Przed Tobą Dom Eko projektu BXB Studio, który zlokalizowany jest w malowniczym krajobrazie objętym specjalną ochroną Natura 2000. Działka sąsiaduje z lasem bukowo-dębowym, stadniną koni oraz rozległymi łąkami i terenami rolnymi.
Dom Eko projektu BXB Studio
Bryła domu została zdefiniowana poprzez analizę szeregu zagadnień, m.in. układu funkcjonalnego, kąta padania promieni słonecznych, kształtu działki i widoku. Ten niewielki budynek posiada przestronną, bo aż 5-metrową strefę dziennej, której główną ozdobą jest ściana i schody wspornikowe wykonane z betonu architektonicznego. Dom został zaprojektowany w taki sposób, aby pozyskiwać energię i jednocześnie tracić jej jak najmniej. W pierwszym roku użytkowania jej zużycie wyniosło 22kWh/(m2/rok). Dom Eko jest obiektem energooszczędnym nie tylko technologicznie (ze względu na zastosowane instalacje techniczne), ale również dzięki przemyślanej formie architektonicznej, która współgra z naturą.
Symulacje kąta padania promieni słonecznych pozwoliły rozmieścić pomieszczenia, przegrody szklane i podcienie w taki sposób, aby w okresach zimowych dawały ciepło, a w okresach letnich nie przegrzewały wnętrza. Elewacja północna nie tylko pozbawiona jest okien, ale również jest „osłonięta” pomieszczeniami „izolatorami” takimi jak garaż, pomieszczenie gospodarcze czy garderoba.
Zastosowane technologie
Budynek został wybudowany w systemie Izodom. Jest to system oparty na pustakach styropianowych o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Również płyta fundamentowa została wykonana w systemie Izodom, który minimalizuje straty ciepła.
Budynek został wyposażony w instalację gromadzenia wody deszczowej wykorzystywanej do nawadniania przydomowego ogrodu oraz do celów sanitarnych. Woda jest pozyskiwana z dachu domu oraz z oplatającego dom drenażu. Kiedy jej zabraknie, automat uruchamia pompę i uzupełnia braki ze studni. Gdyby i ona okazała się pusta, pozostaje wodociąg.
W projekcie zastosowano ogrzewanie elektryczno-podłogowe. Jego dopełnieniem jest kominek, który jest rezerwowym źródłem ogrzewania. Sam koszt ogrzewania nie jest duży — w pierwszym sezonie grzewczym wyniósł 1300 zł (powierzchnia 215 m2, temperatura 24°C). Dodatkowo inwestor na własną rękę zainstalował na elewacji czarny kolektor powietrzny do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i częściowo do nagrzania pomieszczeń poprzez sprzężenie kolektora z wentylacją mechaniczną.
Budynek jest bardzo szczelny. Z testu na szczelność wynika, że krotność wymiany powietrza wynosi około 0,48h-1, natomiast norma dla domów pasywnych jest określona na poziomie 0,6h-1. Przy takiej szczelności obiektu konieczne było zastosowanie wentylacji z rekuperacją.
Instalacje zostały zintegrowane inteligentnymi urządzeniami sterującymi. Czujniki temperatury rozsiane po całym domu w poszczególnych strefach — garażu, garderobie, holu, salonie — zostały podpięte do sterownika kontrolującego proces wentylacji. Ta z kolei decyduje o konieczności uruchamiania ogrzewania podłogowego wyposażonego w sieć odrębnych czujników temperatury. Dopełnieniem projektu jest wybudowana na działce przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków.
Projekt: BXB Studio | bxbstudio.com
Zobacz również: Spichlerz 57 w Grudziądzu – miejsce, które znów tętni życiem | Drugie życie 550-metrowej willi na warszawskim Żoliborzu