43m2 designerskiej funkcjonalności od pracowni IP Design

Czy to możliwe, aby mieszkanie o powierzchni 43m2 z powodzeniem pełniło funkcję typowo domową, jednocześnie będąc zdalnym biurem dla dwojga osób, a także uwzględniało pojawienie się potomstwa? Okazuje się, że ta z pozoru niewielka powierzchnia może być nie tylko kwintesencją przestrzeni prywatnej, ale również jest w stanie pomieścić stanowiska pracy, a nawet… łóżeczko dla dziecka. Zapnijcie pasy – będzie zielono, multifunkcjonalnie, inspirująco, a przy tym niezwykle stylowo i pomysłowo!

Harmonijny dobór kolorów we wnętrzu projektu IP Design

Wbrew pozorom, szerokie spectrum funkcjonalności wnętrza wcale nie opiera się na bogactwie aranżacyjnym. Wprost przeciwnie – projekty, których cechą szczególną jest połączenie różnorodnych płaszczyzn, powinny odznaczać się lekką formą i hojną szczyptą harmonii. Jak się okazuje, w tego typu lokalach najlepszą koncepcją stylistyczną jest minimalizm, którego kwintesencję doskonale oddaje zasada: mniej znaczy więcej. Takiego właśnie zamysłu trzymała się ekipa realizująca prawdziwie designerskie przedsięwzięcie w mieszkaniu zlokalizowanym w Pruszczu Gdańskim, które zaprojektowała pracownia IP Design.

Przestronny salon ze stołem i krzesłami - projekt Ilona Paleńczuk z pracowni IP Design
Salon w mieszkaniu projektu pracowni IP Design

W całej aranżacji zdecydowanie króluje zieleń, która jest nie tylko naturalnym motywem przewodnim, ale również akcentem wyróżniającym ten projekt na tle innych przestrzeni mieszkalnych. W kwestii kolorystyki warto zaznaczyć, że istotną rolę w całym zamyśle pełnił perfekcyjny dobór kolorów, który charakteryzuje się spójnością i łączy w sobie zarówno harmonijny minimalizm, jak i inspirację naturą.

Kolor zieleni został wybrany po wykonaniu 3 próbek różnych jej odcieni na ścianie. Kolor szarości ścian został dobrany pod płytę meblową również na podstawie próbek. Kolor elementów drewnianych mebli i podłogi był wybierany równolegle, aby odcienie były podobne” – mówi Ilona Paleńczuk, założycielka pracowni IP-Design, która to wraz zespołem zajmowała się projektem lokalu w Pruszczu Gdańskim.

Wnętrze odznacza się minimalistyczną uniwersalnością, która otwiera przed jego obecnymi właścicielami możliwość wynajmu mieszkania w przyszłości, ale również pożądaną przez inwestorów prostotą, ergonomicznością i łatwością w utrzymaniu.

Biurowy charakter wnętrza

Choć na pierwszy rzut oka kompleksowo wykończone przez IP-Design mieszkanie jest przestrzenią typowo mieszkalną, znajdująca się w nim sypialnia łączy w sobie funkcję strefy prywatnej, ale także miejsca do przechowywania w postaci pojemnej garderoby, a przede wszystkim niezwykle komfortowej w użytkowaniu przestrzeni biurowej.

Pokój z oliwkową ścianą - projekt Ilona Paleńczuk z pracowni IP Design
Zielona ściana w kąciku biurowym w mieszkaniu

Na jej całość składają się dwa stanowiska do pracy – jedno w salonie, drugie w sypialni. Ich wyjątkowość polega jednak na ukrytych stronach praktycznych: jedno ze stanowisk posiada regulowane biurko z możliwością pracy siedzącej oraz stojącej, podczas gdy drugie uwzględnia aspekt powiększenia się rodziny i w przyszłości z powodzeniem może zostać zastąpione łóżeczkiem dla dziecka. Nawiązując do funkcjonalności warto wspomnieć również o wysokiej zabudowie pomiędzy kuchnią a korytarzem, która chowa lodówkę i wysoką szafkę, na której boku umieszczono telewizor z półką na dekoder. Dzięki temu zabiegowi udało się zwiększyć przestrzeń blatów i miejsca do przechowywania.

Aranżacyjne „sprawdzam” – łazienka na miarę multifunkcyjnych wymagań

Łazienka to dość newralgiczny podpunkt w każdej aranżacji. Jej projekt może w niezwykle skrajny sposób przysłużyć się (lub też nie) całej koncepcji mieszkania. We wnętrzu, takim jak czterdziestotrzymetrowe, niezwykle uniwersalne lokum, znaczącą rolę odgrywa zarówno jej estetyczny, jak i funkcjonalny aspekt. Także w tym pomieszczeniu IP Design ponownie urzeka nas minimalizmem, poręcznością i spójnością z resztą mieszkania.

43m2 designerskiej funkcjonalności od pracowni IP Design - foto Karolina Chęcińska
Projekt łazienki w 40-metrowym mieszkaniu

Stylistyka łazienki idealnie koresponduje z naturalnym motywem przewodnim i kolorystyczną dbałością o każdy szczegół. Jej sercem jest przeszklona, otwarta kabina prysznicowa będąca subtelnym dopełnieniem strukturalnej mieszanki w postaci drewna i kamienia. Biel armatury została przełamana czernią szafki pod umywalkę oraz sprytnie umieszczonego przy zabudowie meblowej grzejnika marki Luxrad, który, dzięki swoim odcieniem oraz kształtem, stanowi prawdziwie biżuteryjny akcent dekoracyjny.

Wykorzystany w realizacji grzejnik marki Luxrad jest również dowodem na to, że idealnie wpisujące się w charakter i możliwości wnętrza przedmioty niekoniecznie muszą być tworzone na zamówienie. Jak podkreśla Ilona Paleńczuk z pracowni IP Design, wybrany do łazienki grzejnik to zakup dokonany „od ręki” – model Regular spełniał oczekiwania zarówno kolorystyczne, jak i rozmiarowe, nie było więc potrzeby dopasowywania go do indywidualnych potrzeb, co z kolei przyczyniło się do skrócenia czasu realizacji pod klucz i szybkiego udostępnienia lokalu jego inwestorom.

Czarny grzejnik Luxrad w niewielkiej łazience
Czarny, pionowy grzejnik w łazience

Odpowiedź IP Design na zdalny charakter naszych czasów urzeka innowacyjną i wysoce uniwersalną stroną minimalizmu, a także starannością o każdy aranżacyjny szczegół. Wszystko to sprawia, że lokal mieszczący się na terenie jednej z najbardziej popularnych aglomeracji trójmiejskich jest kwintesencją przytulnej przestrzeni mieszkalnej i domowej wersji biura, a wszystko to z uwzględnieniem obecnych i przyszłych potrzeb inwestorów.

Pracownia IP-Design

Pracownia IP-Design powstała w roku 2012 z inicjatywy architekt Ilony Paleńczuk. Przez lata, pracownia zyskała nowych pracowników i znacznie poszerzyła zakres oferowanych usług. Do każdego zadania podchodzą z motywacją i pasją.  Techniczne wykształcenie właścicielki sprawia, że w pracowni przywiązuje się szczególną uwagę nawet do najmniejszych detali przy projektowaniu wnętrza. Świadczą kompleksowe usługi i są otwarci na indywidualne oczekiwania swoich klientów.

Zdjęcia: Karolina Chęcińska

Zobacz również: 26-metrowe mieszkanie studenta projektu KODO | 40-metrowe mieszkanie w Gdańsku w cieniu stoczniowych żurawi

43m2 designerskiej funkcjonalności od pracowni IP Design - foto Karolina Chęcińska
Szare płytki nad blatem w kuchni
Telewizor wiszący na ścianie w jadalni - projekt Ilona Paleńczuk z pracowni IP Design
Niewielka kuchnia w 40-metrowym mieszkaniu
Lampa nad szarym stołem w jadalni - projekt Ilona Paleńczuk z pracowni IP Design
Stół z okrągłym blatem w kuchni
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter