450-metrowy dom, którego wnętrza wypełniają naturalne materiały

O sukcesie projektu decyduje wiele czynników. W tym przypadku inwestorzy potrafili określić swoje potrzeby, ale pozostawili swobodę odpowiedzialnym za wystrój wnętrz architektkom z pracowni Tissu Architecture. Te, posługując się całą paletą materiałów, faktur, mebli i detali stworzyły, spójną kompozycję oferującą autentyczne doznania i sprzyjającą relaksowi. Doceniło to międzynarodowe jury prestiżowego konkursu European Property Awards, przyznając polskiej pracowni główną nagrodę w kategorii Residential Interior Private Residence.

450-metrowy dom projektu Tissu Architecture

Właściciele tego domu, przywiązując dużą wagę do aranżacji wnętrz, jego projekt postanowili powierzyć pracowni wyłonionej w drodze konkursu inwestorskiego. Zaprosili do niego trzy wybrane biura projektowe, które za zadanie miały wykonanie wizualizacji części dziennej. Warunkiem wstępnym było zaprojektowanie wnętrz otwartej strefy dziennej w oparciu o naturalne materiały i kolory ziemi.

450-metrowy dom, którego wnętrza wypełniają naturalne materiały - projekt Tissu Architecture
Projekt pracowni Tissu Architecture

Doskonale sprostały mu Agnieszka Zaremba, Magdalena Kostrzewa-Świątek i Katarzyna Dąbek z pracowni Tissu Architecture, które wraz z zespołem przedłożyły pełną rozmachu koncepcją aranżacyjną. Pierwsze skrzypce grały tu zestawienia materiałów zaczerpniętych wprost ze świata natury: kamienia, drewna, mchu w dekoracji na ścianie w jadalni. To one zadecydowały o powierzeniu architektkom realizacji projektu.

Klarowny układ wnętrza

W ten sposób wnętrza całego czterokondygnacyjnego budynku o niebagatelnej powierzchni 450 mkw. stał się kolejnym zadaniem, przed którym stanęły projektantki. Na jego spektakularny efekt miał wpływ także sam układ funkcjonalny pomieszczeń.

– Układ wnętrza o głębokim trakcie i doświetleniu w strefie parteru niemal wyłącznie od strony ogrodu, stanowiły wyzwanie w organizacji przestrzeni. Inwestorom zależało, aby najgłębiej umieszczona i najlepiej oświetlona część strefy dziennej została przeznaczona na salon, w której w pełni mogą się zrelaksować – wspomina Agnieszka Zaremba.

450-metrowy dom, którego wnętrza wypełniają naturalne materiały - projekt Tissu Architecture
Kominek w salonie

To zadecydowało, że najważniejszym punktem wnętrza stał się okrągły stół umieszczony pośrodku otwartej przestrzeni, wokół którego toczy się codzienne życie mieszkańców. Za jej dekoracyjną ścianą z mchem ukryto klatkę schodową, wiodącą na wyższe kondygnacje i na poziom -1 z garażem i siłownią. Na parterze obok jadalni znalazła się nieco wycofana kuchnia z obszerną wyspą z dodatkowym blatem, pełniącym funkcję stołu przy mniej formalnych posiłkach. Obok wejścia po prawej stronie dyskretnie umieszczono gabinet. Na piętrze znalazła się strefa prywatna z master bedroom połączoną z garderobą i łazienką oraz pokojami trójki dzieci, także z łazienkami.

W harmonii z naturą

Zgodnie z życzeniem inwestorów istotną rolę w całym projekcie odegrały naturalne materiały. Wśród nich pierwsze skrzypce gra fornir kamienny o strukturalnej powierzchni, który zdobi ściany otwartej części dziennej, ale i drzwi wejściowe. Mocny kontrapunkt dla niego stanowi beton, pięknie eksponujący naturalną tkankę budynku. Całość ociepla drewno na podłogach oraz w postaci forniru na ścianach. Jego ciepła kolorystyka i bogate usłojenie równoważą chłodne w odbiorze materiały. Dzięki temu dom ma przyjazny, naturalny charakter, na którym zależało inwestorom.

450-metrowy dom, którego wnętrza wypełniają naturalne materiały - projekt Tissu Architecture
Biała wanna wolnostojąca w salonie kąpielowym

Z kolei, aby zdynamizować aranżację, architektki odważnie połączyły wiele faktur, które, odbierane wszystkimi zmysłami, także wpływają na panujący tu nastrój. Stąd np. powierzchnie fornirów betonowych i kamiennych uzupełniają w strefie jadalni betonowe płytki (ściana przy wejściu) o nieregularnym cięciu. Podobne efekty uzyskano w niedużej toalecie na parterze, gdzie ścianę z umywalką ze spieku wyłożono czarnymi płytkami o fakturze imitującej surowe drewno techniczne przycinane w kostkę.

O wrażeniu, jakie robi wystrój wnętrz, decydują także detale, zaprojektowane i wykonane z niezwykłą starannością, czego doskonałym przykładem mogą być stalowe elementy regularnie przewijające się we wnętrzach.

450-metrowy dom, którego wnętrza wypełniają naturalne materiały - projekt Tissu Architecture
Dwie umywalki i dwa lustra w łazience

– Nasz autorski projekt na wytrawioną stal był wyzwaniem dla wykonawcy, ale gdy udało się osiągnąć zamierzony efekt, nie krył entuzjazmu do tego rozwiązania. Wytrawioną stal zastosowano w ścianie kominkowej, w glifach okiennych i monumentalnej dekoracji jadalni. Precyzyjnie zarysowana linia nadaje tym elementom wyrazistość – opowiada Magdalena Kostrzewa-Świątek.

Salon z widokiem na relaks

Koncepcji aranżacyjnej projektantek nie sposób zatem przecenić. Otwarta na ogród i z dwóch stron przeszklona strefa wypoczynku to miejsce idealne do relaksu. Zapewnia go duża, komfortowa sofa narożna, z której można nie tylko podziwiać roztaczające się za oknami widoki, ale też obejrzeć ulubiony film czy w chłodne dni ogrzać się przy kominku. W miarę potrzeby okna można bowiem przesłonić miękkimi zasłonami z grubego weluru, które zamieniają salon w przytulny zakątek o wysokich walorach akustycznych. O atutach estetycznych wnętrza przesądza zaś starannie wykonana kamienna ściana z dużym telewizorem i pasmowym kominkiem gazowym z wykończeniem ze wspomnianej już ręcznie wytrawionej stali.

450-metrowy dom, którego wnętrza wypełniają naturalne materiały - projekt Tissu Architecture
Przestronny salon z widokiem na ogród

W sercu domu

Jednak sercem domu jest jadalnia. Stanowi ją okrągły stół z wygodnymi tapicerowanymi krzesłami wokół. To wybór świadomy, który ma nie tylko ułatwiać komunikację, ale też podkreślić ruch, jaki w tym miejscu się odbywa. Podobną funkcję pełni dekoracyjna ściana z mchem.

450-metrowy dom, którego wnętrza wypełniają naturalne materiały - projekt Tissu Architecture
Ściana z mchu w salonie

– Aby podkreślić miejsce spotkań rodziny, stworzyłyśmy wyjątkową ścianę, która stanowi tło dla jadalni. Na betonowej powierzchni ściany zawieszono ogromny krąg ze stali wypełniony mchem o nieregularnym układzie. Żywą zieloną strukturę przecina pasmo lustra, pozwalając odbijać się światłu i ożywiając przestrzeń. Geometryczna forma dekoracji podświetlona jest diodami LED, dzięki czemu pokreślona jest jej trójwymiarowość – wyjaśniają projektantki.

Kuchenne ewolucje

Część kuchenna została delikatnie wycofana, tak aby nie zakłócać sprzyjającej wypoczynkowi atmosfery otwartej strefy dziennej. Na pierwszy plan wysuwa się duża wyspa kuchenna z wyrazistym czarnym okapem powyżej. Na życzenie właścicieli została ona zwieńczona drewnianym blatem umieszczonym na poziomie stołu, przy którym ustawiono krzesła dla całej pięcioosobowej rodziny.

450-metrowy dom, którego wnętrza wypełniają naturalne materiały - projekt Tissu Architecture
Przestronna kuchnia z wyspą

Ze względu na oddzielną spiżarnię, do której wejście dyskretnie schowano za jednym z frontów wysokiej zabudowy, kuchnię można było zaplanować funkcjonalnie, jednak bez zbędnego przeładowania. Stąd jej zabudowa ograniczona została do jasnych szafek podblatowych na ścianie głównej, z którymi estetyczny kontrast budują wykończone fornirem drewnianym fronty wysokiej zabudowy po prawej stronie. Uwagę zwraca starannie zaplanowana kompozycja poziomych i pionowych linii oraz patynowane lustro sięgające sufitu, w którym efektownie odbija się strefa dzienna.

W strefie master bedroom

Główna sypialna właściciele, choć nie jest duża, ma wiele walorów estetycznych. Jej głównym atutem jest piękny widok na ogród. Przytulną, sprzyjającą wypoczynkowi atmosferę budują także naturalne materiały, w tym drewniany fornir. To decyzja, która jest konsekwentną linią aranżacji całego domu, tak ważną, aby zachować indywidualny rys projektu. Stąd pojawiają się tu także, znane z pozostałych pomieszczeń, powierzchnie patynowanych luster pozwalające na grę światło i optycznie powiększające wnętrze.

450-metrowy dom, którego wnętrza wypełniają naturalne materiały - projekt Tissu Architecture
Duże łóżko w sypialni

Stylistyczny reżim podkreśla również wystrój przypisanej do master bedroom łazienki, gdzie okno dachowe umieszczone nad wanną pozwala na kąpiel z widokiem na niebo, a drewno, beton i modelowania przestrzeni światłem oddziałują na wszystkie zmysły, dostarczając niepowtarzalnych doświadczeń przestrzeń relaksu.

Spektakularne efekty

O sukcesie projektu decyduje bowiem wiele czynników. W tym przypadku inwestorzy potrafili określić swoje potrzeby, ale pozostawili swobodę architektkom. Te posługując się całą paletą materiałów, faktur, mebli i detali stworzyły spójną kompozycję, oferującą autentyczne doznania i sprzyjającą relaksowi. Dobra organizacja przestrzeni, umiar w kolorystyce i przyjazna, ludzka skala sprawiają, że z domu dobrze się korzysta.

450-metrowy dom, którego wnętrza wypełniają naturalne materiały - projekt Tissu Architecture
Schody prowadzące na piętro domu

– Realizacja wnętrza tego domu była wyjątkowym doświadczeniem opartym na zaufaniu. Stopniowo, krok po kroku, tworzyłyśmy z inwestorami więź, dobrze się rozumieliśmy. Wybierałyśmy najlepsze środki do celu, jakim było nowoczesne wnętrze bogate w faktury, dające odpoczynek wszystkim zmysłom. Proces powstawania domu zbliżył nas i bardzo nas cieszy, że efekt finalny spotyka się z entuzjazmem właścicieli – zgodnie potwierdzają Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek z pracowni Tissu Architecture.


Projekt: Agnieszka Zaremba, Magdalena Kostrzewa-Świątek, Katarzyna Dąbek | Tissu Architecture – tissu.pl

Zobacz również: 340-metrowy podkrakowski dom – wnętrze czułe na światło | Eklektyczne wnętrza willi w podwarszawskim Konstancinie – projekt nieruchomości z rynku wtórnego

450-metrowy dom, którego wnętrza wypełniają naturalne materiały - projekt Tissu Architecture
450-metrowy dom, którego wnętrza wypełniają naturalne materiały - projekt Tissu Architecture
450-metrowy dom, którego wnętrza wypełniają naturalne materiały - projekt Tissu Architecture
450-metrowy dom, którego wnętrza wypełniają naturalne materiały - projekt Tissu Architecture

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter