250-metrowy apartament w Pradze od Lenka Míková architekti

Położony na praskim Starym Mieście apartament o powierzchni 250 metrów kwadratowych zyskał nowe życie dzięki projektowi architektów z firmy Lenka Míková architekti.

Rewitalizowany apartament od Lenka Míková architekti

Rewitalizowany apartament zajmuje całe piętro w kamienicy z końca lat 20. XX wieku. Budynek powstał jako mieszanka stylu art deco i wczesnego funkcjonalizmu. Projektanci zastosowali ją również w koncepcji 077 Residence. Nowy wystrój mieszkania opiera się na ponadczasowych materiałach, dopracowanych szczegółach oraz dużej liczbie robionych na zamówienie mebli.

Przestronny salon z beżową sofą w projekcie Lenka Míková architekti
Przestronny salon z beżową sofą w projekcie Lenka Míková architekti

Na pierwszy rzut oka w pomieszczeniach dominuje wypełniona światłem dziennym przestrzeń i prostota. To jednak tylko pozory. Stopniowo odkrywa się przed odwiedzającym nowy, zaskakujący świat – coś na kształt pudełka adwentowych czekoladek, z których każda jest inna. Wędrując przez kolejne wnętrza i otwierając kolejne drzwi, napotykamy wciąż nowe niespodzianki. A to szafę z ciemnego forniru, a to bark wykończony mosiądzem, a to toaletę całą w czerwieni…

3 główne strefy

Mieszkanie składa się z trzech głównych stref o różnym przeznaczeniu. Główna strefa dzienna łączy się bezpośrednio z holem wejściowym i stanowi wspólną, gościnną część apartamentu. Jest to przestronna, jasna przestrzeń z szeregiem dużych okien umieszczonych wzdłuż fasady ulicy. Miękkie krawędzie i neutralne odcienie działają odprężająco i zachęcają do wypoczynku. Znajdziemy tu ściankę meblową z kominkiem, półką na książki, ukrytym telewizorem i barem, za którą znajduje się biuro.

Oświetlenie nad stołem w salonie
Drewniany stół w salonie

Po drugiej stronie umieszczono oddzielony szklaną ścianą działową z przesuwanymi drzwiami kącik kuchenny. Czarna lada kuchenna jest symetrycznym odbiciem kominka w części dziennej. Z kolei drewniana lada nawiązuje do dużego, wykonanego na zamówienie stołu jadalnego.

Materiały o wysokiej jakości

Przestrzeń bliżej tylnej fasady zajmuje strefa prywatna mieszkańców, w której znajdują się sypialnie. Pomiędzy nimi a częścią kuchenną powstała strefa przejściowa, złożona z łazienek i korytarzy. W tym miejscu kolory stają się bardziej żywe i zindywidualizowane. Ciemnoszary korytarz prowadzi do sypialni gościnnej i dziecięcej oraz do niebieskiej łazienki dla gości. Główna sypialnia i garderoba mają jaśniejszy odcień. Towarzysząca im jasnobeżowa łazienka zalana jest światłem dziennym.

Sypialnia z designerskim łóżkiem w projekcie praskiego apartamentu Lenka Míková architekti
Duże łóżko w sypialni

W projekcie wykorzystano szeroką gamę materiałów o wysokiej jakości wykonania. Podłogę pokrywa klepka z litego drewna dębowego, której wzór powielają kuchenne, cięte na zamówienie, płytki. Do wykończenia wnętrz wybrano sześć różnych rodzajów kamienia – cztery rodzaje marmuru, czarny granit i czerwony trawertyn. Fornir ze szlachetnych rodzajów drewna i mosiądz tworzą przyciągające wzrok akcenty.

Meble na zamówienie

Większość wyposażenia i mebli została wykonana na zamówienie, w tym wystrój kuchni, parapety, umywalki, duży stół jadalny oraz mniejsze stoliki. Nad oświetleniem pracowali specjaliści ze Studia Dechem. Stworzyli oni lampy nad sofą, stołem jadalnym, mosiężną listwę nad blatem kuchennym oraz oprawy ścienne w przedpokoju.


Projekt: Lenka Míková architekti | lenkamikova.com
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com

Zobacz również: Wnętrze dla miłośnika lego, gier i filmów fantasy | 135-metrowe wnętrze dla rodziny

Jasny hol w przestronnym apartamencie od Lenka Míková architekti
250-metrowy apartament w Pradze od Lenka Míková architekti - foto BoysPlayNice
Lustro w przedpokoju w przestronnym apartamencie
Dwie pary drzwi w projekcie przestronnego apartamentu
Czerwone ściany w toalecie w projekcie Lenka Míková architekti
Wyspa kuchenna w projekcie Lenka Míková architekti
250-metrowy apartament w Pradze od Lenka Míková architekti - foto BoysPlayNice
Piękny apartament w projekcie pracowni Lenka Míková architekti
Przestronny salon z beżową sofą w projekcie Lenka Míková architekti
Żółta ściana w projekcie apartamentu od Lenka Míková architekti
Niebieskie płytki ceramiczne w przestronnej łazience
Niebieskie płytki ceramiczne
Biały grzejnik w projekcie łazienki
Wanna wolnostojąca i kabina prysznicowa w projekcie łazienki w apartamencie od Lenka Míková architekti
Szara szafa w praskim apartamencie projektu Lenka Míková architekti
Stylowa toaletka w projekcie Lenka Míková architekti
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter