60-metrowe mieszkanie w Krakowie dla rodziny z dzieckiem

Dzieła wielkich mistrzów, współczesna polska sztuka i wyjątkowe meble. Wszystko to połączyło się w jednej z realizacji Izabeli Grębowiec z Pracowni Beldesign. 60-metrowe mieszkanie w Krakowie – powstał z myślą o rodzinie z dzieckiem, jednak zdecydowanie wymyka się typowym i przewidywalnym aranżacjom. Minimalistyczne, jasne wnętrza, pełne dobrej jakości materiałów, stały się genialną oprawą dla wprowadzonej do mieszkania sztuki, a przy tym pozostały funkcjonalne. Te zaskakujące przestrzenie sfotografowała Dominika Wilk.

60-metrowe mieszkanie w Krakowie – minimalistyczne w formie i eklektyczne w dodatkach

Głównym założeniem przy pracy nad tym projektem było stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, dedykowanej rodzinie z dzieckiem i nadanie jej oryginalnego charakteru. Krakowskie mieszkanie składa się z przedpokoju, salonu z aneksem, sypialni z przejściem do biura domowego, pokoju dziecięcego i łazienki. Projektantka – Izabela Grębowiec – postawiła na spójną, minimalistyczną i ponadczasową bazę, wzbogaconą przez wyraziste dodatki i sztukę.

Fronty dąb Charleston, blat konglomerat Carrara i mozaika Equipe Ceramicas
Fronty dąb Charleston, blat konglomerat Carrara i mozaika Equipe Ceramicas

Ściany, drzwi wewnętrzne oraz oprawy oświetleniowa są białe, a podłogi pokrywają jesionowe deski. Dzięki temu wnętrza są przestronne, jasne i wypełnione naturalnym światłem, które wpada przez duże okna w typie “port fenetre”. Ciemniejsze elementy, takie jak zabudowa kuchenna, świetnie przełamują i dopełniają kolorystycznie całość. Meble kuchenne zostały wykonane z płyty meblowej marki Egger – Dąb Charleston, który kontrastuje z jasnym konglomeratem Carrara i mozaiką Equipe.

Niesztampowa aranżacja mieszkania dla rodziny z dzieckiem

W otwartej strefie dziennej, w salonie i przedpokoju, jasne ściany ożywiły barwne prace graficzne Przemka Zamojskiego, zaprzyjaźnionego z rodziną artysty. Do wyjątkowych elementów w tej części mieszkania należy też stolik kawowy z marmurowym blatem, zaprojektowany przez Izabelę Grębowiec, umieszczony obok sofy z funkcją spania. Przestrzeń tę dopełnia biały drewniany stół z krzesłami marki Paged, przy którym cała rodzina może się spotkać podczas posiłków, a także żywa zieleń umieszczona na wiszącej nad blatem półce oraz na kuchennych szafkach.

Obraz Przemka Zamojskiego - akcent kolorystyczny
Obraz Przemka Zamojskiego

Sztuka znalazła się także w pokoju dziecka – pod postacią motywu “Wielkiej Fali w Kanagawie” Hokusai’a, który przepięknie uzupełnia szaro-błękitną gamę kolorystyczną. Subtelna paleta barw, meble o oszczędnej formie i dobrej jakości materiały sprawiają, że miejsce to jest naprawdę wyjątkowe i dostosowane do potrzeb małego człowieka. Najważniejszym elementem w pokoju jest piętrowe łóżko, które posiada strefę spania na dole oraz miejsce zabaw na górze. Bawełniane liny, lniana tapeta, czy tapicerowane panele odkrywają przed dzieckiem sensoryczne doznania. Pokój dziecięcy projektu Izabeli Grębowiec to miejsce zabawy, nauki i inspiracji, które daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala kształtować kreatywność.

Motyw z obrazu Van Gogha w przytulnej sypialni

W sypialni rodziców również znalazła się wielkoformatowa kopia z dziełem sztuki. Na ścianie za wezgłowiem łóżka została ułożona tapeta z motywem kwitnących migdałowców Vincenta Van Gogha, która stała się kolorystyczną dominantą. Ten wyrazisty akcent równoważy stonowana oprawa – białe ściany i meble oraz czarne, stalowe dodatki. Kolorystycznej głębi nadaje całości zabudowa szafy, z flankującymi ją regałami marki Komandor, utrzymana w zgaszonych odcieniach z beżową płytą meblową i ciemnym szkłem w szampańskiej oprawie.

Ponadczasowość Van Gogha w tapecie ściennej w sypialni
Ponadczasowość Van Gogha na tapecie ściennej w sypialni

Mimo ograniczonego metrażu udało się wydzielić strefę pracy od strefy relaksu – za zasłoną w sypialni znalazło się niewielkie biuro domowe z długim fornirowanym blatem, czarnym zabudowanym pionem oraz ażurowym regałem. Minimalizm króluje także w łazience. Proste formy i oszczędną szarość połączoną z drewnem przełamały czarne oprawy oświetleniowe i armatura, a także symetryczny dekor z kolekcji Maxfliz. To 60-metrowe mieszkanie w Krakowie stało się przyjazną, jasną przestrzenią, w której cała rodzina odpoczywa, spędza razem czas i cieszy oko wszechobecną sztuką.

Pokój chłopca w jasno-błękitnych odcieniach
Pokój chłopca w jasno-błękitnych odcieniach

Wybrane produkty wykorzystane w projekcie:

Farby/tapety: Tiqurilla/ WallArt
Podłoga: Barlinek Podłogi, gres Paradyż
Drzwi: Voster
Płytki: Maxfliz, gres Paradyż, Cersanit – łazienka, Equipe w kuchni pomiędzy blatem a szafkami
Armatura: Koło, Tece, Omnires
Meble: Sofa – Sofalinea, Stół i krzesła – Paged, Szafa w sypialni – Komandor, Dywan salon – Carpetdecor, Lampy: Kaspa, Maxlight, Ikea
Dodatki: Zarahome, H&M Home, Sfmeble, obrazy – Przemek Zamojski


Projekt: Beldesign
Zdjęcia: Dominika Wilk

Zobacz również: 83-metrowe mieszkanie w Górach Izerskich – weekendowy azyl | 50-metrowe mieszkanie w Łodzi dla młodego mężczyzny

Szafa flankowana wąskimi regałami
Bawełniane liny kojarzą się z tematyka marynistyczna a Wielka fala morska to potęguje
Biuro domowe z długim fornirowym blatem
Dąb Charleston, konglomerat Carrara i mozaika Equipe Ceramicas
Stolik kawowy autorskiego projektu z blatem marmurowym
Symetryczny dekor z kolekcji Maxfliz
Sypialnia z przejściem do niewielkiego biura domowego
Szarość przełamana ciepłym drewnem
Widok na strefę dzienną w projekcie Beldesign
Wisząca półka nad blatem z pnączami Epipremnum scindapsus i filodendron
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter