366 Concept, buro150 i design dla Ukrainy

Polska marka meblowa 366 Concept łączy siły ze swoimi rówieśnikami z Kijowa – ukraińską marką buro150 – i tym samym podejmuje produkcję i dystrybucję ich mebli w Europie oraz kontynuuje promowanie wysokiej jakości wzornictwa.

366 Concept & buro150

Rosyjska inwazja uniemożliwia obecnie prowadzenie działalności zarówno buro150, jak i wielu innym firmom na Ukrainie. Stracili dostęp do swoich warsztatów zlokalizowanych w obwodzie kijowskim, nie wiedząc, kiedy i czy w ogóle będą mogli tam wrócić, zaś większość ich dostawców wstąpiła do sił obrony terytorialnej. Przeniesienie zakładów produkcyjnych do Polski jest szansą na utrzymanie działalności i wniesienie wkładu w rozwój ukraińskiej gospodarki.

buro150 - Lisa i Vadym Borysenko
buro150 – Lisa i Vadym Borysenko

Polska marka 366 Concept nawiązała współpracę z ukraińską marką buro150 i stała się jej partnerem produkcyjnym i dystrybucyjnym w Unii Europejskiej. Meble zaprojektowane przez buro150 będą teraz produkowane w lokalnych polskich warsztatach i dostępne w sklepie internetowym 366 Concept dla klientów indywidualnych oraz biznesowych w Europie.

Właściciele 366 Concept - Agata Górka i Maciej Cypryk - foto Pawel Lawreszuk
366 Concept – Agata Górka i Maciej Cypryk – foto Pawel Lawreszuk

Lisa i Vadym Borysenko

Buro150 to ukraińska marka meblowa założona przez Lisę i Vadyma Borysenko na początku 2013 roku w Kijowie w Ukrainie. Trzymając się jednej z podstawowych idei Bauhausu, czyli podążania formy za funkcją, kreatywny duet rozpoczął swoją działalność od produkcji drewnianych stołów, powoli poszerzając gamę swoich produktów o biurka, siedziska, a także meble do przechowywania.

buro150 - Lisa i Vadym Borysenko
Lisa i Vadym Borysenko

W ciągu 9 lat pracy w branży meblarskiej buro150 współpracowało z wieloma architektami i projektantami wnętrz, w tym z Yaną Molodykh, Emilem Dervishem, Riną Lovko i Natalie Dubrovską. W 2018 roku Finn Storage System zaprojektowany przez buro150 otrzymał nagrodę Ukrainian Design Very Best Of Award w kategorii projektowanie mebli.

Gdy ich działalność zaczynała nabierać tempa, w lutym została brutalnie przerwana.

buro150 - Dining Table BR1
Dining Table BR1

„Pierwszą noc wojny w Kijowie spędziliśmy w schronie przeciwbombowym. Następnego dnia postanowiliśmy wyjechać do bezpieczniejszego regionu Ukrainy. Teraz nie mogę opuścić Ukrainy, dlatego zdecydowaliśmy się znaleźć schron we Lwowie. Jednak każdego dnia mogę zostać powołany do wojska” – mówi Vadym.

„Po pewnym czasie zaakceptowaliśmy nową rzeczywistość. Musieliśmy opuścić firmę, której poświęciliśmy 9 lat życia i w którą zainwestowaliśmy wszystko, co mogliśmy. Nie możemy prowadzić działalności w dotychczasowy sposób, i wiemy, że sytuacja w kraju szybko się nie zmieni. Chcemy jednak kontynuować naszą działalność i pozwolić naszym projektom żyć, teraz szukamy nowego sposobu, aby to zrobić” – mówi Lisa.

buro150 - Dining Table BR2
Dining Table BR2

Design dla Ukrainy

Polska marka 366 Concept od samego początku wojny angażuje się w pomoc Ukraińcom poprzez akcje humanitarne i bezpośrednią pomoc finansową. Teraz rozpoczyna specjalną inicjatywę, aby pomóc kolegom i ukraińskim projektantom z buro150. 

„Jeszcze miesiąc temu Vadym i Lisa mieszkali w Kijowie, dokładnie tak jak my w Warszawie, ale w ciągu jednej nocy ich świat się zawalił. Kiedy się z nami skontaktowali, od razu wiedzieliśmy, że chcemy im pomóc. Jako koledzy ze świata designu najlepszą pomocą, jaką mogliśmy im zaoferować, była współpraca w taki sposób, by nadal mieli pracę i środki do życia. W ten sposób powstał pomysł wdrożenia ich produktów w Unii Europejskiej” – mówi Maciek Cypryk, współzałożyciel 366 Concept.

buro150 - Samba Desk
buro150 – Samba Desk

Ponieważ produkcja w zwykłych zakładach buro150 nie jest już możliwa, 366 Concept poprowadzi produkcję w Polsce i będzie reprezentować buro150 na rynku europejskim, udostępniając ich produkty europejskim klientom. Firma 366 Concept oraz jej zakłady produkcyjne i dostawcy zrezygnują z marż w okresie przedsprzedaży, aby ułatwić klientom indywidualnym uzyskanie specjalnych cen i rozpoczęcie produkcji w Polsce. Na początek asortyment produktów będzie obejmował system regałów Pilotis, biurko Samba oraz stoły jadalniane. Od 25 kwietnia 2022 r. do 15 maja meble zaprojektowane przez buro150 będzie można zamówić w przedsprzedaży na stronie 366 Concept w obniżonej cenie o 30%.


Marka: 366 Concept | 366concept.com
Marka: buro150 | buro150.com

Zobacz również: Kolekcja mebli od marki RAW | Kolekcja „Departures” od marki ADORNO

buro150 - Storage System
buro150 – Storage System
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter