68-metrowe wnętrze z motywem vintage od GRUPY NONO

Mieszczące się w Krakowie mieszkanie Dominiki i Marcina z pewnością może uchodzić za jedną z najciekawszych realizacji, jakiej podjęła się GRUPA NONO. Właściciele od początku wiedzieli, w jakim wnętrzu chcą żyć, aby czuć się dobrze, a jednocześnie móc rozwijać swoje największe pasje. W rezultacie projektantka Karolina Szyszka stworzyła dla nich królestwo eklektyzmu, w którym żaden przedmiot nie jest przypadkowy. Krakowski projekt jest najlepszym dowodem na to, że eklektyczne wnętrze z motywem vintage mogą być ponadczasowym wyborem.

Wnętrze z motywem vintage: rola bazy kolorystycznej

Właściciele mieszkania są zapalonymi kolekcjonerami – nic więc dziwnego, że eklektyzm stał się stylem obowiązującym w całym domu. Umożliwi on nie tylko łatwą zmianę wystroju, ale także jego bezproblemową rearanżację, pozbawioną obaw o to, że poszczególne elementy nie będą ze sobą korespondować. Kluczem do stworzenia tego typu przestrzeni stała się niezwykle istotna dobra baza kolorystyczna – szarości i beże zagościły na ścianach w każdym wnętrzu.

Przestronny salon połączony z kuchnią z wyspą
Przestronny salon połączony z kuchnią

Materiałem bardzo wdzięcznym do dalszych aranżacji stała się klasyczna jodełka na podłodze, sukcesywnie łączona z kolejnymi rodzajami drewna. Warto zwrócić uwagę na to, że kilka typów tego surowca wcale nie wchodzi ze sobą w konflikt. Karolina Szyszka zadbała o to, aby drewno, które pojawia się w mieszkaniu, było albo łudząco podobne, albo dobrane na zasadzie mocnych, zdecydowanych kontrastów.

Projekt kuchni i łazienki

Dobrym przykładem takiego wykorzystania drewna stała się kuchnia. Wyposażona w zabudowę w odcieniu kremowego beżu (będącego ciekawą alternatywą dla najczęściej wybieranej bieli) i służący do przechowywania regał w kolorze podłogi została dodatkowo wzbogacona o wyspę z zarówno funkcją roboczą, jak i umożliwiającą spożycia posiłku. Jej dobrze widoczny z perspektywy spód wykończony został ciemnym, wyrazistym drewnem, które wspaniale kontrastuje z pozostałymi tonami użytego wcześniej materiału. W niedalekim sąsiedztwie kuchni znajduje się hol wejściowy, w którym zagościły pojemne szafy swoją stylistyką przypominającą styl japandi – wykonane są bowiem z jasnego drewna i plecionki wiedeńskiej.

Płytki ceramiczne w stylu vintage w łazience projektu Grupy NONO
Łazienka w stylu vintage

Eleganckie beże pojawiły się również w łazience pod postacią drobnych płytek o graficznym kształcie. Całość utrzymano w wyjątkowo ciepłej kolorystyce, która bardzo dobrze eksponuje nieoczywistą szafkę pod umywalką. Została ona wykonana ze wspaniałej komody w stylu lat 70., o głębokiej orzechowej barwie. Elementem pozornie nieprzystającym do aranżacji łazienki jest bardzo nowoczesna zabudowa przy toalecie w szlachetnym, bladoniebieskim kolorze. Ten sam odcień znalazł się jednak w salonie, co zapewniło dodatkowe połączenie pomiędzy tymi pomieszczeniami. W części dziennej niebieska ściana wyeksponowała galerię grafik właścicieli, a rudy kolor obszernej kanapy retro rewelacyjnie wybija się na kontrastującym tle.

Rozwiązania, które przetrwają lata

Jedną z największych zalet wystroju eklektycznego jest fakt, iż większość jego elementów starzeje się wyjątkowo dobrze. Styl ten umożliwia swobodną, wręcz nieograniczoną wymianę dekoracji i pomniejszych przedmiotów, dzięki czemu nieustannie może on ewoluować wraz z naszymi upodobaniami i gustami. Niemniej jednak architektka Grupy NONO zadbała o to, aby w mieszkaniu klientów zagościły najbardziej wytrzymałe i klasyczne rozwiązania, które – jako część bazy wystroju – świetnie przyjmą przyszłe przearanżowania.

Błękitny kolor w salonie w projekcie GRUPA NONO
Galeria plakatów w salonie

Jednym z najciekawszych, a zarazem najsolidniejszych są szkliwione płytki wykorzystane w łazience. Znalazły się one na większości ścian pomieszczenia w dwóch efektownych wariantach: większe z nich, w ciepłym i jasnym karmelowym odcieniu, zagościły przy szafce z umywalką i lustrem, automatycznie czyniąc ją najbardziej dekoracyjnym elementem wnętrza. Reszta powierzchni ściennej pokryta została drobniejszymi, niemal mozaikowymi płytkami w odcieniu beżowego melanżu. Tak duża ilość połyskującej tafli nie przytłoczyła pomieszczenia, zamiast tego czyniąc je wyjątkowo przytulnym i przyjaznym w odbiorze.

Innym, równie ponadczasowym wyborem była decyzja o ułożeniu na podłodze absolutnie kultowej i nieustannie pożądanej jodełki. Jej odcień zgra się z praktycznie każdym wystrojem (nie tylko eklektycznym), co stanowi bardzo dobrą inwestycję pod kątem przyszłych remontów.

Kuchnia z wyspą połączona z salonem w eklektycznym stylu
Przestronny salon połączony z kuchni

Ponadczasowość jest jedną kwestią. Drugim aspektem, charakteryzującym nie tylko wnętrza z motywem vintage, jest funkcjonalność. Karolina Szyszka swoim projektem udowodniła, że styl mieszany w żadnym stopniu nie musi wiązać się z natłokiem dekoracji bądź mebli. Na mierzącej 68m2 przestrzeni udało się bowiem wyznaczyć miejsce dwóm parom bardzo pojemnych i przestrzennych bliźniaczych szaf o charakterze zabudowy. Jedna z nich znajduje się w holu, natomiast druga w sypialni inwestorów. Co ciekawe, wariant umiejscowiony w przedpokoju sięga do sufitu, jednak nie od poziomu podłogi – spód konstrukcji został podniesiony na tyle, by z łatwością wsunąć pod szafę dwa welurowe pufy pełniące funkcję mobilnego siedziska.

Plecionka wiedeńska w regale w przedpokoju
Plecionka wiedeńska w zabudowie w przedpokoju

Projektantce udało się także wygospodarować kuchnię z naprawdę dużą przestrzenią roboczą, która nie ogranicza się wyłącznie do blatu pomiędzy dwoma poziomami bardzo pojemnych szafek, ale znajdującego się także na blacie dużej wyspy.

Mieszkanie oddające ducha właścicieli

Bardzo istotnym zagadnieniem (zarówno dla właścicieli, jak i dla projektantki z Grupy NONO) była mnogość struktur i faktur, które uczynić miały każde pomieszczenie przyjemnym i przytulnym. Ta idea doskonale sprawdza się we wnętrzach eklektycznych bądź tych z motywem vintage. Dlatego też Karolina Szyszka z dużą dbałością dobrała przestrzennie wazony i wywodzące się z różnych trendów dywany, które samą swoją obecnością dodają aranżacji trójwymiarowości.

Okrągłe lustro nad umywalką w łazience w projekcie Grupy NONO
Wnętrze z motywem vintage – okrągłe lustro w łazience

Mnogość stylów i kolorów przenika się w każdej przestrzeni, wzajemnie się balansując i uzupełniając. Kremowa kuchnia z dużą ilością drewna urozmaicona została parą welurowych, zielonych krzeseł oraz długimi zasłonami w kolorze brudnego różu. Ruda kanapa retro na czarnych nóżkach została zestawiona z wyjątkowo minimalistycznym i nowoczesnym stolikiem kawowym, a prosta, niemal ascetyczna zabudowa nad toaletą stała się niebanalnym przełamaniem panującego w niej klimatu vintage zapewnionego przez połyskujące, a przez to bardziej wypukłe płytki.

Warto zwrócić uwagę na detale takie jak styl oświetlenia czy wygląd armatury. We wnętrzu eklektycznym właściciele wraz z projektantką mogli puścić wodze fantazji, bez konieczności opowiadania się za jednym, ściśle określonym klimatem. Lampy zawierają elementy nowoczesne, takie jak przeszklenia czy widoczne okablowanie, ale znajdziemy także modele swoją formą nawiązujące do stylu retro, a nawet rustykalnego. Z kolei armatura – zarówno w łazience, jak i w kuchni – świetnie podbija efekt vintage, gdyż w obu przypadkach ma ona kolor matowego, starego złota. Barwa ta jest subtelnie równoważona przez czarne dodatki, głównie w postaci części lamp czy ram znajdujących się nieopodal luster.

Złota bateria kuchenna w projekcie GRUPY NONO
Złota armatura w kuchni

Nawet najbardziej dopieszczone wnętrze potrzebuje miejsca przeznaczonego stricte relaksowi i wyciszeniu. W wypadku tego mieszkania oczywistym wyborem stała się sypialnia, która – jako pomieszczenie – ma największy potencjał aranżacyjny. Do jej wykończenia wybrano głównie beże, obecne zarówno na ścianach, jak i pościeli dużego łóżka; naprzeciwko niego znalazła się wykonana z ciemnego drewna konsolka o formie charakterystycznej dla przywołanych wcześniej lat 60. i 70, nad którą zawieszono eleganckie okrągłe lustro w prostej, czarnej ramie. Bardzo istotnym elementem jest kojąca zieleń, którą zastosowano pod postacią długich, lejących się zasłon okiennych oraz poduszek na łóżku.

Zielone zasłony w przytulnej sypialni
Wnętrze z motywem vintage – zieleń w sypialni

Choć całość aranżacji stanowi spójną całość wciąż może zostać rozwinięta przez właścicieli w dowolnym, odpowiadającym im na daną chwilę kierunku. Wybrana przez GRUPĘ NONO uniwersalna baza odwołująca się do klasyków designu otworzyła furtkę do twórczego zaangażowania obu stron biorących udział w realizacji projektu, a także stała się podwaliną wspaniałego i angażującego wizualnie wnętrza.

Produkty wykorzystane w projekcie:

Farby: Flügger
Podłoga: Barlinek
Płytki: Raw Decor, Equipe Ceramicas
Armatura: Omnires


Projekt: GRUPA NONO | grupanono.pl
Zdjęcia: ONI Studio | oni.com.pl

Zobacz również: Mieszkanie połączone z pracownią | Mieszkanie młodej reżyserki

Błękitna zabudowa meblowa w projekcie pracowni GRUPA NONO
Jasna zabudowa meblowa w kuchni w eklektycznym wnętrzu
Lampy wiszące nad wyspą w kuchni
Jasna zabudowa w kuchni połączona z witryną w eklektycznym wnętrzu
Galeria obrazów na ścianie w salonie nad narożnikiem
Designerskie lustro w przedpokoju
Okrągłe lustro nad niewielką toaletką
Szafa z plecionką wiedeńską w sypialni
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter