Wielu z nas marzy o miejscu, które będzie przytulną, ciepłą ostoją i oddechem od rzeczywistości. Podobne pragnienia mieli także inwestorzy – aktywne małżeństwo z czteroletnią córką – dla których powstał projekt wnętrz domu w Tanowie koło Szczecina. Projektant Filip Raupuk połączył nowoczesność z naturalnością. Dzięki temu powstały lekkie, funkcjonalne i nasycone szlachetnymi materiałami wnętrza, które pozostają spójne z otoczeniem domu.
Projekt wnętrz domu w Tanowie koło Szczecina
Inwestorzy to młode, bardzo aktywne małżeństwo z czteroletnią córką. Oboje sporo czasu spędzają w pracy, a w wolnych chwilach stawiają na podróże i ruch. Aby zachować w życiu równowagę, pragnęli zamieszkać w przytulnym i funkcjonalnym domu, który stałby się ich ostoją. Prowadząc zabiegany i niezwykle intensywny tryb życia, marzyli o przestrzeni, która będzie sprzyjać relaksowi, wspólnej regeneracji i wyciszeniu. Dlatego zdecydowali się na dom Tanowie – niewielkiej miejscowości pod Szczecinem – zlokalizowany tuż przy lesie, z dala od głównej drogi.
Oprócz jasno określonych potrzeb inwestorów inspiracją dla projektanta Filipa Raupuka także architektura domu, stanowiącego połówkę bliźniaka. Prosta bryła z dwuspadowym dachem i białą elewacją pozostaje spójna z minimalistycznym, lekkim wnętrzem. Duży wpływ na projekt miała także zieleń, która otula dom i niemalże wchodzi do niego przez duże okna. Finalnie wszystkie pomieszczenia – otwarta strefa dzienna z salonem i kuchnią, trzy sypialnie, biuro, dwie łazienki i garderoba – zostały zaprojektowane w konsekwentny sposób, tworząc naturalną, jasną i prostą aranżację.
Paleta materiałów i barw – ponadczasowe inspiracje naturą
Bezpośrednim odniesieniem do otaczającej dom natury jest dębowe drewno, które pojawia się w każdym pomieszczeniu. Podłogi, fronty kuchenne, płytki łazienkowe, okładziny ścienne i fragmenty mebli w ciepłym odcieniu sprawiają, że wnętrza stają się przytulne i spójne. Połączenie drewna z ponadczasową bielą, subtelnymi beżami i szarościami zaowocowało nowoczesną, lekką aranżacją inspirowaną estetyką skandynawską. Ten klasyczny zestaw dopełniło czarne i srebrne wykończenie oraz lampy od marek Foscarini oraz Frandsen. Dodatkowym nawiązaniem do otaczającego dom lasu jest żywa zieleń w przestrzeni dziennej.
W strefie kuchennej uwagę zwraca terazzo zastosowane w pasie pomiędzy blatem roboczym a wiszącymi szafkami. Kolorowe kruszywo zatopione w betonowej masie nadaje tej przestrzeni lekkiego, ciepłego charakteru. Wąską paletę kolorystyczno-materiałową dopełnia zabawa fakturami. Wszechobecne drewno zaskakuje różnymi formami – w łazienkach układa się w regularne poziomy, w biurze przybiera formę wyrazistych pionów i nieregularnej “szachownicy”, w salonie wyróżnia ścianę telewizyjną, a w sypialni tworzy jednolitą, stonowaną powierzchnię.
Subtelna aranżacja pokoju dziecka – królestwo czterolatki
Ponadczasowe połączenie bieli i drewna stało się także bazą do aranżacji pokoju najmłodszej domowniczki. Kolorystyczną paletę pokoju uzupełnił niezwykle subtelny odcień różu, dzięki czemu wnętrze stało się łagodne i ciepłe. Półki na zabawki w kształcie domów i podobna obudowa łóżka tworzą nieszablonową, dziecięcą dekorację, a jednocześnie w spójny sposób łączą się ze skośnym dachem. Do wyjątkowych dodatków należą też gwieździste lampki, mata na podłodze w kształcie rozety oraz zabawki o subtelnych formach i kolorach.
Projekt wnętrz domu w Tanowie koło Szczecina sprawił, że młoda rodzina zyskała upragnioną ostoję. Funkcjonalna przestrzeń odpowiada na potrzeby domowników, a wybrany przez inwestora system firmy Ampio usprawnia sterowanie domowymi urządzeniami. Filip Raupuk zaprojektował lekkie wnętrza, które są ciepłe, przytulne, ale jednocześnie także nowoczesne. Aranżacja pozostaje w harmonii z bryłą domu i jego otoczeniem, a przy tym pozwala właścicielom osiągnąć życiowy balans.
Projekt: Filip Raupuk Studio Architektoniczne | frstudio.pl
Zobacz również: Nowoczesny dom pod Warszawą dla 3-osobowej rodziny | 210-metrowe wnętrze domu w Berlinie wypełnione elegancką bielą