50-metrowe mieszkanie blisko Dworca Łódź Kaliska od 3XEL

To 50-metrowe mieszkanie projektu pracowni 3XEL przywołuje współczesną interpretację japońskich rozwiązań. To przestrzeń pół-transparentnych przepierzeń, gry świateł i cieni oraz naturalnych kolorów. Specjalnie z myślą o tym miejscu powstała mała kolekcja obrazów Emilii Ławrynowicz. Wybierz się z nami na krótką podróż do Łodzi!

Łódzkie wnętrze projektu 3XEL

Mieszkanie z ekspozycją zachodnią zlokalizowane blisko Dworca Łódź Kaliska daje się poznać szczególnie popołudniową porą, gdy salon wypełnia gra długich świateł i cieni. Dzięki funkcjonalnemu układowi przestrzeni oraz wyburzeniu fragmentu narożnika na rzecz przeziernej przegrody można wpuścić słońce aż do drzwi wejściowych.

Przestronny salon z obrazem na ścianie

W jego ciepłych promieniach uwydatniają się faktury i kolory ceramicznej posadzki z kamiennym wzorem, barwa bielonego dębu w fornirowanych meblach czy błysk lakierowanej stali. Mieszkanie zaprojektowano z myślą o tych, którzy szukają spokoju w stonowanych kolorach, a jednolitość barw działa na nich kojąco.

Naprzeciw wejścia głównego do mieszkania znajduje się przepuszczający światło narożnik w konstrukcji drewnianej, wypełniony ryflowanym szkłem. To rozwiązanie na kształt prawdziwego japońskiego ekranu Shōi – mobilnej ścianki działowej wypełnionej półprzezroczystym papierem, za którą możemy dojrzeć niewyraźne sylwetki i cienie.

Salon połączony z otwartą kuchnią

W salonie połączonym z otwartą kuchnią, elementem spajającym jest wyspa wraz ze stołem jadalnianym. Potrzeba dodatkowego blatu z szufladami na przechowywanie oraz możliwość powolnego posiłku przy tradycyjnym stole, zostały spełnione i ujęte w jeden mebel. Jego liniowość jest uwydatniona dzięki podłużnej lampie Thin Tube, zawieszonej nad blatem.

Salon w minimalistycznym mieszkaniu w Łodzi

Stół okalają cztery bukowe krzesła Pala, malowane na szaro (proj. MUKA Design Lab dla Fameg). Lakierowana na kolor piaskowy kuchnia dzieli się na część roboczą i wysuniętą do przodu zabudowę wysoką. Okap kryje się za podwieszeniem pokrytym płytkami o widocznej strukturze i niejednolitym wybarwieniu, które pełni funkcję dekoracyjną i odbija światło wpadające z naprzeciwka.

Na część wypoczynkową składa się jasnobeżowa sofa, obszerny stolik kawowy projektu młodej, polskiej marki Lawa oraz stalowa, szlifowana i lakierowana półka pod telewizorem. Dopełnieniem są tkaniny w postaci karmelowych zasłon i miękkiego dywanu.

50-metrowe mieszkanie blisko Dworca Łódź Kaliska od 3XEL - foto Oni studio

Transparentne drzwi

Transparentne drzwi z salonu prowadzą do sypialni. W konstrukcji przeszklonej ścianki uwzględniono blat z miejscem do pracy, które stało się nieodłącznym elementem współcześnie projektowanych mieszkań. W części nocnej znajdziemy fornirowaną ramę łóżka uzupełnioną po bokach o różnej długości stalowe półki nocne i asymetryczną kompozycję oświetlenia. Zarówno w sypialni, jak i jadalni pojawiają się dekoracje w postaci akrylowych obrazów malowanych na płótnie. Autorka, Emilia Ławrynowicz, zdecydowała się na strukturalne położenie warstw farby, co zaowocowało charakterystyczną, mocną fakturą płócien, tworzącą wzory i światłocień.

Sypialnia z dużym łóżkiem w projekcie pracowni 3XEL

Płytki inspirowane strukturą naturalnego kamienia pojawiają się również na posadzce i ścianach w łazience. Prysznic został wydzielony pełną ścianką, która w połączeniu z ciepłą barwą oświetlenia LED, tworzy nastrojowy półcień. Białą ceramikę dopełnia armatura w tym samym kolorze. Miejsce na pralkę i suszarkę, akcesoria gospodarcze oraz odzież wierzchnią znajduje się w fornirowanej szafie tuż przy wejściu do mieszkania. Należy nadmienić, że za przytulny nastrój odpowiedzialne są również mniejsze dodatki i dekoracje. Ciekawe formy i materiały akcesoriów od NAP czy Ferm Living bardzo dobrze wpisują się w monochromatyczne i klasyczne wnętrza.


Projekt: 3XEL Architekci | 3xel.pl
Zdjęcia: ONI Studio | oni.com.pl
Tekst: Maria Kaczorowska

Zobacz również: Przebudowa stuletniego domu | Wszystkie odcienie szarości w krakowskim projekcie

50-metrowe mieszkanie w Łodzi projektu pracowni 3XEL
Wnętrze w jasnych barwach w projekcie 3XEL
Jasna kuchnia w mieszkaniu przy Dworcu Łódź Kaliska
Przestronny salon z szarą sofą
Szara sofa w przestronnym salonie projektu 3XEL
50-metrowe mieszkanie blisko Dworca Łódź Kaliska od 3XEL - foto Oni studio
Jasny salon w mieszkaniu przy Dworcu Łódź Kaliska
Sypialnia w łódzkim mieszkaniu projektu 3XEL
Łóżko w sypialni w mieszkaniu przy Dworcu Łódź Kaliska
50-metrowe mieszkanie blisko Dworca Łódź Kaliska od 3XEL - foto Oni studio
50-metrowe mieszkanie blisko Dworca Łódź Kaliska od 3XEL - foto Oni studio
Jasna łazienka z białym grzejnikiem
Jasne płytki ceramiczne w projekcie pracowni 3XEL
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter