68-metrowe mieszkanie w Poznaniu dla miłośnika kawy, gotowania i podróżowania

Co może powstać z niekończących się pomysłów projektantki obdarzonej pełnym zaufaniem przez młodego podróżnika, pragnącego skrojonego na miarę domu dla siebie i swojego czworonożnego towarzysza przygód? W pełni elegancki, nawiązujący do klasyków designu loft mieszczący się w budynku pofabrycznym! Poznańskie mieszkanie o powierzchni 68 m2, łączy w sobie mnogość przestrzennych i architektonicznych niuansów, wprowadzających do wszystkich aranżowanych przez 404 Studio pomieszczeń spójność oraz konsekwencję wizualną.

Nowoczesna elegancja w autorskim wydaniu 

Najważniejszym założeniem dla Aleksandry Martynowskiej z 404 Studio było połączenie fabryczno-surowej przestrzeni (z silnym wpływem loftu) z ponadczasową klasyką. Mariaż uniwersalnych rozwiązań z ciekawymi konstrukcjami architektoniczno-przestrzennymi zaowocował całą gamą niebanalnych detali, odkrywanych stopniowo z zagłębianiem się w kolejne rejony mieszkania. Co istotne, całość aranżacji obejmuje naprzemienne wykorzystywanie dwóch kolorów bazowych, w postaci czerni i bieli. Choć są one sukcesywnie przełamywane mocniejszymi akcentami kolorystycznymi oraz materiałami takimi jak marmur, kamień czy czeczot, to tworzą one ponadczasową bazę, umożliwiającą odważne eksperymenty wizualne.

Ciemne wnętrze salonu w 65-metrowym mieszkaniu w Poznaniu
Stylowe wnętrze projektu Aleksandry Martynowskiej z 404 Studio

Pierwszą przestrzenią silnie nacechowaną nowoczesną klasyką stała się otwarta część dzienna, łącząca w sobie kuchnię z kącikiem jadalnianym oraz salon. Droga do tej strefy prowadzi z holu wejściowego, niemal w całości skąpanego w matowej czerni, która pojawiła się także na frontach kuchennych szafek. Warto zwrócić uwagę na to, że praktycznie wszystkie meble oraz fronty obecne w mieszkaniu bazują na minimalistycznych, ultranowoczesnych formach, dzięki czemu wykończenie ich ciekawymi materiałami nie przytłoczyło aranżowanych wnętrz.

Czerń i brąz w przedpokoju w 68-metrowym mieszkaniu w Poznaniu
Czerń i brąz w strefie wejściowej

Dobrym przykładem jest kuchenna wyspa, będąca jednocześnie blatem roboczym dla uwielbiającego gotowanie właściciela. Łączy ona w sobie wszystkie elementy, które stały się motywami przewodnimi projektu. Powstała na bazie czarnego, metalowego stelaża od strony salonu pokryta została blaszaną okleiną. Z kolei blat zarówno na niej, jak i na górze szafek kuchennych wykończony został szarym, wyjątkowo trwałym kamieniem o ciemnym użyleniu. Motyw kamienia ma swoją kontynuację w sypialni, do której projektantka wybrała niebanalne, wysokie stoliki nocne o kolumnowej formie. O ile wystrój salonu odchodzi nieco od klasyki, kierując się w stronę nowoczesnego loftu, to jego głównym elementem pozostaje wspaniała skórzana sofa w stylu Chesterfield. 

404 Studio i loftowa fantazja

Mieszkanie umiejscowione w dawnej fabryce czekolady Goplana zdawało się wręcz wołać o to, aby zastosować w nim rozwiązania wywodzące się bezpośrednio ze stylu loft. W projekcie realizowanym przez 404 Studio możemy zauważyć ich obecność głównie w surowej, minimalistycznej formie mebli, industrialnym oświetleniu przywodzącym na myśl zakład przemysłowy oraz odważnych, geometrycznych zabiegów nadających wnętrzom upragniony klimat. Pierwsze loftowe propozycje architektka wprowadziła już w holu. Wchodząc do niego, naszym oczom ukazuje się przejście do dalszej części mieszkania, w którym główną rolę odgrywają imponujące przeszklone drzwi w czarnych matowych ramach. Umieszczone w holu lustra dodatkowo odbijają szklane powierzchnie, optycznie powiększając przestrzeń przechodnią.

68-metrowe mieszkanie w Poznaniu dla pasjonata kawy, gotowania i podróżowania
Poznańskie wnętrze inspirowane stylem loftowym

Do części dziennej projektantka wraz z właścicielem wybrali kilka mocnych, przyciągających uwagę akcentów. Klasyczny kamienny blat kuchenny połączono z sięgającą sufitu przestrzenną zabudową stelażową. Jej minimalistyczna, metalowa forma ciekawie przełamuje wyeksponowany w salonie grzejnik naścienny oraz oświetlenie sufitowe, którego czarne okablowanie rozlokowano w formie kwadratu. Jego obecność, a zarazem funkcja dekoracyjna została dodatkowo podkreślona sufitem w głębokim, orzechowym kolorze, odpowiadającym zarówno podłodze, jak i umieszczonym w salonie meblom. Iście loftowy styl odnaleźć możemy również w pomieszczeniu przeznaczonym na biuro oraz siłownię, gdzie jodełkowy parkiet połączono z typową dla wystroju postfabrycznego cegłą na ścianie.

Z kolei w sypialni zdecydowano się na beton architektoniczny, na którego tle bardzo dobrze wybijają się zarówno meble do przechowywania, jak i dwuosobowe łóżko o owalnym kształcie i miękkim, zamszowym zagłówku. Całości dopełnia motyw oświetlenia z widocznym okablowaniem, który wcześniej pojawił się w salonie.

Geometryczna uczta, kolorystyczna spójność

Aleksandra Martynowska z pracowni 404 Studio w swoich realizacjach ceni wewnętrzną harmonię, wprowadzoną przy użyciu często niekonwencjonalnych rozwiązań dekoracyjnych. Poznańskie mieszkanie, łączące w sobie nowoczesną elegancję i wyszukany loft nie jest wyjątkiem. Architektka wybrała rozwiązani nacechowane geometrycznie, bazujące głównie na formach kwadratów i trójkątów, a także kilka spójnych materiałów oraz kolorów.

Geometryczne, podświetlane lustro w loftowej łazience
Aranżacja łazienki w bieli, brązie i czerni

Dzięki tej spójności w każdym pomieszczeniu możemy odnaleźć subtelne nawiązania to poprzednich pokoi – tak oto, wchodząc do holu, napotkamy podłogę wyłożoną klasycznymi białymi kaflami z czarnymi żyłami, które następnie wykorzystano w łazience. Wybrane do niej wielkoformatowe płyty w miedzianym kolorze nasuwają skojarzenia z drewnem i brązem, które pojawiają się w części dziennej, a intrygujący niebieski kolor grzejnika odpowiada tapicerowanemu siedzisku w przedpokoju oraz półkom w wysokim, ażurowym regale przy zabudowie kuchennej.

W obu tych przestrzeniach umieszczono niezwykle ciekawe lustra o nieregularnych kształtach, które swoimi formami przywodzą na myśl taflę wody lub naturalny kryształ. W mieszkaniu powszechne jest także manewrowanie deseniem czeczota; materiał ten obecny jest w każdym aranżowanym pokoju, często w formie ciekawych trójkątnych skosów wtopionych w czarne, matowe umeblowanie.


Projekt: 404 Studio | 404stud.io
Zdjęcia: Stan Zajączkowski | zajaczkowski.eu

Zobacz również: Nowoczesny industrializm we wnętrzu domu w Gdańsku | Wielkopolski soft loft

Lustro na ścianie w przedpokoju we wnętrzu 68-metrowego mieszkania w Poznaniu
Aranżacja łazienki w brązach w projekcie Studio 404
Czarno-brązowa łazienka z geometrycznym lustrem na ścianie
Sypialnia z dużym łóżkiem w projekcie 68-metrowego mieszkania w Poznaniu
Czarna ściana w sypialni z dużym łóżkiem
Zabudowa meblowa w sypialni w poznańskim mieszkaniu
68-metrowe mieszkanie w Poznaniu dla pasjonata kawy, gotowania i podróżowania
68-metrowe mieszkanie w Poznaniu dla pasjonata kawy, gotowania i podróżowania
Lustro Oskara Zięty we wnętrzu 68-metrowego mieszkania w Poznaniu
Telewizor na ścianie w salonie we wnętrzu loftowego mieszkania projektu 404 Studio
Wnętrze w stylu loftowym w projekcie Aleksandry Martynowskiej z 404 Studio
Loftowy salon projektu Aleksandry Martynowskiej z 404 Studio
Lustro Oskara Zięty we wnętrzu 68-metrowego mieszkania w Poznaniu
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter