110-metrowe mieszkanie w Warszawie, które zaprojektowała Maja Dembowska z pracowni Dembowska Studio Architektury, miało przede wszystkim stanowić funkcjonalną, przytulną i jednocześnie ponadczasową aranżację odpowiadającą na potrzeby i wymagania Inwestorów. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości naturalnych materiałów, mebli z charakterem i stonowanej palety barw, udało się uzyskać fantastyczny efekt, a kilka charakterystycznych rozwiązań projektowych dodało wnętrzu unikalnego wyrazu.
Funkcjonalna zabudowa we wnętrzu
Wnętrze warszawskiego mieszkania zostało zaprojektowane dla pary z nastoletnim synem i dwoma psami. Pierwszym etapem pracy było stworzenie układu funkcjonalnego, który w najpełniejszy sposób odpowie na ich potrzeby. Finalnie udało się wydzielić cztery pokoje, dwie łazienki i garderobę. Ponadto została wygospodarowana niemalże niezauważalna przestrzeń do przechowywania, na której bardzo zależało inwestorom.
Długa zabudowa stolarska została wkomponowana w projekt w taki sposób, aby nie przytłaczała wnętrza. Ciągnie się ona przez prawie całe mieszkanie – od kuchni, poprzez hol i korytarz. Aby uzyskać efekt lekkości, Maja Dembowska postawiła na trzy różne wykończenia oraz zrezygnowała z wiszących szafek w kuchni. Dzięki temu jedynym elementem wiszącym jest okap obudowany mosiężną blachą, który stał się dekoracyjnym dodatkiem nadającym charakteru całej otwartej części dziennej.
Drewno i jasna gama naturalnych odcieni
Kolejny etap pracy nad projektem, po wyborze układu funkcjonalnego, obejmował decyzje odnośnie kolorów i materiałów. Inwestorzy pragnęli, aby w części dziennej umieścić dużą, czarną sofę oraz położyć klasyczny, ciemny parkiet ułożony w jodełkę, na którym miał znaleźć się wzorzysty dywan przywieziony przez rodzinę z wakacji. To wpłynęło na decyzję, aby jako bazę dla wyrazistych dodatków zastosować stonowaną paletę barw. Ściany w pokojach są w większości białe, natomiast w łazienkach dominują ciepłe szarości. Aranżacja jednej z łazienek została przełamana wzorzystymi płytkami Ornamenta Metafisico, a w ściany zostały wykończone jasnym tynkiem strukturalnym, podobnie jak w kuchni.
Neutralną paletę barw ociepla drewno, którego w projekcie pracowni Dembowska Studio Architektury jest wyjątkowo dużo. Pojawia się ono nie tylko w trzech odsłonach długiej zabudowy, ale także w łazience i sypialni. Ryflowane i frezowane fronty dodają całości nieco elegancji, podobnie jak dopasowane do dekoracyjnego okapu mosiężne dodatki w części dziennej, takie jak gałki, cokół szafek kuchennych, czy bateria w złotym kolorze.
110-metrowe mieszkanie w Warszawie i potęga ponadczasowości
Ciekawym zabiegiem, na który inwestorzy śmiało się zdecydowali, było skucie kawałka ściany między łazienką a salonem i wstawienie w jego miejsce mlecznej szyby flutes. Dzięki temu łazienkę ociepla odrobina rozproszonego dziennego światła, a salon został zdynamizowany i dopełniony niezwykle interesującym elementem, który pozostaje spójny z drewnianą zabudową, obrazami na ścianach, czy wreszcie wiklinowym zestawem mebli jadalnianych i ciemną sofą.
“Bardzo się cieszę, że udało się odpowiedzieć na tyle potrzeb i wymagań Klientów, tworząc przy tym przestronne, przytulne i uszyte na miarę wnętrze. Dużą satysfakcję dała mi także możliwość wprowadzenia, dzięki otwartości inwestorów, kilku niebanalnych elementów, takich jak mosiężny pochłaniacz czy szyba w łazience” – tak projekt podsumowuje Maja Dembowska.
Dzięki zastosowaniu przez architektkę stonowanych barw, bogactwa naturalnych materiałów i wyjątkowych elementów wyniesionych przez rodzinę, 110-metrowe mieszkanie w Warszawie stało się naprawdę funkcjonalną, stylową i wyjątkową przestrzenią, której klasa z pewnością pozostanie ponadczasowa.
Produkty wykorzystane we wnętrzu:
Płytki: Ornamenta, Tonalite, Tubądzin
Meble: Nap, Ethnicraft, Sits, Ton, Norddeco, Markslojd, Oxyled
Projekt: Dembowska Studio Architektury | dembowska.com.pl
Zdjęcia: Marcin Grabowiecki | marcingrabowiecki.pl
Stylizacja: Eliza Mrozińska
Zobacz również: 70-metrowe mieszkanie na Starej Ochocie | 100-metrowe mieszkanie na Służewcu