jaką mamy do czynienia.

Czy możecie opowiedzieć o najciekawszym projekcie, nad którymi pracowaliście?

Jednym z najciekawszych projektów, nad jakimi pracowaliśmy, był dom jednorodzinny w Meksyku dla meksykańskiej rodziny na nowym, dość eleganckim osiedlu niedaleko Mexico City. W tym projekcie ważne dla nas wartości i emocje, które towarzyszą nam podczas projektowania, były podniesione do pewnego rodzaju maksimum. Poznawanie nowej okolicy, zwyczajów mieszkańców, kultury, a także prawa budowlanego i lokalnego określającego ład przestrzenny – wszystko to było dla nas ciekawe i inspirujące. Dogłębne poznanie wszystkich powyższych pozwoliło stworzyć projekt dostosowany do lokalizacji, klimatu, uwarunkowań prawnych, sąsiedztwa, a także rodziny o zupełnie innych potrzebach od tych znanych w naszym kraju. Takie projektowanie to nasza pasja. Zamówienie to wpłynęło do nas dzięki sukcesom na prestiżowym międzynarodowym portalu Archdaily, który dwukrotnie uznał nasze domy za jedne z najpiękniejszych na świecie. 

Czy oferujecie usługę konsultacji?

Tak, jednak raczej taka konsultacja jest nastawiona na inwestorów, którzy w dalszej perspektywie będą projektowali z nami.

Dom Inspirowany Lasem - Z3Z ARCHITEKCI
Dom Inspirowany Lasem – Z3Z ARCHITEKCI – foto Marcin Mularczyk
Dom Otwarty - Z3Z ARCHITEKCI
Dom Otwarty – Z3Z ARCHITEKCI – foto Marcin Mularczyk
Dom Przesłonięty - Z3Z ARCHITEKCI
Dom Przesłonięty – Z3Z ARCHITEKCI – foto Marcin Mularczyk
Dom Gwiazda - Z3Z ARCHITEKCI - Z3Z Architekci – foto Marcin Mularczyk
Dom Gwiazda – Z3Z ARCHITEKCI – Z3Z Architekci – foto Marcin Mularczyk
Dom Wtopiony w Las - Z3Z ARCHITEKCI - foto Marcin Mularczyk
Dom Wtopiony w Las – Z3Z ARCHITEKCI – foto Marcin Mularczyk
Dom z Dwiema Kalenicami - Z3Z ARCHITEKCI
Dom z Dwiema Kalenicami – Z3Z ARCHITEKCI – foto Marcin Mularczyk