60-metrowe kobiece mieszkanie dla młodej właścicielki

Nie jest zbyt duże, lecz młodej właścicielce pasuje jak ulał. Za jego projekt odpowiada architekt wnętrz Iza Gemzała z pracowni Prosty Plan. Za okienne aranżacje, dzięki którym apartament jest oazą przytulności oraz azylem ciszy i spokoju odpowiada polska rodzinna firma Marcin Dekor.

Wnętrze skrojone na miarę

Mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych znajduje się na jednym z nowych warszawskich osiedli zlokalizowanych niedaleko centrum miasta. Okna wychodzą na wewnętrzne podwórze, patio budynku, co skutecznie izoluje od gwaru miasta, natomiast sprawia, że sąsiedzi mogą sobie, szczególnie wieczorami, wzajemnie zaglądać do salonu czy sypialni. Tym bardziej kwestia odpowiednich dekoracji okiennych, które we wnętrzach zapewnią intymność, była istotnym elementem projektu. Ale wróćmy do początku.

Jasny przedpokój z drewnianą podłogą
Jasny przedpokój z drewnianą podłogą

Iza Gemzała, właścicielka pracowni Prosty Plan rozpoczęła prace nad projektem jeszcze na etapie początków budowy. Wraz z klientką dokonały niezbędnych zmian w planach deweloperskich mieszkania. Dotyczyły one przede wszystkim układu funkcjonalnego pomieszczeń, a co za tym idzie rozmieszczenia gniazdek, oświetlenia, grzejników. Deweloper zastosował się do zaproponowanych zmian. Po kilku miesiącach, gdy zbliżał się termin oddania kluczy, właścicielka z Izą Gemzałą wróciły do pracy, tym razem nad aranżacją wnętrz. Względem pierwotnych planów w układzie ścian nie było rewolucji.

Biały regał w 60-metrowym kobiecym mieszkaniu
Biały regał w projekcie Izy Gemzały z pracowni Prosty Plan

“Zlikwidowałyśmy ściankę oddzielającą kuchnie od salonu, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Poza tym z gabinetu wydzieliłyśmy dodatkową wnękę na szafę od strony holu. W łazience zmieniłyśmy wannę na prysznic, co pozwoliło nam wykorzystać miejsce na pralkę i suszarkę. Dzięki temu poza toaletą zmieścił się również bidet, na którym zależało klientce” – wspomina projektantka.

Funkcjonalne i estetyczne wnętrze

Właścicielka mieszkania pracuje w jednej z warszawskich korporacji. Chciała, aby mieszkanie było nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. “Jasne, kobiece” – takie określenia padały w trakcie wstępnych rozmów nad projektem wnętrz. Pragnęła czuć się w nim dobrze, mieć przestrzeń zarówno do pracy, jak i odpoczynku. Zależało jej, aby aranżacja była ponadczasowa, wykonana z dobrych jakościowo materiałów.

Miejsce do pracy w 60-metrowym kobiecym mieszkaniu
Wnętrze jest jasne i kobiece

“Długo zastanawiałyśmy się nad poszczególnymi elementami, szukając idealnych połączeń. W końcu się udało i mogłyśmy przystąpić do realizacji projektu pod moim nadzorem” – relacjonuje autorka projektu.

Mieszkanie ma służyć inwestorce przez lata, dlatego wybór materiałów wykończeniowych nie był przypadkowy. Brane były pod uwagę tylko te świetne jakościowo i o ponadczasowym wyglądzie. Nie bez powodu wybór padł na drewniany parkiet ułożony w jodełkę. Motyw jodełki stał się punktem wyjścia dla innych elementów we wnętrzu, na przykład oryginalnych frontów szafek kuchennych oraz tkaniny, z której uszyto zasłony w salonie. 

Sofa w przytulnym salonie w projekcie Izy Gemzały z pracowni Prosty Plan
Mieszkanie ma służyć właścicielce przez lata

“Jodełka nadała charakter i ożywiła spokojne, niemal skąpane w bieli i pudrowym różu wnętrze” – mówi projektantka.

Nie tylko wzór jodełki jest motywem przewodnim tego wnętrza. Drugim, przewijającym się przez wszystkie pomieszczenia deseniem jest rysunek marmuru. To nie tylko blat stolika kawowego w salonie, spiek chroniący ścianę nad kuchennym blatem oraz ściany w łazience, lecz również zjawiskowa tapeta w sypialni. Dzięki nim wnętrze nabiera bezpretensjonalnej elegancji.

Kuchnia połączona z salonem w projekcie Izy Gemzały z pracowni Prosty Plan
We wnętrzu przewija się motyw marmuru

Okna idealnie ubrane

Pomysły na dekorację okien pojawiały się równolegle do wyboru mebli i dodatków.

“Projektując wnętrza, zawsze rozmawiam z klientami o dekoracji okien. Są one integralną częścią aranżacji tak samo, jak meble czy podłoga. Dekoracje okien potrafią diametralnie zmienić charakter wnętrza. Dobrze dobrane wydobywają jego potencjał i dopełniają aranżację, a źle dobrane skracają lub obniżają pomieszczenie” – wspomina projektantka pracowni Prosty Plan.

Iza Gemzała postawiła głównie na zasłony. W każdym pomieszczeniu są nieco inne, bo też inny jest charakter tych wnętrz. W sypialni zawisły grube, mocno zacieniające zasłony w dwóch kolorach, które idealnie współgrają z kolorystyką wnętrza. Tkanina skutecznie chroni przed promieniami słońca i wygłusza pomieszczenie, dzięki czemu śpi się znacznie lepiej.

60-metrowe kobiece mieszkanie dla młodej właścicielki
W dekoracji okien projektantka postawiła głównie na zasłony

W gabinecie zasłony są zdecydowanie lżejsze i mają za zadanie nadać przytulności nieco biurowemu pomieszczeniu. Uszyto je z tkaniny z kolekcji tkanin recyclingowych. W salonie sporo się dzieje, więc postawiono na prostą, elegancką tkaninę z autorskiej linii Lifestyle by Iza Gemzała wyselekcjonowanej przez projektantkę dla Marcin Dekor. Ma ona ledwo zauważalny wzór jodełki, który koresponduje z podłogą i dekoracyjnymi frontami w kuchni. W aneksie kuchennym z kolei w oknie zawisły praktyczne rolety rzymskie sterowane półautomatycznie. One również wykonane są z ekologicznej tkaniny z recyclingu.


Projekt: Prosty Plan | prostyplan.pl
Zdjęcia: Marta Behling – Pion Poziom | pionpoziom.com

Zobacz również: 62-metrowe mieszkanie na Żoliborzu | 58-metrowe wnętrze pełne dobrego designu

Niewielki salon z wyjściem na balkon
Fotel kokon na balkonie 60-metrowego mieszkania
Sofa w pokoju w 60-metrowym kobiecym mieszkaniu
Drewniana szafka pod umywalką w 60-metrowym mieszkaniu
Marmur w łazience w 60-metrowym mieszkaniu
Drewno i wzór marmuru w 60-metrowym kobiecym mieszkaniu
Drewno i płytki o wzorze marmuru w kuchni
Okrągły stół z kompletem krzeseł w kobiecym mieszkaniu
Duże łóżko w przytulnej sypialni projektu Izy Gemzały
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter