60-metrowe mieszkanie dla rodziny przy porcie w Kołobrzegu

Większość osób wyobrażając sobie aranżację nawiązującą do morza, myśli o stylu marynistycznym. Architektka z pracowni FAMM Design zaproponowała nieoczywistą, subtelną i elegancką alternatywę. 60-metrowe mieszkanie przy porcie w Kołobrzegu to już kolejny projekt zrealizowany przez nią dla czteroosobowej rodziny z Mazowsza. Tym razem inwestorzy pragnęli stworzyć wakacyjny apartament, który będą mogli dzielić z gronem najbliższych. Wnętrze inspirowane nadmorską okolicą sfotografował Radek Słowik.

Z miłości do morza – klimatyczne mieszkanie przy porcie w Kołobrzegu

60-metrowe mieszkanie mieści się na dziesiątym piętrze bloku z wielkiej płyty. Atutem jest lokalizacja budynku na malowniczej Wyspie Solnej, otoczonej rzeką Parsętą, Kanałem Drzewnym i portem handlowym. Właścicielom zależało na tym, aby aranżacja nawiązywała do charakteru miasta, a także do pasji inwestora – jaką jest żegluga. Stąd decyzja, aby w projekcie pojawiły się morskie akcenty, liny, czy dekoracje takie jak koło sternicze. Jednak zamiast klasycznego stylu marynarskiego, architektka zaproponowała wykorzystanie jego elementów w subtelniejszej odsłonie.

Elegancki salon z okrągłym, industrialnym żyrandolem i teleskopem obok okna

W mieszkaniu panuje spójna kolorystyka oparta na bieli, ciepłych beżach, szarościach i nucie brązu. Konsekwentnie powtarzają się także faktury – naturalne tkaniny, elementy z drewna i imitacja bielonych desek na całym suficie. Oryginalny klimat dopełniają stylizowane żeberkowe grzejniki. Tuż po przekroczeniu progu, w korytarzu, wzrok przyciąga pokrywające całą ścianę antyczne lustro z zawieszoną na nim siecią rybacką z muszelkami. Takie unikatowe dekoracje pojawiają się w każdym pomieszczeniu. To dzięki nim aranżacja nabrała wyjątkowego charakteru.

Wakacyjne mieszkanie dla czteroosobowej rodziny – wygoda i funkcjonalność

Aby mieszkanie przy porcie w Kołobrzegu stało się wymarzonym wakacyjnym lokum, istotny był przemyślany projekt funkcjonalny. Spore wyzwanie stanowiła aranżacja wąskiej sypialni ograniczonej przez ściany nośne. Standardowe łóżko zajęłoby całą szerokość wnętrza, dlatego konieczne było zastosowanie ramy i materaca wykonanych na zamówienie. Dzięki temu udało się wygospodarować miejsce na wygodne siedzisko pod oknem z widokiem na port. Do ciekawych rozwiązań należy też stelaż z poduchami i linkami sterowniczymi, zastępujący tradycyjny zagłówek.

Sypialnia z dużym oknem i komfortową, wbudowaną ławą idealną na poranną kawę

Inwestorzy marzyli o tym, żeby móc wygodnie przyjmować gości, dlatego konieczne było wyposażenie pozostałych pomieszczeń tak, aby w razie potrzeby mogły pełnić funkcję dodatkowych sypialni. W salonie stanął wygodny narożnik, a rozkładana sofa zmieściła się w części rekreacyjnej, która powstała po otworzeniu wąskiej kuchni na jadalnię. To ona stała się sercem domu – wszystko ze względu na imponujący widok. Aby ułatwić zerkanie za okno, tradycyjny stół został zastąpiony wysoką wyspą z hokerami. W pomieszczeniu znalazła się też w pełni wyposażona zabudowa.

W dialogu z tkanką miasta i otaczającą przyrodą – unikatowe dekoracje

Niepowtarzalny urok okolicznego krajobrazu odgrywa w projekcie pracowni FAMM Design niezwykle ważną rolę. Widok na miasto i port został wyeksponowany, a ponadto w aranżacji pojawiły się nawiązujące do niego elementy, wśród których warto wyróżnić malowane na specjalne zamówienie nadmorskie pejzaże. Z inicjatywy inwestorki w salonie znalazły się także wyszukane i wywołane przez nią repliki starych fotografii Kołobrzegu. Mikrogaleria została umieszczona nad wysokim narożnikiem, dopełniając kompozycję masywnych mebli.

Łazienka z marynistycznymi dekoracjami, szklanym prysznicem i ciepłym oświetleniem

Do oryginalnych detali należy także motyw ławicy ryb pokrywający fragment ściany i bielonych drzwi przesuwnych, oddzielających salon od strefy rekreacyjnej. W mieszkaniu pojawiły się również elementy sprzętu okrętowego – takie jak liny w toalecie, czy koło sternicze w łazience. Dzięki tego rodzaju detalom i spójnej kolorystyce obydwa pomieszczenia stanowią wizualną całość. Nieoczywista estetyka wymykająca się z ram określonego stylu sprawia, że mieszkanie przy porcie w Kołobrzegu zmieniło się ostoję, która idealnie współgra z osobowością właścicieli.


Projekt: Magdalena Młynarska – FAMM Design | fammdesign.pl
Zdjęcia: Radek Słowik – Bilbil | bilbil.pl oraz Maciej Wojciechowski

Zobacz również: 83-metrowe mieszkanie na Woli – prawdziwy dom dla pary | 87-metrowe mieszkanie w Białymstoku – oaza spokoju w sercu miejskiej dżungli

Magdalena Młynarska - FAMM Design
Magdalena Młynarska – FAMM Design
Przestronny salon z jasną sofą i zestawem monochromatycznych obrazów na ścianie
Nowoczesny salon z dużym telewizorem i drewnianymi półkami w tle
Minimalistyczna kuchnia z połączeniem drewna i szkła, zapewniająca ciepłą atmosferę.
Detal kuchennego blatu z eleganckim, miedzianym kranem i akcesoriami kuchennym
Łazienka w neutralnych barwach z oryginalnymi, wiszącymi żarówkami i drewnianymi akcentami
Przytulny kącik wypoczynkowy z dużym zegarem ściennym i sztuką marynistyczną
Sypialnia z dużym łóżkiem i drewnianą szafą, obok której znajduje się malowniczy obraz plaży
Przedpokój z białym kredensem, okrągłym lustrem i dekoracyjnymi elementami nawiązującymi do morza
Salon z szarą sofą i oryginalną dekoracją ścienną przedstawiającą stado ryb
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter