Zainspirowane łabędziem – jak malarstwo wpłynęło na wnętrze restauracji Blackswan?

Jak malarstwo wpłynęło na wnętrze restauracji Blackswan? - projekt Chris Shao - zdjęcia Zhu Hai - plndesign

Co może wyniknąć z połączenia współczesnego malarstwa z architekturą? Aby się o tym przekonać, wyruszymy w podróż na inny kontynent i odwiedzimy wnętrze restauracji Blackswan w Pekinie. Lokal, który mieści się w Luo Hong Art Museum i został zaprojektowany przez Studio Chrisa Shao. Główną inspiracją architekta było dzieło Gary’ego Hume’a „Swans”. Obrazowanie doświadczenia czasu, ascetyczna kolorystyka oraz precyzja linii – wszystko to znajdziemy zarówno na płótnie, jak i w 1300-metrowym wnętrzu nowoczesnej restauracji, sfotografowanym przez Studio Zhu Hai.

Fuzja sztuk – współczesne malarstwo jako inspiracja w projektowaniu przestrzeni

Precyzyjnie prowadzone linie, kreślące dostojne sylwetki, które wzajemnie się przenikają. Czerń kontrastująca z ascetyczną bielą. Gracja, harmonia i wrażenie powolnego przepływu. W swojej pracy zatytułowanej Swans, czyli Łabędzie Gary Hume starał się odzwierciedlić upływ czasu i oddać hołd naturze. To właśnie ten obraz zainspirował architekta Chrisa Shao, który stanął przed wyzwaniem zaprojektowania lokalu w Luo Hong Art Museum. Owocem spotkania malarstwa z architekturą stało się wnętrze restauracji Blackswan w Pekinie, czyli oda do luksusu, elegancji i spokoju.

Elegancka restauracja z białymi krzesłami, delikatnym oświetleniem i nowoczesnym wystrojem
Restauracja Blackswan w Pekinie

1300-metrowy lokal rozpościerał przed zespołem projektowym spore możliwości aranżacyjne. Główny kierunek wyznaczyły inspiracje zaczerpnięte z obrazu, czyli elegancja, minimalizm oraz subtelne piękno, powstałe w wyniku połączenia natury i sztuki. W przyrodzie czarne łabędzie występują rzadko, dlatego architektowi zależało również na tym, aby projekt miał w sobie nutę tajemnicy. Aby stworzyć intrygującą przestrzeń, wiele uwagi poświęcono detalom. W efekcie powstała dopracowana w najdrobniejszych szczegółach aranżacja, która zachęca gości do spokojnej kontemplacji przestrzeni.

Doskonałość form natury – eleganckie wnętrze restauracji Blackswan w Pekinie

Swoisty motyw przewodni całej aranżacji stanowią formalne nawiązania do anatomii łabędzi. Inspiracje pięknem tych dostojnych ptaków można odnaleźć już w holu, gdzie wzrok przyciąga eleganckie biurko. Na szczególną uwagę zasługuje również efektowny żyrandol, zaprojektowany przez Caroline Sarkozy. To z jego pomocą wyznaczono centrum aranżacji. Jego forma stanowi także przedsmak motywu kaskadowych piór, który powraca we wnętrzach na wiele mniej i bardziej oczywistych sposobów. Dzięki niemu wnętrze zyskuje rytm i łagodność obłych kształtów.

Nowoczesna jadalnia z dużym stołem, otoczona luksusowym, jasnym wnętrzem
Restauracja Blackswan w Pekinie

Ukłon w stronę piękna natury stanowi również główna jadalnia, zlokalizowana na pierwszym piętrze Luo Hong Art Museum. To właśnie stamtąd rozpościera się imponujący widok na orientalny ogród, będący domem nie tylko roślin, ale również łabędzi i wielobarwnych ryb. Dzięki rozległym przeszkleniom przyroda zdaje się śmiało wchodzić do wnętrza i staje się integralną częścią restauracji. Wszystko to sprawia, że goście mogą rozkoszować się nie tylko wyśmienitą kuchnią i nietuzinkowym designem, ale także kojącą kontemplacją bogactwa natury.

Aranżacja w bieli – obfitość zmysłowych faktur w monochromatycznym wydaniu

Inspiracje łabędziami – zarówno tymi naturalnymi, jak i sylwetkami z obrazu Gary’ego Hume’a – są również wyraźnie widoczne w wybranej palecie kolorystycznej. W aranżacji króluje czysta i szlachetna biel. Jedynie w paru miejscach skontrastowano ją towarzystwem ciemnych odcieni szarości i czerni. Konsekwentnie realizowana decyzja o radykalnym zawężeniu gamy barw sprawia, że wnętrza są niezwykle eleganckie i bez wątpienia zapadają w pamięć. Jednocześnie zespołowi pracowni Chris Shao Studio udało się stworzyć wrażenie niezwykle płynnego przepływu między kolejnymi pomieszczeniami.

Przeszklona piwnica na wino z eleganckim oświetleniem i idealnie ułożonymi butelkami
Restauracja Blackswan w Pekinie

Stonowana kolorystyka doskonale równoważy obfitość różnorodnych, często kontrastujących ze sobą nawzajem faktur. W projekcie wykorzystano między innymi kamień, tynk, metal i aksamit. Każdy z tych materiałów dostarcza silnych doznań zmysłowych, a ich warstwowe ułożenie sprawia, że wnętrze nabiera intrygującej głębi. To właśnie dzięki misternej kompozycji tekstur połączonej z nieoczywistymi detalami udało się uzyskać upragniony efekt przestrzeni, w której chce się zatopić. Wszystko to sprawia, że wnętrze restauracji Blackswan w Pekinie stanowi synonim harmonii.


Projekt: Chris Shao | chrisshaostudio.com
Zdjęcia: Zhu Hai

Zobacz również:

Przestronny pokój z minimalistycznym wystrojem, dużymi oknami i delikatnym światłem
Wyrafinowana restauracja z ciepłym oświetleniem, eleganckimi dekoracjami i wygodnymi miejscami
Zakrzywiony korytarz o organicznych kształtach i subtelnym, nowoczesnym designie
Luksusowe, minimalistyczne łazienki z marmurowymi umywalkami i łagodnym oświetleniem
Luksusowa przestrzeń z białymi sofami na tarasie nad wodą, otoczona zielenią
Jak malarstwo wpłynęło na wnętrze restauracji Blackswan? - projekt Chris Shao - zdjęcia Zhu Hai - plndesign
Widok na elegancki ogród za oknem z wodospadem, jeziorem i pływającym łabędziem
Jasne, nowoczesne wnętrze restauracji z designerskimi meblami i przemyślaną kompozycją przestrzeni
Minimalistyczne wnętrze z akcentem zieleni, subtelnym oświetleniem i wyrafinowanymi detalami
Widok na nowoczesną restaurację z zewnątrz, otoczoną wodą i bujną roślinnością
Elegancka przestrzeń barowa o ciepłym oświetleniu, z luksusowymi meblami i marmurowym blatem