275-metrowy penthouse w Pradze – wnętrze z panoramicznym widokiem

Główną ideą projektu było zatarcie granic mieszkania i „wciągnięcie” miasta do jego wnętrza. Przestrzeń mieszkania nie jest ograniczona w ramach fizycznego układu, a miasto otaczające budynek staje się jego częścią. Przed Tobą wyjątkowy 275-metrowy penthouse w Pradze projektu pracowni petrjanda/brainwork.

275-metrowy penthouse w Pradze

Koncepcja projektu opierała się na charakterze i potencjale miejsca. W tym przypadku architekci stanęli przed wyzwaniem zaaranżowania dwóch kondygnacji w narożnym domu na granicy obszaru zabudowanego, który otwiera się poprzez dolinę na rozległy widok na miasto.

Stalowe schody we wnętrzu penthouse'u w Pradze
Stalowe schody we wnętrzu penthouse’u w Pradze

Projekt architektoniczny wykorzystuje wyjątkowe położenie penthouse’u ponad wszystkimi otaczającymi go budynkami i korzysta z panoramicznego widoku. Wnętrze umożliwia podziwianie spektakularnych widoków ze wszystkich okien przy minimalnym podziale poszczególnych powierzchni. Motywem przewodnim było stworzenie swobodnej i ciągłej przestrzeni oraz optyczne połączenie jej z otaczającym miastem.

Chociaż penthouse można określić mianem ekstrawertycznego, komfort jego użytkowników może być łatwo zmieniany w intymną przestrzeń poprzez zaciąganie ekranów i zasłon. Główna przegroda we wnętrzu płynnie przechodzi przez mieszkanie i tworzy za nią prywatny świat, ukryty przed wzrokiem gości.

Układ wnętrza

Główna sypialnia jest połączona z łazienką z wolnostojącą wanną i można się do niej dostać poprzez hall z biblioteką sąsiadującą z garderobą. Część dziecięca, składająca się z dwóch oddzielnych pokoi, dostępna jest z wnęki korytarza poprzez hall z łazienką.

Przestronny salon w 275-metrowym penthouse'ie z widokiem na Pragę
Przestronny salon w 275-metrowym penthouse’ie z widokiem na Pragę

Do mieszkania można wejść poprzez klatkę schodową znajdującą się w pobliżu szybu windy lub wjechać bezpośrednio windą. Drzwi do mieszkania są ukryte w stalowej ścianie i mogą być otwierane za pomocą niewidocznych, wpuszczonych mechanizmów bez klamki.

Przestrzeń mieszkalna wnętrza pozwala odkrywać i otwierać przestrzeń od wejścia w kierunku panoramicznej, otwartej przestrzeni mieszkalnej łączącej oba piętra. Strukturalne przeszklenia od podłogi do sufitu na dolnym piętrze są spójne ze wzorem zastosowanym na dolnym piętrze apartamentu.

Taras z widokiem na Pragę w praskim penthouse'ie
Taras z widokiem na Pragę

Zewnętrzny ogród jest połączony z wnętrzem poprzez drewniany taras zacieniony przez wysuwaną markizę zintegrowaną z fasadą. Ogród zaprojektowano wokół centralnego wzniesienia nad szybem windy. Tarasy na dolnym poziomie mieszkania wykonane są z drewnianych desek, które nawiązują do wzoru podłogi we wnętrzu. Wyłożone są skrzynkami na kwiaty z trawami i ziołami.

Centralny element wnętrza

Centralnym elementem wnętrza są stalowe schody, które zostały umieszczone w eliptycznym wycięciu w suficie. Dopełnieniem tej przestrzeni jest kuchnia, która jest połączona ze spiżarnią, dostępną zarówno z części kuchennej, jak i z korytarza. Ta część jest połączona z pralnią i pomieszczeniem gospodarczym, do którego można się dostać poprzez stalową przegrodę i ukryte drzwi. W przeciwległej części wnęki kuchennej znajduje się ukryta za okrągłą ścianą łazienka dla gości, dostępna bezpośrednio z części socjalnej mieszkania. Toaleta i prysznic umieszczone są we wnękach – zastosowano tu to samo rozwiązanie, co w innych łazienkach.

Salon z pięknym widokiem na Pragę nocą
Salon z pięknym widokiem na Pragę nocą

Materiały zastosowane we wnętrzu korespondują z jasną i w większości białą przestrzenią oraz jej podziałem na dwa „światy”. Wszystkie drzwi i otwory są bezramowe. Podłoga wykonana jest z szerokich desek biegnących prostopadle do głównej elewacji przez całe mieszkanie i łączy się z deskami na tarasach. Sufity są wykończone delikatną fakturą, łącznie ze wpuszczonymi częściami oświetlenia i klimatyzacji.

W projekcie zastosowano wysokiej klasy rozwiązania technologiczne. Technologie są celowo ukryte, a zatem praktycznie niewidoczne, pozostają ukrytą siłą w tle mieszkania.


Projekt: petrjanda/brainwork | petrjanda.com
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com

Zobacz również: 185-metrowy nastrojowy penthouse | Penthouse na Starej Pradze

Wnętrze 275-metrowy penthouse'u w Pradze
Czarne ściany we wnętrzu penthouse'u w Pradze
Pionowa ścianka z czarnych lameli we wnętrzu penthouse'u
Stalowe schody we wnętrzu penthouse'u w Pradze
Czarna zabudowa w kuchni w projekcie petrjanda/brainwork
Kuchnia ukryta za kotarą we wnętrzu praskiego penthouse'u
Salon z pięknym widokiem na Pragę
Salon z dużym oknem i widokiem na panoramę Pragi
Taras z widokiem na Pragę w praskim penthouse'ie
Taras z widokiem na Pragę w praskim penthouse'ie
Łazienka z wanną wolnostojącą i widokiem na Pragę
Biała wanna wolnostojąca w biało-czarnej łazience
Biało-szara łazienka z wanną wolnostojącą i widokiem na panoramę miasta
Jasna łazienka z geometrycznymi płytkami i okrągłym, podświetlanym lustrem
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter