45-metrowe mieszkanie w Gdyni zaskakuje niebanalnym podejściem do łączenia pozornie sprzecznych idei i stylów. Dzięki wydobyciu kontrastów między surowym i funkcjonalnym stylem industrialnym oraz kojącym i ciepłym stylem skandynawskim, projektanci – Justyna Biłat z Nooi Studio i Mateusz Szczeciński z DoT Design of Tomorrow – stworzyli naprawdę wyjątkową aranżację, którą sfotografował Mikołaj Dąbrowski. Wyrazisty podział niewielkiej przestrzeni na dwie strefy wzmocniły decyzje kolorystyczne oraz wykorzystane materiały. Finalnie ta niebanalna realizacja w pełni oddaje potrzeby i upodobania inwestora, łącząc w sobie funkcjonalność, naturalność, wyjątkowy design i odwołania do hobby właściciela.
45-metrowe mieszkanie w Gdyni w niebanalnej aranżacji
Właściciel gdyńskiego mieszkania jest fanem zarówno loftowego stylu z całą jego surowością i szorstkością, jak i skandynawskiego pomysłu na design. Zależało mu na tym, aby obydwa te aspekty zostały zawarte w projekcie. Punktem wyjściowym miał być także pragmatyzm oraz aktywny tryb życia inwestora, który jest zapalonym rowerzystą i praktykuje jogę. Realizacja wnętrza, które z jednej strony byłoby industrialne, a z drugiej przepełnione ciepłem i naturą, stanowiła początkowo spore wyzwanie.
Duet architektów – Justyna Biłat i Mateusz Szczeciński – zdecydował się podkreślić kontrast i wydobyć różnice pomiędzy stylami. W radykalny sposób wyznaczyli oni granicę między strefą industrialną – ciemną – w której znalazła się część wejściowa, łazienka, kuchnia i ukryta garderoba, a naturalną – jasną – strefą inspirowaną stylem skandynawskim, w której umieścili salon z sypialnią i miejscem do pracy. Odrębność obydwu stref została podkreślona poprzez kontrast kolorystyczny oraz różne materiały wykorzystane w realizacji.
Jak połączyć miłość do natury z pragmatyzmem i funkcjonalnością? – dwie strefy w gdyńskim mieszkaniu
W części loftowej dominuje grafitowy odcień, który rozlewa się z posadzki na zabudowy meblowe, ściany i sufit, tworząc tym samym pewnego rodzaju ramę. Mimo nietypowego ciemnego koloru wnętrze pozostaje przytulne dzięki bocznemu oświetleniu, które sączy się z mebli i ścian, nadając całej przestrzeni oryginalnego klimatu. W antracytowej kuchni i łazience zostały wykorzystane płytki z nieregularnym wzorem, które wprowadzają zabawę fakturą. Obydwa pomieszczenia są dodatkowo przełamane półkami – stalowymi ramami, które podbijają industrialny styl w tej strefie.
W drugiej części mieszkania panuje zupełnie inny klimat. Rozświetloną dziennym światłem przestrzeń wypełnia naturalne drewno zastosowane na podłodze oraz w fornirowanych zabudowach meblowych. Ciepłą atmosferę budują także jasne tkaniny oraz grubo tkane, lniane zasłony, które przyjemnie rozpraszają promienie słoneczne i sprawiają, że światło pięknie gra, wydobywając ciekawe tekstury i światłocienie. Naturalną aranżację dopełniają żywe rośliny. Jedynym wyrazistym akcentem kolorystycznym jest ikoniczny fotel BoConcept Reno w kolorze ceglanym.
Na styku – szklana ściana i wyjątkowe nawiązania do hobby właściciela
W opartej na wyrazistym kontraście aranżacji nie zabrakło również ciekawych rozwiązań dopasowanych do właściciela. Sypialnia ze strefą pracy została oddzielona od otwartej części dziennej szklaną ścianą w stalowej konstrukcji. Pozwoliła ona nie tylko sprawić, że mimo niewielkiego metrażu, wnętrze pozostało przestronne i jasne, ale też stała się elementem spajającym różne style. Jej loftowy charakter, który wkrada się w jasną strefę, sprawił, że całość w niesztampowy sposób się przenika.
We wnętrzu nie mogło zabraknąć także miejsca na rowery, ponieważ inwestor jest zapalonym rowerzystą. Są one wyeksponowane w sypialni na ścianie, która ukrywa również drzwi do garderoby. Podwieszenie i podświetlenie rowerów sprawiło, że z trudnego do przechowywania przedmiotu zmieniły się one w wyrazisty element dyktujący charakter wnętrza. Nawiązaniem do hobby właściciela jest też specjalnie zamówiony obraz trójmiejskiej artystki, z którego – przy spojrzeniu pod odpowiednim kątem – wyłania się słynna droga dla rowerzystów. Te detale dopełniają nietuzinkową aranżację, która w całości wyraża charakter, styl życia i wartości właściciela.
Projekt: Justyna Biłat – Nooi Studio | Mateusz Szczeciński – DoT Design of Tomorrow
Zdjęcia: Mikołaj Dąbrowski | mikolajdabrowski.com
Zobacz również: Proste, funkcjonalne i dopracowane mieszkanie na wynajem w Gdańsku | 62-metrowe mieszkanie na Żoliborzu – połączenie funkcjonalności i stylu retro