Pandemia przyczyniła się do wzrostu popularności pracy zdalnej, a ta z kolei wpłynęła na konieczność zaaranżowania komfortowej przestrzeni biurowej w naszych domach. W miejscu pracy kluczową rolę odgrywa nie tylko obszerne biurko czy wygodne krzesło. Równie ważne jest odpowiednio dobrane oświetlenie. O czym pamiętać przy wyborze opraw oświetleniowych, które wpłyną na naszą efektywność, doskonale wiedzą eksperci polskiej marki AQForm.
Najlepsze oświetlenie do intensywnej pracy zapewnia słońce
Naszą aktywność w ciągu dnia reguluje dopływ światła. Idealne pod tym względem jest światło słoneczne, a dodatkowe oświetlenie zadaniowe w miejscu pracy powinno uzupełniać jego braki, zwłaszcza jesienią i zimą. Aby jak najbardziej zbliżyć się do parametrów naturalnego oświetlenia warto wybierać neutralne temperatury barwowe oscylujące około 4000 K. Taka barwa światła będzie przyjemna jednocześnie zapewniając dawkę niebieskiego światła w ciągu dnia, co pobudza i sprzyja koncentracji.
Światło odgrywa niebagatelną rolę również ze względu na kondycję naszego wzroku i samopoczucie. Mogłoby się wydawać, że do efektywnej pracy wystarczy nowoczesny laptop i chwila skupienia. Jednak równie istotną kwestię odgrywa unikanie przykrego olśnienia oraz zapewnienie właściwego natężenia oświetlenia, które zapobiega przemęczeniu oczu oraz zmniejszeniu koncentracji i wydajności.
Zdecyduj się na kilka źródeł światła
Przy wyborze oświetlenia do domowej strefy biurowej należy również przywiązać wagę do kilku źródeł światła. Obok oświetlenia ogólnego, na przykład w postaci subtelnych opraw wpuszczanych z kolekcji HOLLOW polskiej marki AQForm, które swoją bielą lub czernią wzbogacą każdą przestrzeń, warto postawić na oświetlenie kierunkowe, skierowane na powierzchnię roboczą np. biurka. Może mieć ono postać regulowanych kinkietów, ale także funkcjonalnych opraw na szynoprzewodach czy opraw wiszących, które można znaleźć między innymi we wzorowej zarówno pod kątem estetyki jak i funkcjonalności serii RAFTER points.
Postaw na odpowiednie natężenie oświetlenia
Każdy z wykonywanych obowiązków będzie wymagał innego natężenia oświetlenia. Według norm w przestrzeni biurowej powinno „pojawić się” min. 500 luksów, jeśli mówimy o pracy przy komputerze. Warto jednak wiedzieć, że natężenie należy dopasować do pełnionych obowiązków. I tak na przykład segregowanie dokumentów czy ich kopiowanie powinno odbywać się przy min. 300 lx, ale już prace precyzyjne, takie, jakimi trudnią się jubilerzy czy rękodzielnicy, muszą odbywać się przy świetle o natężeniu nawet 1000 lx i większym.
Coraz popularniejszym rozwiązaniem są oprawy, które pozwolą na regulację mocy, a tym samym na dopasowanie oświetlenia do aktualnych potrzeb użytkownika. Mowa tutaj na przykład o inteligentnych lampach z zaawansowanym systemem sterowania, np. nowoczesnej, aczkolwiek subtelnej kolekcji zwieszanych opraw MIXLINE polskiego producenta AQForm, których różnorodne konstrukcje zapewniają komfortowe regulowanie światła zarówno przy użyciu tradycyjnego włącznika, jak i przy pomocy smartfona.
Pamiętaj o balansie pomiędzy światłem dziennym i sztucznym
Choć niekwestionowanie to właśnie światło dzienne najlepiej działa na nasze samopoczucie i jest jednym ze źródeł motywacji do pracy, to niestety Słońce nie zapewni nam odpowiednich warunków do wykonywania swoich obowiązków przez cały rok a często nawet przez cały dzień. W związku z tym najlepiej byłoby, aby domowa strefa biurowa była nie tylko zlokalizowana blisko okna, ale też dobrze doświetlona światłem o wspomnianej wcześniej barwie neutralnej.
Dzięki temu z powodzeniem można korzystać z promieni słonecznych i czerpać z nich energię, a przy tym nie męczyć wzroku w deszczowe dni, które nie zapewnią odpowiedniego oświetlenia i zmniejszą komfort pracy. A co jeśli przestrzeń domowa nie pozwala na wydzielenie osobnej przestrzeni biurowej i pracownik zdalny musi improwizować?
Postaw na elastyczne rozwiązania
W takiej sytuacji warto pamiętać o rozwiązaniach dających elastyczność, dzięki którym można zarówno pracować, jak i gotować na wyspie kuchennej czy też spożywać posiłki oraz wykonywać swoje obowiązki zawodowe przy stole. W tym celu najlepiej zdecydować się na niezwykle uniwersalne, a przy tym funkcjonalne i proste w montażu szynoprzewody, które można znaleźć w ofercie marki AQForm.
Ten rodzaj oświetlenia pozwala uzyskać różne sceny świetlne w obrębie jednego pomieszczenia, a nawet zmieniać położenie opraw oświetleniowych bez większego wysiłku. W obrębie jednego szynoprzewodu mogą znaleźć się zarówno oprawy służące oświetleniu ogólnemu, jak i dodatkowe wsparcie mające za zadanie lokalnie podnieść natężenie oświetlenia tak, aby jadalniany stół zyskał funkcjonalność biurka. Szynoprzewody będą pasować do każdego wnętrza, odgrywając swoją rolę rzeczowo, ale subtelnie.
Wbrew pozorom, wybór oświetlenia do pracy to kluczowa kwestia, która wpływa na efektywność i komfort wypełniania obowiązków zawodowych, nie pozostając bez znaczenia dla naszego wzroku. Aby oprawy pełniły swoją funkcję należycie, a przy tym wzbogacały wnętrze, warto postawić na sprawdzone rozwiązania jakie proponuje na przykład polska marka AQForm.
Zobacz również: