46-metrowe mieszkanie w Zawierciu w klimacie vintage

Żeby powstało wnętrze, w którym dobrze się mieszka potrzeba nie tylko przemyślanego projektu, dobrej jakości materiałów, doświadczonych wykonawców, a na końcu starannie wyselekcjonowanych mebli i dodatków. Potrzeba przede wszystkim czasu. Ten czas i pewną dozę luzu w trakcie wspólnej pracy dali sobie właścicielka niewielkiego mieszkania w Zawierciu oraz projektanci z biura Mistovia, którzy to wnętrze wykreowali. Przed Tobą wyjątkowe 46-metrowe mieszkanie w klimacie vintage!

46-metrowe mieszkanie w Zawierciu od Mistovia

Mieszkanie powstawało etapami…i w zasadzie ten proces trwa nadal. Nie ma w tym nic złego – przecież z czasem nasze potrzeby i fascynacje się zmieniają, zdarza się również, że hamulcem bywa budżet. Nie zawsze od ręki udaje się upolować wymarzony mebel – zwłaszcza jeśli ma to być perełka vintage wyszperana na jednej z internetowych aukcji. Tu sprzymierzeńcem jest cierpliwość i czas.

Obraz Oli Kompały – młodej absolwentki Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuki Pięknych w salonie
46-metrowe mieszkanie projektu Mistovia

Inwestorka kupiła to niewielkie, bo liczące 46 mkw mieszkanie w trakcie remontu prowadzonego przez poprzedniego właściciela. Szczęśliwie nie wymagało większych zmian w układzie przestrzennym. W zasadzie jedyną korektą było wprowadzenie specjalnej wnęki, która pomieściła szafę w strefie wejściowej. Obecnie lokal składa się z jasnego salonu z aneksem kuchennym, sypialni, łazienki oraz obszernej, wydzielonej garderoby, która w razie potrzeby będzie mogła stać się pokojem gościnnym – takie są plany na przyszłość.

Klimat vintage we wnętrzu

W mieszkaniu architekci zastali oryginalną, drewnianą podłogę. Była w opłakanym stanie, ale na szczęście po odpowiednio przeprowadzonej renowacji udało się ją doprowadzić do porządku. Z drewnem harmonijnie współgra prosta zabudowa kuchenna o zaoblonych narożach wykończona frontami z forniru orzecha amerykańskiego. Połyskujące, mosiężne uchwyty w formie prostych gałek to biżuteryjna „kropka nad i”. Wnętrzu urokliwego klimatu vintage nadają kinkiety z fakturowanego szkła pamiętające czasy PRL, kryształowa lampa z tego samego okresu oraz konsekwentnie zastosowane w całym mieszkaniu porcelanowe włączniki i gniazdka elektryczne.

Kuchnia w stylu vintage i ściana wyłożona włoską ceramiką z motywem zielono-różowego terazzo
Włoska ceramika z motywem zielono-różowego terazzo w kuchni

Zgodnie z życzeniem inwestorki w pomieszczeniu szafek jest niewiele. Ta kuchnia rzadko jest miejscem spektakularnych popisów kulinarnych. Spektakularna jest za to ściana wyłożona włoską ceramiką z motywem zielono-różowego terazzo. Płytki znajdują się nie tylko bezpośrednio nad blatem kuchennym, ale zajmują również część ścian przedpokoju, prowadząc do kolejnego pomieszczenia – łazienki. Wykorzystano w niej ceramikę z tej samej kolekcji, ale w nieco innej odsłonie kolorystycznej – tym razem czarno-różowej. Konsekwentnie, ale nie nudno.

Odważne zestawienia kolorystyczne

O charakterze tego wnętrza z pewnością decydują też odważne zestawienia kolorystyczne i wszechobecna geometria – systematycznie stosowane łuki, obłości, prostopadłościany i wielokąty. W części wypoczynkowej dominuje modułowa sofa w kolorze głębokiego granatu, której prostą, kanciastą formę łagodzą miękkie fałdy różowych zasłon oraz miły dla oka kształt soczyście bordowego stolika z giętego drewna bukowego marki Fameg. Motyw rytmicznie powtarzanych łuków odnajdziemy także na pastelowo-różowych frontach polskiej marki njufront, którymi uzupełniono prosty regał z IKEI, nadając mu nowego charakteru oraz w przyjemnych obłościach zielonego fotela z podnóżkiem.

Białe ściany i burgundowa lamperia w sypialni
Burgundowa lamperia w sypialni projektu Mistovia

Na przeciwległym biegunie plasuje się geometryczne lustro w kształcie sześciokąta oraz czarny stół na sześciobocznej podstawie zaprojektowany specjalnie do tego wnętrza. Prawdziwie ostre cięcie spotka nas jednak dopiero w sypialni – której białe ściany “przecięto” na pół za pomocą odważnej, burgundowej lamperii. Podział kontynuowany jest również na skrzydle drzwiowym i zasłonach – uszytych na miarę z dwóch rodzajów tkaniny. Pomieszczenie jest niewielkie, zmieściło się w nim jedynie komfortowe łóżko z tapicerowanym różowym zagłówkiem. W przyszłości pojawi się również drewniana komoda – oczywiście vintage. Nie zabrakło miejsca dla sztuki – na ścianach zawisły dwie prace Oli Kompały – młodej absolwentki Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuki Pięknych.

Ściana wyłożona włoską ceramiką z motywem zielono-różowego terazzo w przedpokoju
Obraz Oli Kompały na ścianie w salonie

Lubimy wracać do tego projektu z kolejnymi elementami wyposażenia – dzięki temu mieszkanie ma w sobie pewien luz – tłumaczą projektanci z biura Mistovia – w dalszych planach jest realizacja projektu garderoby i uzupełnianie całości wnętrza o kolejne starannie wyszukane meble i dodatki – podkreślają.

Jest to dobry przykład, że współpraca pomiędzy inwestorem a projektantem wcale nie musi się szybko kończyć.


Projekt: Mistovia | mistovia.com
Zdjęcia: ONI studio | oni.com.pl

Zobacz również: 37-metrowe mieszkanie architektów na łódzkim Zarzewie | 70-metrowe mieszkanie na Starej Ochocie dla miłośnika designu

Ściana wyłożona włoską ceramiką z motywem zielono-różowego terazzo w aranżacji kuchni
Ściana wyłożona włoską ceramiką z motywem zielono-różowego terazzo w kuchni
Salon w stylu vintage w 46-metrowym mieszkaniu w Zawierciu
Dekoracje w styli vintage w 46-metrowym mieszkaniu w Zawierciu
Lastryko i designerskie lustro na ścianie w łazience
Lastryko na ścianie w łazience
Burgundowy stolik pomocniczy we wnętrzu w klimacie vintage
Obraz na ścianie autorstwa Oli Kompały – młodej absolwentki Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuki Pięknych
Czerwone zasłony w 46-metrowym mieszkaniu w Zawierciu
Czerwony stolik pomocniczy w klimacie vintage
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter