Okres PRL jest dziś inspiracją dla wielu artystów. Pomimo wielu odcieni szarości i aury przygnębienia, która towarzyszyła ludziom zarówno w codziennej architekturze, jak i wnętrzach – design, jaki prezentuje nam ten czas, ma w sobie wielki potencjał. Marka 366 Concept dostrzegła go i nadała mu nowe, kolorowe życie.
366 Concept – pokolorujmy PRL
Założona w 2014 polska marka, przywraca do życia kultowe meble z lat 60., 70. i 80., nadając im nowoczesny styl. Wykorzystując wzornictwo PRLu, 366 Concept udowadnia, że prawdziwa sztuka jest ponadczasowa. Doskonałym reprezentantem tego założenia jest fotel 366. W 2014 roku marka rozpoczęła ponowną produkcję mebla z wyłączną licencją.
Założyciele marki – Agata Górka i Maciej Cypryk wspominają powstanie 366 Concept, jako pomysł, na który wpadli w tym samym czasie. Zgodnie stwierdzili, że to właśnie fotel Chierowskiego będzie genialnie prezentował się we współczesnych wnętrzach i że to on zasługuje na reedycję. Długo szukali możliwości nabycia praw autorskich do projektu. Po wielu wizytach w kancelariach dotarli do córki samego Józefa Chierowskiego – kobieta okazała się artystką i zaaprobowała pomysł.
Początki powstawania marki były ciężkie, ponieważ ludzie nie rozumieli koncepcji 366 Concept. Popularne było myślenie, że Agata Górka i Maciej Cypryk zajmują się renowacją mebla. Warto podkreślić, że renowacja i reprodukcja, czyli ponowne wznowienie produkcji, nie są synonimami. Dzięki ogromowi samozaparcia marka osiągnęła sukces, o jakim marzą miliony. Światowej sławy targi były przełomem dla 366 Concept – DMY w Berlinie, 100% Design w Londynie oraz słynne Maison et Objets w Paryżu udowodniły geniusz pomysłu.
Dziś do kolekcji 366 należą również stoliki kawowe, lampa ze stolikiem, sofy, ławy, podnóżki, fotele bujane i poduszki. Seria niesie ze sobą część polskiej historii uduchowionej kolorem nowoczesności. Minimalistyczne meble marki 366 Concept sięgają do wysokiego stylu europejskiego. W 100% polskie sięgnęły po inspirację detali wykończeniowych, tkanin i kolorów, za granicę.
Dostępne w ponad 100 kolorach, wykonane z najwyższej jakości materiałów meble 366 stanowią doskonały dodatek w domach, restauracjach i hotelach. Nawiązują do stylu skandynawskiego. Meble, na czele ze słynnym już na całym świecie fotelem 366 budzą sympatię i fascynację designem i samą epoką. 366 Concept oddaje swoją kolekcją hołd Józefowi Chierowskiemu, bez którego seria 366 nigdy by nie powstała.
Józef Chierowski – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło
Urodzony w 1927 roku, ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP we Wroclawiu, obecnej Akademii Sztuk Pięknych. Silnie związany z uczelnią, pozostał na niej, sprawując posadę kierownika Katedry Wzornictwa. Prowadził również zajęcia z projektowania sprzętu i detalu oraz jedną z pracowni dyplomujących.
Pod koniec roku 1980 powrócił wraz z Piotrem Karpińskim do Katedry Architektury Wnętrz i zaczął prowadzić Pracownię Projektowania Mebla. Jego droga na szczyt kultowych projektantów zaczęła się w międzyczasie i zupełnie przypadkowo. Józef Chierowski wiązał swoją pracę z Świebodzicką Fabryką Mebli w Świebodzicach. W 1962 roku wybuchł tam pożar, co dla fabryki mebli oznacza najgorsze – brak asortymentu do sprzedaży i widmo upadku.
Potrzebny był projekt spełniający wszystkie najważniejsze kryteria: miał być prosty, szybki i tani w produkcji oraz oczywiście musiał spełniać warunki nałożone przez reżysera tamtych czasów – PRL. I właśnie tutaj na scenę wszedł Józef Chierowski z projektem fotela 366. Wszystkie światła zostały skierowane na niego i od tej pory aż do dziś gra jedną z głównych roli w świecie ponadczasowego designu. Projektant udowadnia, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
Fotel 366 to jeden z licznych sukcesów designera. Zaprojektował również wnętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i w Kaliszu, wnętrza Kliniki Chirurgii Urazowej Akademii Medycznej we Wrocławiu, Dolnośląskiego Centrum Diagnostyki Medycznej „Dolmed”, wnętrza ZETO we Wrocławiu i wiele innych mebli. Za swoje zasługi otrzymał, między innymi nagrodę Rady Wzornictwa oraz nagrodę Miastoprojektu.
Fotel 366 – feniks polskiego designu
Można powiedzieć, że fotel 366 powstał z popiołów Świebodzickiej Fabryki Mebli. Po pożarze, dzięki Józefowi Chierowskiemu, produkcja mebla szybko i niewielkim kosztem nadrobiła straty. Przez 20 lat w Dolnośląskich Fabrykach Mebli wyprodukowano ich ponad pół miliona. Fotel 366 o przydomku „Chierek” stał się ikoną polskiego wzornictwa. Szybko zapełniał wnętrza mieszkań, hoteli, restauracji i wielu innych wnętrz. Stał się hitem swoich czasów, który przetrwał do dziś. W czasach PRLu kolory, jakie mogło posiadać wyposażenie wnętrz były ograniczone. Dlatego fotel produkowany był przede wszystkim w odcieniach ciemniej zieleni, brązu i bordo.
Dziś rozwinął skrzydła
Na idealne odzwierciedlenie swojego projektu, Chierowski musiał czekać ponad 50 lat. Pierwowzór bowiem miał schowane boczne śruby. W czasach produkcji fotela polski przemysł metalowy był jednak na tyle ograniczony, że nie było odpowiednich mocowań, by wizję tę spełnić. Dziś Chierek prezentuje się w pełnej okazałości, a projekt spełnia wszelkie oczekiwania twórcy. A to wszystko za sprawą marki 366 Concept. Fotel 366 po raz kolejny powstał z popiołów.
Zobacz również:
Feniks polskiego designu ukazał się w ponad 100 kolorach, chowając w niepamięć szarości lat od 60 do końca 80 XX wieku. Zmiana barwy i obicia całkowicie zmieniła jego oblicze na żywsze, radośniejsze, bardziej nowoczesne. Dziś fotel 366 wpisuje się w każde wnętrze, przypominając, że czasy się zmieniają, ale prawdziwa klasa nie przemija. Kultowe projekty będą żyły z nami zawsze. Marka sprawiła, że XXI wiek również można przesiedzieć na fotelu 366.
Marka 366 Concept oferuje samodzielne dobranie koloru i obicia, tak aby dopasować fotel indywidualnie do wnętrza. Ponadto nowoczesne tkaniny są bardzo łatwe w czyszczeniu, więc nie musimy się martwić o plamy z kawy. Nowe oblicze fotela możemy podziwiać również pod postacią sofy czy fotela bujanego.