34-metrowa kawalerka w Katowicach – styl eklektyczny na małym metrażu

Czerń w duecie z drewnem, zabawne akcenty kolorystyczne, a przede wszystkim funkcjonalne rozwiązania, których nie sposób przecenić na małym metrażu. Tak prezentuje się kawalerka w Katowicach, za której projekt odpowiada arch. Tomasz Wieloch z pracowni Abakus. Meble oraz zabudowy meblowe wykonała marka Komandor.

Styl eklektyczny na małym metrażu

Mały metraż często wymaga wyjątkowych rozwiązań. Dobrze wie o tym architekt wnętrz Tomasz Wieloch z pracowni projektowej Abakus, który odpowiada za koncepcję wystroju niedużej kawalerki w Katowicach. By wnętrze o metrażu zaledwie 34,5 mkw nie tylko dobrze się prezentowało, ale też zachowało wszystkie podstawowe funkcje, postawił on na nietypowe rozwiązania oraz praktyczne zabudowy meblowe. Do współpracy przy realizacji projektu zaprosił markę Komandor, znaną i cenioną przede wszystkim z perfekcyjnie uszytych na miarę mebli i zabudów meblowych. Dzięki niej, na niedużej powierzchni, udało się wygospodarować mini salon, kuchnię, sypialnię z miejscem do pracy, łazienkę i przedpokój. Wszystko to urządzone z pomysłem, sporą dawką humoru, a przede wszystkim funkcjonalnie.

34-metrowa kawalerka w Katowicach - styl eklektyczny na małym metrażu - projekt Abakus - foto Radosław Sobik

– To wnętrze stworzone z myślą o wynajmie. Inwestor chciał, by w tej przestrzeni wygodnie mogły mieszkać dwie osoby. Priorytetem było więc uniknięcie klasycznego podziału na pomieszczenia ścianami i drzwiami, tak by nie zmniejszać optycznie przestrzeni. Stylistycznie mieszkanie ma uniwersalny, ale nowoczesny design, odpowiadający obecnym trendom wzorniczym i funkcjonalnym. Projektowałem tak, by to miejsce spełniało oczekiwania osób aktywnych zawodowo. Ważne było dla mnie jako projektanta kontekstowe zastosowanie kilku wizualnych motywów muzycznych z uwagi na sąsiedztwo Filharmonii Śląskiej. Stąd grafika na centralnej ścianie i ,,muzyczna’’ garderoba – mówi Tomasz Wieloch.

34-metrowa kawalerka w Katowicach - styl eklektyczny na małym metrażu - projekt Abakus - foto Radosław Sobik

Dobre wrażenie od wejścia

Wizytówką wnętrz jest już sama strefa wejścia. Urządzona w palecie czerni i szarości, ocieplona drewna i z zabawnym akcentem w postaci wieszaka w formie klawiatury fortepianu, zapowiada stylistykę wszystkich pomieszczeń. Tu dominuje eklektyzm – styl aranżacyjny, który wymaga szczególnego wyczucia dobrego smaku i gustu. Z kolei samo wyposażenie przedpokoju wskazuje na funkcjonalne i przemyślane rozwiązania, jakie odnajdziemy w całym mieszkaniu. Stąd znalazła się tu szafa z drzwiami przesuwnymi w systemie Szafir Komandor. Z lustrzanym wypełnieniem jednych z drzwi ma za zadanie nie tylko zapewnić maksimum miejsca do przechowywania, ale też optycznie powiększyć przestrzeń niedużego korytarza. Wraz z szafą z drzwiami uchylnymi w systemie OP14 tworzy ona zabudowę narożną. Całość dopełnia siedzisko w formie pufa z otwieranym przodem wykonane także przez Oddział Komandor Śląsk. 

34-metrowa kawalerka w Katowicach - styl eklektyczny na małym metrażu - projekt Abakus - foto Radosław Sobik

Wchodząc do mieszkania, warto wiedzieć jakie zmiany tu wprowadzono w porównaniu do stanu surowego. Mieszkanie było nowe, więc nie trzeba było robić zbyt dużych modyfikacji wnętrza. Wykonano jedynie lekką ściankę działową w technologii płyt g-k na ruszcie blaszanym systemowym, która służy do wydzielenia pokoju (aneksu sypialnego z miejscem do pracy), salonu (ściana audio/video/tv) i kuchni. Ścianka zbudowana została do pełnej wysokości i minimalnej długości oraz bez drzwi, co pozwala wydzielić funkcje mieszkania względem siebie bardzo umownie, ale wyraźnie. Kluczowe było, by nie zmniejszać optycznie przestrzeni mieszkania, a jednocześnie zapewnić komfort korzystania z poszczególnych pomieszczeń. W pełni wydzielona drzwiami jest tutaj tylko łazienki. Dodano też „okno” w ściance działowej, które pozwala doświetlić kuchnię.

34-metrowa kawalerka w Katowicach - styl eklektyczny na małym metrażu - projekt Abakus - foto Radosław Sobik

Mały, ale przytulny salon

Stąd już krok do salonu, w którym na pierwszy plan wysuwa się kolorowa tapeta z zabawnym wzorem. Przyciąga wzrok i buduje klimat wnętrza – mocnego, zdecydowanego, o eklektycznym charakterze. Na jej tle szafka RTV pod telewizor na wysokim stelażu właściwie pozostaje niezauważalna, nie zakłócając tym samym wystroju wnętrza. Wyróżniają się za to kolorowe meble wypoczynkowe – limonkowa sofa i malinowy fotel.

34-metrowa kawalerka w Katowicach - styl eklektyczny na małym metrażu - projekt Abakus - foto Radosław Sobik

Całość aranżacji uzupełnia regał w systemie Orto Komandor, w kolorze anoda grafitowa. Dzięki lekkiej, ażurowej konstrukcji nie przytłacza on wizualnie przestrzeni, zapewniając przy tym całkiem sporo miejsca do przechowywania. Dodatkowo jego loftowa stylistyka doskonale wpisuje się w charakter całości, efektownie korespondując także z tapetą. Czarna konstrukcja i półki w kolorze drewna nawiązują zaś do koncepcji aranżacyjnej pozostałych pomieszczeń, gdzie właśnie ten duet odgrywa główną rolę.

Z kuchni do… sypialni

Drewno w parze z czernią całkowicie zdominowały bowiem przestrzeń niedużej, ale bardzo funkcjonalnej kuchni. Zabudowa meblowa, wykonana wg autorskiego projektu architekta przez firmę Komandor, poprowadzona została na planie litery L. Fronty głębokich szafek zdobi płyta laminowana w kolorze Dąb dziki naturalny, pięknie eksponująca naturalny rysunek drewna. Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a jednocześnie jej nie przytłoczyć, znalazł się tu także ciąg płytszych szafek z płyty laminowanej Czerń aksamitna.

34-metrowa kawalerka w Katowicach - styl eklektyczny na małym metrażu - projekt Abakus - foto Radosław Sobik

Ten zdecydowany kolor przerywa monotonię drewna, dodając przy tym głębi i niewyszukanej elegancji. Dlatego też z czarnej płyty wykonany jest dodatkowy blat usytuowany przy oknie… do sypialni. Architekt bowiem, na potrzeby tego niedużego wnętrza, zdecydował się na dodatkowe przeszklenie w ściance oddzielającej oba pomieszczenia. Dzięki temu rozwiązaniu, wnętrze kuchni, chociaż nie posiada bezpośredniego okna, jest dobrze doświetlone. Ten patent zaskakuje oryginalnością i urozmaica wnętrze. Całej aranżacji pazura dodaje soczysta zieleń na panelu nad blatem. To kolejny mocny akcent kolorystyczny, który zdradza pomysłowość i fantazję projektanta.

34-metrowa kawalerka w Katowicach - styl eklektyczny na małym metrażu - projekt Abakus - foto Radosław Sobik

Praca i relaks

Z kolei sypialnia to pomieszczenie multifunkcjonalne, gdzie poza miejscem na wypoczynek i pojemną garderobą, znalazło się duże biuro do pracy z domu. Relaks i komfortowy sen zapewnia tu łóżko Nine Duo, dopasowane korpusem do materaca o rozmiarze 160×200 cm. W kolorze Dąb dziki naturalny koresponduje on z szafkami w kuchni, która jest tuż za oknem. Podobnie jak biurko na stelażu lakierowanym na kolor RAL 9005 matowy z blatem o tym samym wybarwieniu drewna. Z kolei szafa uchylna, której fronty i korpus wykonano z płyty laminowanej Czerń aksamitna, wprowadza kontrastowy element i dodaje elegancji. Kolorowym akcentem jest tu obrotowy fotel do pracy.

34-metrowa kawalerka w Katowicach - styl eklektyczny na małym metrażu - projekt Abakus - foto Radosław Sobik

Łazienka i morskie opowieści

Z tego reżimu stylistycznego nie wymyka się także nieduża łazienka, gdzie Komandor wykonał szafkę pod umywalkę z szufladami oraz szafkę nad pralką ze szklanymi półkami i frontem uchylnym w białym akrylu. Odnajdziemy tu drewno, w postaci płytek na podłodze oraz czarne elementy wyposażenia – kabinę prysznicową, umywalkę, armaturę, a nawet misę WC. Całości charakteru dodaje tapeta z motywem wody – kolorowy akcent, który spaja stylistycznie wszystkie pomieszczenia.

34-metrowa kawalerka w Katowicach - styl eklektyczny na małym metrażu - projekt Abakus - foto Radosław Sobik

Architekt, dzięki współpracy z firmą Komandor, był w stanie wykreować elegancką przestrzeń na niedużym metrażu. 

– Jestem szczególnie dumny z projektu regału w systemie Orto o asymetrycznym układzie szafek – stylistycznie i kolorystycznie doskonale wpisuje się w konwencję mieszkania. Ciekawym pomysłem było też użycie laminatów kompaktowych jako blatów kuchennych oraz do wykonania obudowy szafki podumywalkowej, strefy audio/video i grzejnika c.o. Tam w pełni udało się wykorzystać zalety tego materiału, który dzięki niewielkiej grubości, precyzyjnie ciętym krawędziom pozwala na uzyskanie efektu elementów monolitycznych.  Widać to zwłaszcza na nietypowym, asymetrycznym, a jednocześnie funkcjonalnym kształcie szafki podumywalkowej – wyjaśnia projektant.


Projekt: Tomasz Wieloch, pracownia Abakus
Zdjęcia: Radosław Sobik | radoslawsobik.pl

Zobacz również: 40-metrowe mieszkanie na Woli – spotkanie klasyki z nowoczesnością | 38-metrowe nowoczesne mieszkanie i atmosfera historycznego budownictwa

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter