170-metrowy Podcieniowy Domek inspirowany drewnianą chatką

Podcieniowy Domek to kolejna po Małopolskiej Chacie Podcieniowej interpretacja regionalnej architektury na nowoczesny design. Małopolska Chata Podcieniowa inspirowana architekturą Lanckorony to obiekt o powierzchni niemalże 400 m2, natomiast prezentowana propozycja pracowni BXB studio to zaledwie 170 m2 niezwykle funkcjonalnej architektury, która wprost nawiązuje do przypadkowo napotkanego na szlaku górskim drewnianego domu.

Podcieniowy Domek

Dom ten został zaprojektowany w taki sposób, aby spełniał oczekiwania zarówno singla, jak również 4 lub 5-osobowej rodziny, dlatego układ poddasza zaprojektowany został tak, aby w prosty sposób adaptować go do zmiennych potrzeb użytkownika. W wersji podstawowej piętro mieści niewielką bibliotekę na antresoli, kameralny taras oraz strefę nocną – przestronną sypialnią, salon kąpielowy i garderobę. W wersji rodzinnej poddasze zyskuje jeden lub nawet dwa dodatkowe pokoje.

170-metrowy Podcieniowy Domek inspirowany drewnianą chatką - projekt BXB studio

Parter domu to niezwykle przestronna, jasna, transparentna i dobrze doświetlona przestrzeń dzienna z wyspą kuchenną, otwarta na dwa tarasy – jadalniany z outdoorową kuchnią i bardziej zadaszony – salonowy. Przestrzeń dzienna jest otwarta aż do samej kalenicy, ale jej kubatura została zredukowana poprzez charakterystyczne ścięcie dachu, które jednocześnie generuje dodatkowe przeszklenie górne doświetlające wnętrze domu światłem naturalnym. Parter mieści również pokój gościnny czy gabinet z możliwym niezależnym wejściem, drugą łazienkę, strefę techniczną, spiżarnie zlokalizowaną obok kuchni oraz jednostanowiskowy garaż wyposażony w panoramiczne okno umieszczone na wysokości głowy kierowcy.

170-metrowy Podcieniowy Domek inspirowany drewnianą chatką - projekt BXB studio

„Ten niewielki domek o powierzchni 170-metrów kwadratowych inspirowany jest przypadkowo napotkaną podczas rowerowej wyprawy drewnianą chatką, która jakoś szczególnie mnie urzekła i zapadła w mojej pamięci, podobnie jak charakterne podcieniowe domy Lanckorony. Podcieniowy Domek przełamuje wszelkie konwenanse, reguły i zasady. Jest niegrzeczny, niesymetryczny, ale bardzo logiczny i konsekwentny, przez to tak bardzo go lubię. Jego forma jest wynikową funkcji, zasad ergonomii i światła w architekturze” – Bogusław Barnaś, BXB studio.

Dbałość o każdy detal

Ciekawym detalem stylistycznym Podcieniowego Domku są mobilne okiennice, które współgrają z podciętą bramą wjazdową na posesję, umożliwiającą otwieranie jej do środka pomimo stromego podjazdu. W nietypowy sposób potraktowano również dach, który generuje zmienne szerokości podcieni, np. strefa wejścia czy głównego tarasu jest bardziej zadaszona. Uzyskano tym samym niezwykle asymetryczną formę dachu z nowatorską lukarną (anty-lukarną), która tutaj jest kubaturą odjętą, a nie dodaną jak to bywa w tradycyjnych obiektach.

170-metrowy Podcieniowy Domek inspirowany drewnianą chatką - projekt BXB studio

W procesie projektowym testowano różne warianty materiałowe – białą blachę, naturalne patynujące drewno, gont czy szarą blachę, jednak ostatecznie zdecydowano się na paloną deskę, białą podbitkę oraz betonowy taras. Dla tego domu zaprojektowane zostało również ogrodzenie, mury oporowe strefy podjazdu, zieleń oraz wiata śmietnikowa, które nawiązują stylistyką do zadziornego charakteru budynku. Podcieniowe tarasy z kolei nawiązują do topografii działki, tworząc podcieniowe schody, które kreują wejście do pokoju gościnnego czy strefy gabinetowej.

Podcieniowy Domek to budynek, w którym każdy, nawet najmniejszy detal został przemyślany i przepracowany. Z jednej strony stworzono tradycyjny, przytulny niewielki domek, z drugiej wykreowano futurystyczną przestrzeń, która jest jednocześnie ekologiczna i funkcjonalna. W tym domu nic nie jest przypadkowe. Dzięki temu dom kreuje poczucie domowego ciepła, takiego, jakie odnajdujemy w tradycyjnej drewnianej architekturze regionalnej.

170-metrowy Podcieniowy Domek inspirowany drewnianą chatką - projekt BXB studio

„W tym domu nic nie jest przypadkowe, mimo iż moim celem było osiągnięcie wrażenia niefrasobliwości, jaką odnajdujemy w inspiracji – starej drewnianej górskiej chatce. Dzięki temu dom, który zaprojektowaliśmy, kreuje poczucie domowego ciepła, takiego, jakie odnajdujemy w tradycyjnej drewnianej architekturze regionalnej” – podkreśla Bogusław Barnaś.


Projekt: BXB studio | bxbstudio.com
Zespół projektowy: Bogusław Barnaś, Bartłomiej Mierczak, Bartłomiej Szewczyk, Łucja Janik, Magdalena Fuchs, Wojciech Buchta, Urszula Furmanik, Justyna Duszyńska

Zobacz również: MONZA CASA – projekt domu w Polsce inspirowany Ferrari Monza | Dom na Styku – projekt 148-metrowego domu w Czeladzi

170-metrowy Podcieniowy Domek inspirowany drewnianą chatką - projekt BXB studio
170-metrowy Podcieniowy Domek inspirowany drewnianą chatką - projekt BXB studio
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter