280-metrowy apartament w Warszawie dla rodziny z trójką dzieci

Elegancki salon z szarą sofą i drewnianymi elementami, uzupełniony o złote akcenty dekoracyjne

Połączenie dwóch mieszkań w warszawskim wysokościowcu w jeden rodzinny apartament wiązało się z gruntowną przebudową. Pracownia architekt Katarzyny Kraszewskiej zaprojektowała wnętrze zupełnie od nowa. Właściwie tylko spektakularny widok przez przeszkloną ścianę pozostał niezmieniony.

Modern classic z panoramą Warszawy 

Cały układ powstałego z połączenia dwóch mieszkań apartamentu o powierzchni około 280 m.kw. wymyślony został na nowo – w pierwotnym miejscu pozostały tylko drzwi wejściowe. Tak gruntowna przebudowa wymagała wymiany całych instalacji, a także podłóg i sufitów – mieszkanie praktycznie doprowadzono do stanu deweloperskiego, a następnie wykończono od nowa, zgodnie z potrzebami i gustem rodziny z trójką dzieci.

Elegancki salon z szarą sofą i drewnianymi elementami, uzupełniony o złote akcenty dekoracyjne

Głównym atutem wnętrza jest spektakularny widok na panoramę Warszawy, największą wadą zaś – niewielka wysokość. Architekci zabiegali więc szczególnie o to, aby go dodatkowo nie obniżać. Dlatego do minimum „odchudzono” sufity – dzięki zastosowaniu specjalnych lampek Iguzzini mają zaledwie 6 cm wysokości. Wysokości wnętrzu optycznie dodają też konsekwentnie stosowane sięgające sufitu drzwi oraz fronty gładkich zabudów, np. w holu.

Przyjazna elegancja

Właścicielom zależało, aby wnętrze było eleganckie, ale też praktyczne, a przede wszystkim pojemne. Zaprojektowano więc mnóstwo miejsca do przechowywania – począwszy od zabudowy w holu, przez dużą garderobę i szafy po wygodną pralnię z pomieszczeniem gospodarczym i przestronną spiżarnię, która stanowi niemal drugą kuchnię.

Nowoczesny salon z dużymi oknami i subtelnymi dziełami sztuki, w którym dominują szara sofa i neutralne kolory.

Sercem apartamentu jest jednak duży salon z otwartą kuchnią, skąd przez przeszkloną ścianę rozpościera się spektakularny widok na panoramę miasta. Poza tym są trzy pokoje dziecięce, sypialnia główna z garderobą i łazienką oraz gabinet, który służy też dzieciom jako pokój do grania i oglądania TV.  

Myśląc o eleganckim wystroju przyszłego wnętrza, inwestorzy zażyczyli sobie podłogi w ciepłym, ciemnym kolorze. Wybrane przez nich wybarwienie było punktem wyjścia dla stworzonego przez Katarzynę Kraszewską i jej zespół projektu. Zaproponowali ciekawy układ podłogi, a ciepłą paletę barw przełamali czarnymi dodatkami. Czarne linie (cokoły podłóg, ramy przeszkleń, podziały paneli ściennych czy krawędzie sufitów podwieszanych w salonie i głównej sypialni) dodają elegancji i wizualnie odchudzają sufit, dzięki czemu wnętrze zdaje się wyższe.

Przestronny i jasny pokój dzienny z miejsce do odpoczynku i strefą jadalną, z panoramicznym widokiem na panoramę Warszawy

W dziennej części apartamentu uwagę zwraca kuchnia, a zwłaszcza blat i okładzina ścienna z czarnego szczotkowanego granitu o spektakularnym użyłowaniu, które dodatkowo wydobywa sposób wykończenia. Tę trójwymiarowość podkreśla ryflowany front wyspy i ciekawa narożna szafka domykająca białą górną zabudowę. Całość uspokaja fornirowana sięgająca sufitu zabudowa, która skrywa AGD i drzwi do spiżarni. Pomieszczenie to zajmuje też narożnik kuchni, ale lustra pozwoliły pozornie zwrócić jej tę przestrzeń.

Do kamienia w kuchni nawiązuje wyraźne usłojenie ciemnego stołu (Minotti) i tapicerka krzeseł (Molteni). Efektownym dopełnieniem jadalni jest lampa marki Paolo Castelli nad stołem – delikatne okręgi pozwalają oświetlić cały stół, a jednocześnie nie obniżają wnętrza i nie przesłaniają widoku przez szklaną ścianę.

Luksusowa, marmurowa kuchnia z wyspą, wyposażona w nowoczesne sprzęty, eleganckie szafki i podświetlaną wyspę

Bardziej relaksujący klimat części wypoczynkowej nadaje wykończona drewnem w ciepłym odcieniu ściana telewizyjna. Aby duża powierzchnia nie wyglądała przytłaczająco, dynamizują ją skośne podziały i układ usłojenia forniru. Elegancji aranżacji dodają przywodzące na myśl kandelabry głośniki marki Bang & Olufsen. Sofa (Minotti), choć bardzo duża, dzięki jasnemu obiciu nie dominuje wnętrza, a niewielkie okrągłe stoliki „Louisa” (Molteni) można przestawiać według potrzeb. Od strony okna strefę wypoczynkową domyka beżowy szezlong (Molteni), a całość dopełniają szykowne dekoracje, jak złoty dysk kinkietu (Catellani & Smitch). 

Do dziennej części apartamentu należy też gabinet, który służy również dzieciom jako pokój telewizyjny do gier. Wchodzi się do niego przez rozsuwane szklane drzwi, które podkreślają otwartość tego wnętrza, a jednocześnie wpuszczają w głąb apartamentu światło wpadające przez duże okno. Podobnie jak w salonie, ściana telewizyjna wykończona jest drewnem, z tym że zabudowa zintegrowana jest z biurkiem. Po przeciwnej stronie stoi kanapa.

Stylowa jadalnia z ciemnym drewnianym stołem i wygodnymi fotelami, tuż przy kuchni w otwartej przestrzeni

Intymne szarości

W sypialniach przewodnią nutą są delikatne szarości, za każdym razem przełamywane w nieco inny sposób. W sypialni właścicieli wrażenie przytulności tworzy łóżko z miękkim wezgłowiem i wykładzina dywanowa. Ścianę za łóżkiem pokryto tapicerowanymi panelami, które zachodzą na siebie niczym teatralne kulisy. Efekt trójwymiarowości wzmacniają czarne krawędzie i podświetlenie LED.

Sypialnia z dużym łóżkiem, miękkim oświetleniem i neutralną paletą kolorów, tworząca spokojną atmosferę

Czarnymi „lamówkami” obwiedziono też płyciny garderobianej zabudowy i podwieszany sufit, co daje ciekawy graficzny efekt. Elegancji całości dodają kamienne blaty szafek nocnych i modne wiszące lampki przy łóżku przypominające nanizane na złotą nitkę koraliki.

Motyw obwiedzionych czarną linią białych płaszczyzn pojawia się też w sąsiadującej z sypialnią łazience, okładzina kabiny prysznicowej dynamicznym rysunkiem i kolorystyką nawiązuje do kamienia w kuchni. Ciepła wnętrzu dodaje drewniana szafka podumywalkowa z ryflowanymi frontami.

Nowoczesna łazienka z lustrem i ciepłym oświetleniem, tworząca wrażenie głębi i przestrzeni

Królestwo dzieci

Pokoje dzieci zaprojektowano z uwzględnieniem ich wieku i upodobań. W sypialni najmłodszej córeczki uwagę zwraca tapeta w różowe kwiaty i motyw łuku pojawiający się w tapicerowanych panelach przy łóżku (NAP) i zaprojektowanych pod wymiar meblach, który budzi bajkowe skojarzenia.

Przytulny pokój dziewczynki z romantycznym, kwiatowym motywem na ścianie i miękką, różową tapicerką dodającą koloru

U starszej córki meble mają proste, nowoczesne linie, pojawia się też zdecydowana czerń – w tym kolorze jest biurko i regał przy nim. Dziewczęcy charakter wnętrzu nadaje jednak różowy neon, fioletowe półki przy łóżku i miękki dywan w bladym odcieniu różu.

W pokoju najstarszego chłopca uwagę zwracają toczone nogi biurka, które kojarzyć się mogą z klockami lego i rudy worek-puf pod oknem. Dynamiki wnętrzu dodają tapicerowane panele przy łóżku (NAP) – wąskie i mocno wypukłe – oraz czarne lampy.

Zaprojektowany z myślą o komforcie, pokój młodzieżowy łączący miejsce do spania i nauki z ciepłymi kolorami i nowoczesnym oświetleniem

W łazience wzrok przykuwa skośne ułożenie wzoru na czarno-białej okładzinie ściany na wprost i kabiny prysznicowej, podkreślone jeszcze odbiciem w lustrze. Łagodzący efekt ma zastosowanie jaśniejszego i mniej kontrastowego kamienia na podłodze oraz białe meble.

Od A do Z

Jak wszystkie projekty realizowane przez pracownię Katarzyny Kraszewskiej, inwestycja była poprowadzona kompleksowo od koncepcji po ustawienie mebli i dobranie dodatków, tak aby właściciele mogli wejść na gotowe i po prostu zamieszkać. W tym wypadku, choćby ze względu na metraż apartamentu i konieczność jego gruntownej przebudowy, zakres prac był bardzo szeroki – od przeprojektowania układu funkcjonalnego i instalacji, poprzez dobór materiałów wykończeniowych, projekty wszystkich zabudów i większości mebli, po dobranie patery-liścia, która pięknie prezentuje się na blacie wyspy, i ustawienie efektownego „astrolabium” na stoliku kanapy. To sprawiło, że wnętrze, choć zaspokaja potrzeby pięciu osób, ma spójny klimat. Katarzyna Kraszewska określa go jako elegancki, dzięki ciemniejszym kolorom nieco męski, jakby pachnący ambrą.


Projekt: Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz | kraszewska.com
Zdjęcia: Tom Kurek | tomkurek.co

Zobacz również: 100-metrowy apartament nad Motławą – luksus w sercu Gdańska | Krakowski apartament – wnętrza z odrobiną magii

Minimalistyczna kuchnia z czarnym marmurem i jasnymi frontami szafek, oddzielona od jadalni subtelną zabudową
Jasna sypialnia z przestronnymi szafami, złotymi lampami i delikatną kolorystyką, zachęcająca do relaksu
Praktyczne biuro domowe z dużym biurkiem, bogato zaopatrzoną biblioteczką i komfortowym fotelem
Elegancki korytarz z drewnianą podłogą i delikatnym oświetleniem, prowadzący do prywatnych pomieszczeń mieszkania
Elegancka łazienka z marmurowymi detalami i przejrzystą kabiną prysznicową, zapewniająca luksusowe doznania
Uroczy, różowy pokój dziecięcy z zabawkami i funkcjonalnymi meblami, idealny do zabawy i nauki
Przestronne, młodzieżowe biuro z nowoczesnymi półkami i dużym oknem, idealne do nauki i relaksu