Jak nowoczesność łączy się z estetyką vintage? Odpowiedzi na to pytanie możemy szukać w wyjątkowej realizacji autorskiej pracowni projektowej architekta Sebastiana Maracha YONO Architecture. 65-metrowe nowoczesne mieszkanie w Poznaniu zostało urządzone z myślą o trzyosobowej rodzinie. Niepowtarzalny charakter wnętrz zapewniły oryginalne elementy w stylu vintage wprowadzone w aranżację opartą na kontrastach czerni i bieli. Zdjęcia realizacji wykonało kroniki.studio.
65-metrowe mieszkanie w Poznaniu – odpowiedź na potrzeby trzyosobowej rodziny
Wnętrza tego 65-metrowego mieszkania zostały zaprojektowane dla trzyosobowej rodziny. Pierwszy etap pracy dotyczył funkcjonalności – konieczne były zmiany w układzie mieszkania. Po usunięciu czterech z sześciu wewnętrznych ścian udało się otworzyć i powiększyć strefę dzienną. Zwiększono także metraż sypialni oraz pokoju dziecka kosztem trzeciego, malutkiego pokoiku. Zmiany te były związane z marzeniem inwestorów o przestronnych, otwartych i jasnych przestrzeniach, sprzyjających spotkaniom całej rodziny.
Spójną bazę kolorystyczną w całym mieszkaniu stanowi ponadczasowe połączenie bieli i drewna przełamane ciemnymi akcentami. Głównym założeniem estetycznym było połączenie stylu nowoczesnego z elementami vintage, takimi jak krzesła wyprodukowane w Danii w latach 60., które znalazły się w strefie dziennej. Oprócz tego, że stanowią one designerskie wyposażenie, są także unikalną pamiątką. Właściciele znaleźli je w kameralnym antykwariacie w jednej z małych miejscowości odwiedzonych w podróży.
Nowoczesne mieszkanie w Poznaniu z otwartą strefą dzienną
Sercem mieszkania stała się otwarta strefa dzienna łącząca funkcjonalność kuchni, jadalni i przestrzeni wypoczynkowej. Aneks kuchenny składa się z prostych, płaskich czarnych i białych szafek oddzielonych drewnianym blatem i płytkami z nieregularnym rysunkiem. Krzesła w stylu vintage zostały ustawione wokół okrągłego stołu od polskiej marki Paged. W pomieszczeniu znalazło się także miejsce na duży, szary narożnik oraz stoliczek kawowy. Całość uzupełniły dodatki w postaci roślin, tekstyliów i zawieszonych na ścianach grafik.
Aneks kuchenny został oddzielony od przestrzeni wypoczynkowej za pomocą niskiej przegrody, która ukrywa dodatkową zabudowę w kuchni, pełniąc jednocześnie z drugiej strony funkcję ścianki telewizyjnej. W salonie znalazł się również jeden z ulubionych mebli właścicieli – regał z książkami i dekoracjami. Powstał on dzięki zmianom w układzie ścian i został umieszczony pod żelbetowym podciągiem. W całym pomieszczeniu niezwykle ważne jest też naturalne światło, które otula całość, wpadając przez skierowane na południe okna.
Intymne przestrzenie zaaranżowane w czerni i bieli
Dzienne światło wypełnia również sypialnię. Jedna ze ścian w tym pokoju jest w całości przeszklona i wychodzi na balkon. Prywatność właścicielom zapewniają lekkie, jasne, naturalne zasłony. Centralnym punktem sypialni jest wysokie, szare łóżko polskiej marki Nobonobo. W pokoju pana i pani domu zostało także wydzielone miejsce do pracy z drewnianym biurkiem i krzesłem marki Szyszka Design umieszczone na tle ciemnej ściany ze stalowym regałem, podobnie jak jasna toaletka. Przytulny klimat w sypialni zapewnia dopasowane oświetlenie, dywan oraz dekoracyjne dodatki.
Kolorystyczną kontynuacją pozostałych pomieszczeń jest łazienka z ciemną ścianą wykończoną prostymi płytkami oraz lustrem. Minimalizm przełamuje oryginalny akcent w postaci płytek z ornamentem na podłodze. Nowoczesne mieszkanie w Poznaniu to dla autora – Sebastiana Maracha – projekt wyjątkowy. To jedna z pierwszych realizacji pracowni YONO Architecture, dlatego jest darzona pewnym sentymentem. O wyjątkowości tych wnętrz świadczy również jednak ich design oparty na ciekawym zestawieniu czarno-białej nowoczesności w ciepłym wydaniu z unikalnym wyposażeniem w stylu vintage.
Projekt: YONO ARCHITECTURE | yonoarchitecture.com
Zdjęcia: kroniki.studio | kroniki.studio
Zobacz również: 27-metrowa kawalerka na warszawskim Mokotowie – tu króluje klasyka | 85-metrowe mieszkanie na warszawskiej Ochocie w przedwojennej kamienicy