Pantone Color of the Year 2020 – 19-4052 Classic Blue

Instytut Pantone obwieścił, jaka barwa będzie królować w nadchodzącym roku. Classic Blue, czyli klasyczny niebieski, przypomina denimowe jeansy, jagody i niebo o zmierzchu. Jego poprzednik Living Coral był na swój sposób energetyzujący i lekki jak beztroskie wakacje w tropikach. Classic Blue jest naturalnym dopełnieniem neutralnych barw, uosobieniem spokoju, swobody i czystości.

Classic Blue – Pantone Color of the Year 2020

W obecnych czasach – jak nigdy wcześniej – poszukujemy silnego wizualnego symbolu nowego początku. Niebieski od zawsze uchodził za kolor chłodny, prawie niematerialny. Dziś, w nowej odsłonie łączącej odcień magmy, mięty i granatu, symbolizuje duchowość i bogactwo życia wewnętrznego. Przypominający kolorem niebo i ocean Classic Blue ma znacznie większe szanse na osiągnięcie sukcesu w świecie designu, niż trudny Ultra Violet.

Pantone Color of the Year 2020 - 19-4052 Classic Blue - BoConcept

Niebieski pięknie odbija padające światło, tworząc specyficzne kontrasty, co czyni go doskonałym tłem do podkreślania materiałów bazujących na dotyku; filcu, weluru czy jedwabiu. To kolor na którym można polegać, który ma nas upewniać, że wszystko jest w porządku, ale jednocześnie skłaniać do spoglądania poza to, co oczywiste. Patrzenia szerzej, myślenia głębiej, zmiany perspektywy.

Pantone Color of the Year 2020 - 19-4052 Classic Blue - Knoll

19-4052 Classic Blue

W nowej prognozie Pantone widać dużo inspiracji światem mody, chociażby granatowymi projektami Off-White, autorstwa Virgila Abloha. W designie, podobnie jak w  modzie,  niebieski może posłużyć nam jako baza, wokół której swoją rolę zagrają inne, bardziej eksperymentalne kolory. Sprawdzi się w sypialni, pokoju dziennym, w kuchni oraz w innych pomieszczeniach – za każdym razem wprowadzając do wnętrza szlachetną harmonię, przestronność i relaks. W swych projektach już teraz wykorzystują go topowe pracownie projektowe, takie jak MIKOŁAJSKAStudio, czy Miśkiewicz Design.

Pantone Color of the Year 2020 - 19-4052 Classic Blue - Miśkiewicz Design

Jedną z największych zalet Classic Blue jest tworzenie udanych kompozycji z innymi kolorami, zwłaszcza tymi neutralnymi, choć niebieski świetnie odnajdzie się także w towarzystwie pomarańczowego czy żółtego. Wykorzystując ten walor, szybko dokonamy metamorfozy opatrzonego już wyglądu wnętrza. Nie musimy od razu zmieniać całego wyposażenia, wystarczy nowy kolor ścian w łazience, dywan czy kilka poduszek.

Pantone Color of the Year 2020 - 19-4052 Classic Blue - Gala Collezione

Instytut Pantone

Pantone zostało założone w 1963 przez Lawrence’a Herberta – obecnego prezesa zarządu. Marka zajmuje się produkcją systemów używanych w przemyśle poligraficznym. Pantone słynie głównie ze skali identyfikacji kolorów, która w 1974 roku stała się międzynarodowym standardem. Dzięki niej współpracujące ze sobą w branże są w stanie określić bardzo dokładniee kolor danego produktu (włącznie z poziomem fluorescencji, metaliczności, itd.) i trzymać się go na wszystkich stadiach produkcji. W wachlarz kolorów Pantone wchodzi ponad 1700 barw!

Zobacz również: Klasyczny wzór we wnętrzu, czyli układamy motyw jodełki | Salon gotowy na lato – kreujemy nastrój wakacyjnej beztroski

Pantone Color of the Year 2020 - 19-4052 Classic Blue - Tapeta Manhattan Newmor
Pantone Color of the Year 2020 - 19-4052 Classic Blue - Malwina Konopacka
Pantone Color of the Year 2020 - 19-4052 Classic Blue
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter