3. Charytatywna Aukcja na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy

Fundacja Humanosh wraz z Piękna Gallery oraz agencja zintegrowanego marketingu Communiction Unlimited już po raz trzeci organizują charytatywną aukcję dzieł sztuki wybitnych twórców z Białorusi, Ukrainy i Polski. 8. lutego 2023 r. będzie można nabyć nie tylko wartościowe obrazy, ale również pomóc uchodźcom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny.

#SztukaWspierania

W Polsce przebywa obecnie ok. 2 milionów Ukraińców i ta liczba prawdopodobnie będzie rosła. Warunki życia na terenach przyfrontowych są tragiczne. Ludzie nie mają prądu, wody, ogrzewania, panuje głód. Ci, którzy będą w stanie zorganizować ucieczkę, zapewne się na nią zdecydują. Rośnie też liczba Białorusinów, którzy z obawy przed aresztowaniem lub nawet utratą życia zmuszeni są do ucieczki z kraju. Często przyjeżdżają z jednym plecakiem, bez możliwości zabrania dorobku swojego życia.

3. Charytatywna Aukcja na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy - Ala Savashevich
Ala Savashevich

Wszyscy potrzebują dachu nad głową, jedzenia, środków czystości, a w dalszej kolejności wsparcia w załatwieniu dokumentów i spraw urzędowych, które umożliwią im godne funkcjonowanie w naszym kraju.
Fundacja Humanosh opiekuje się uchodźcami politycznymi od wielu lat. W 2021 roku wyremontowała i otworzyła w Warszawie pierwszy Mirnyj Dom. Było to schronienie dla przybyszów z Białorusi. Wybuch wojny w Ukrainie przyczynił się do otwarcia trzech kolejnych placówek w 2022 r.

Uruchomienie, wyposażenie i utrzymanie Mirnego Domu było w dużej mierze możliwe dzięki środkom uzyskanym z pierwszej aukcji charytatywnej, która odbyła się 17 lutego 2021 r. Zebrano wtedy kwotę ponad 100 tys. złotych. Aukcja z 2022 r. przyniosła podobną sumę, która w znacznym stopniu zasiliła budżety Mirnych Domów.

3. Charytatywna Aukcja na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy - Alexandr Adamov
Alexandr Adamov

Mirne Domy

Miesięczne koszty utrzymania jednej placówki (zwłaszcza w okresie grzewczym) to suma często przekraczająca 30 tys. złotych. „Mirne Domy to miejsce, gdzie uchodźcy mogą przebywać przez 3 miesiące. Oczywiście są osoby, które szybko znajdują pracę i wyprowadzają się wcześniej. Mamy jednak również mieszkańców w podeszłym wieku lub chorych, którzy nie mają szans na samodzielne życie. Ideą Mirnych Domów jest wspólnota, zaoferowanie mieszkańcom namiastki domowego, rodzinnego życia. W każdym domu jest wspólna przestrzeń, gdzie ludzie zbierają się wieczorami, oglądają tv, rozmawiają, wspólnie gotują. Przymusowa emigracja jest potężną traumą, dlatego nikt w niej nie powinien być skazany na samotność”– mówi Katarzyna Skopiec, Prezes Fundacji.

3. Charytatywna Aukcja na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy - Andrei Liankevich
Andrei Liankevich

Sukces i wielkie zaangażowanie po stronie, zarówno samych artystów jak i kupujących, stał się motorem do zorganizowania kolejnej aukcji. Tym razem również nikt z zaproszonych nie odmówił pomocy. Prace przekazało ponad 30 artystów. Nowością w tym roku są prace artystów ukraińskich. Większość z nich mieszka i tworzy na emigracji, w tym również w Polsce, ale wszyscy zachowali i pielęgnują narodową tożsamość, która jest zauważalna w ich pracach.

3. Charytatywna Aukcja na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy

„Mamy wspaniałych młodych, ale już znanych w świecie, artystów z Białorusi, takich jak np.: Alexandr Adamov, Igor Tishin, Sergey Shabohin, Tatiana Radsivilko. Swoją pracę, na rzecz wspierania wolności, przekazała również Jana Shostak. Spośród artystów ukraińskich warto wspomnieć Alinę Sokolovą, Danilea Galkina czy Pavlo Makova. To artyści znani już na międzynarodowym rynku sztuki. Katarzyna Kozyra, Paweł Kowalewski czy Rafał Olbiński to nazwiska znane powszechnie nie tylko w Polsce, tym bardziej cieszymy się, że są z nami ponownie. Idea wolności, niepodległości, walki z reżimem jest Polakom bardzo bliska, mam więc nadzieję, że tegoroczna aukcja powtórzy co najmniej wyniki poprzednich i Mirne Domy będą mogły nadal funkcjonować” – kontynuuje Katarzyna Skopiec.

3. Charytatywna Aukcja na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy - Evgenii Shadko
Evgenii Shadko

Na tegorocznej aukcji zostanie zaprezentowany nietypowy dla niej obiekt, jest to bowiem okładka magazynu Time z podpisem generała Valeriya Zaluzhny’ego, naczelnego dowódcy ukraińskiej armii.
Artyści, którzy uczestniczą w przedsięwzięciu, reprezentują różne generacje, style, techniki i dyscypliny. Łączy je bezpośrednie lub pośrednie odwołanie do pojęcia wolności, niezależności, bezpieczeństwa lub jego braku.

3. Charytatywna Aukcja na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy - Time
Time

Aukcja odbędzie się 8. lutego 2023 r. o godz. 19.00 za pośrednictwem portali Artinfo.pl oraz Onebid.pl., w siedzibie Piękna Gallery oraz za pomocą zleceń telefonicznych.

Wernisaż przed-aukcyjny odbędzie się 2 lutego o godz. 19.00 w Piękna Gallery w Warszawie przy ul. Emilii Plater 10. Następnie wystawa będzie dostępna dla publiczności.


Zobacz również: Edvard Munch – życie, twórczość i sylwetka artysty | Vincent van Gogh – dzieła i biografia artysty

3. Charytatywna Aukcja na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy - Jana Shostak
Jana Shostak
3. Charytatywna Aukcja na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy - KANAPLEV+LEIDIK
KANAPLEV+LEIDIK
3. Charytatywna Aukcja na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy - Olga Orsik
Olga Orsik
3. Charytatywna Aukcja na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy - Pavlo Makov
Pavlo Makov
3. Charytatywna Aukcja na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy - Rafał Olbiński
Rafał Olbiński
3. Charytatywna Aukcja na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy - Siemion Motolyanets
Siemion Motolyanets
3. Charytatywna Aukcja na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy - Tatsiana Kandratsenka
Tatsiana Kandratsenka
3. Charytatywna Aukcja na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy - Uladzimir Sakalouski
Uladzimir Sakalouski
3. Charytatywna Aukcja na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy - Veranika Ivashkevich
Veranika Ivashkevich
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter