Od zarania dziejów ludzie pragnęli podróżować po świecie i oglądać zapierające dech w piersi cuda natury i architektury. Pierwsza lista zawierająca ich spis powstała w starożytności. Stworzyli ją Grecy, którzy przemierzali cały świat starożytny. Siłą rzeczy ich lista ograniczała się tylko do rejonu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Z Siedmiu Cudów Świata Starożytnego do dzisiejszych czasów przetrwały jedynie Piramidy w Gizie. Inne – takie jak Wiszące Ogrody Semiramidy, Kolos Rodyjski czy Latarnia Morska na Faros – zniszczyły naturalne kataklizmy i wojny.
W czasach współczesnych nastąpił ogromny wzrost zamożności społeczeństw zachodnich, chęci zwiedzania świata i podziwiania jego nowych cudów. Nic więc dziwnego, że na początku XXI wieku powstała inicjatywa przygotowania zupełnie nowej listy Siedmiu Cudów Świata Współczesnego. Za jej realizację zabrała się stworzona w tym celu przez Bernarda Webera firma New 7 Wonders Foundation (Fundacja Siedmiu Cudów Świata Współczesnego). Tym razem wybór miał się dokonać w sposób demokratyczny, w internetowym głosowaniu, dostępnym dla każdego.
Dziesiątki kandydujących obiektów
Zgłaszanie kandydatów na siedem nowych cudów, a następnie wyodrębnienie finalistów było ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Każde państwo miało własne kandydatury i starało się je przeforsować. W czasie trwającej do 2006 roku kampanii wyodrębniono 77 obiektów, z których następnie wyłoniono 21 finalistów. Spośród nich wyłoniona miała zostać siódemka zwycięzców.
Wśród przegranych znalazły się dzieła ludzkiej cywilizacji od tych najbardziej antycznych – kamiennego kręgu Stonehenge z Wielkiej Brytanii czy greckiego Akropolu, aż po najbardziej współczesne – Wieżę Eiffela, Statuę Wolności i Operę w Sydney. Głosowano na wspaniałe dokonania ludzkości znajdujące się na wszystkich kontynentach. Od posągów z Wysp Wielkanocnych, poprzez starożytne miasto Timbuktu w Mali i buddyjską świątynię Kiyomizu-dera w Kioto, po europejski Kreml i zamek Neuschwanstein.
Głosowanie zostało w różnych państwach świata potraktowane w różny sposób – od podejścia z przymrużeniem oka, po śmiertelną powagę i społeczną mobilizację. Przed ogłoszeniem wyników UNESCO wydało oświadczenie, że nie jest w żaden sposób związane z powstającą listą i ma ona charakter jedynie ogólnoświatowej zabawy. Tymczasem w Brazylii, Chile, Indiach, Jordanii i Meksyku do promocji własnych zabytków włączyły się nawet rządy tych państw i oficjalne instytucje namawiając obywateli do oddania głosów.
Protest Egiptu i honorowy cud
Jeszcze dalej posunął się Egipt. Piramidy w Gizie znalazły się również na liście kandydatów, co bardzo dotknęło egipskich oficjeli. Minister kultury tego kraju – Faruk Hosni – nazwał cały projekt nonsensem. Jego zdaniem Piramidy, jako jedyny ocalały obiekt z listy Siedmiu Cudów Świata Starożytnego, nie muszą konkurować z innymi budowlami w głosowaniu. Po tej ostrej interwencji rządu egipskiego organizatorzy plebiscytu przychylili się do stanowiska Egipcjan. Piramidy zostały wycofane z głosowania i uzyskały status “honorowego cudu”. Dzięki temu lista siedmiu cudów świata zmieniła się w listę ośmiu cudów albo 7+1, jak wolą niektórzy.
Wreszcie 7 lipca 2007 roku, po przeliczeniu ponad 90 milionów głosów, ogłoszono siódemkę zwycięzców. Ceremonia odbyła się późnym wieczorem, na słynnym stadionie Estádio da Luz w Lizbonie. W transmitowanej do wielu krajów świata gali przedstawiono obiekty zasługujące na miano nowych cudów świata. Znalazły się wśród nich budowle rozmieszczone na całej kuli ziemskiej. Jeden położony jest w Europie, a po trzy w Ameryce Południowej i Azji.
Lista Siedmiu Cudów Świata Współczesnego
Koloseum, Rzym (Włochy)
Rzymskie Koloseum jest jedną z najsłynniejszych budowli we Włoszech. Budynek powstał w I wieku naszej ery, za czasów panowania Cesarzy Rzymskich – Wespazjana i Tytusa. Okazały amfiteatr pełnił różne funkcje – odbywały się tu walki gladiatorów, inscenizowane polowania na dzikie zwierzęta i bitwy morskie.
Koloseum oparte jest na planie elipsy o wymiarach 188 na 156 metrów. Od strony zewnętrznej posiada cztery kondygnacje. W zależności od rodzaju wydarzenia, widownia mogła pomieścić od 45 do 50 tysięcy widzów. W swojej historii budowla stała się ofiarą kilku trzęsień ziemi, które znacznie ją uszkodziły. W VI wieku n.e. na terenie Koloseum powstał niewielki kościół otoczony cmentarzem. Sześćset lat później mury wzmocniono i zamieniono na fort rodziny Frangipani. Obecnie odrestaurowany budynek stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy Włoch.
Petra, Jordania
Każdy miłośnik kina pamięta scenę z filmu „Indiana Jones i ostatnia krucjata” ze świątynią wyrzeźbioną w skale, w której znajdował się święty Graal. Zagrała ją słynna Al-Chazna – „Skarbiec Faraona”, jeden z budynków z wykutego w skale kompleksu w Petrze. Zabytek położony jest w południowo-zachodniej Jordanii i z całą pewnością jest najbardziej znanym miejscem w tym kraju.
W IV wieku p.n.e. osiedliło się tu plemię Nabatejczyków, którzy byli ludem koczowniczym, mieszkającym w namiotach. Z czasem zaczęli osiedlać się na stałe. Położenie sprawiło, że ranga osady rosła, podobnie jak tworzące ją budynki. Dwa tysiące lat temu mieszkańcy zaczęli tworzyć najbardziej okazałe z nich. W tym czasie powstał „Skarbiec Faraona”, „Klasztor” oraz liczne grobowce królów. Największe wrażenie sprawia jednak kamienny teatr, w którym pomieścić się mogło nawet 10 tysięcy widzów. W swojej historii Petra padała ofiarą najazdów i kataklizmów, jednak dotrwała do naszych czasów w całkiem dobrej kondycji.
Tadż Mahal, Agra (Indie)
W indyjskiej Agrze, nad rzeką Jamuna położony jest jedyny w swoim rodzaju budynek będący świadectwem wielkiej potęgi i miłości zarazem. To Tadż Mahal – mauzoleum zbudowane przez Szahdżahana, władcę muzułmańskiego imperium dla swojej zmarłej żony Mumtaz Mahal. Kobieta zmarła przy porodzie, a zrozpaczony małżonek wydał rozkaz stworzenia budowli, która upamiętni ją po wsze czasy.
Mauzoleum budowane było przez 22 lata (1632-1654), a pracowało przy nim nawet 25 tysięcy robotników. Powstała budowla w stylu muzułmańskim, z ogromną kopułą i czterema minaretami. Całość wykonano z białego marmuru bogato inkrustowanego kamieniami szlachetnymi i wstawkami z innych materiałów. Na przestrzeni lat pomnik Mumtaz stopniowo popadał w zapomnienie, a brytyjscy okupanci chcieli go nawet zburzyć i sprzedać odzyskany marmur. Na szczęście nie doszło do tego i Tadż Mahal możemy podziwiać do dzisiaj.
Wielki Mur Chiński, Chiny
Wielki Mur Chiński to zespół sztucznych i naturalnych fortyfikacji obronnych ciągnący się na długości prawie dziewięciu tysięcy kilometrów. O jego ogromie świadczy fakt, że jest to jedyna budowla człowieka, którą można zobaczyć z powierzchni Księżyca. Mur powstał, aby chronić terytorium państwa przed najazdami barbarzyńskich plemion. Budowano go przez wiele lat, na wielu różnych odcinkach. Legendy głoszą, że szczątki tysięcy niewolników pracujących przy budowie, zamurowano w fortyfikacjach.
Początki Muru sięgają ponad 2000 lat p.n.e. – wtedy też zaczęto tworzyć jego pierwsze fragmenty. W ciągu wielu następnych lat powstawały kolejne odcinki. Mur nigdy nie spełnił swojego zadania – nie powstrzymał żadnego poważnego oblężenia, a w XVII wieku, kiedy Mandżurowie zawładnęli Chinami, przestał mieć jakiekolwiek znaczenie obronne. Dzisiaj jest z całą pewnością największym zabytkiem na świecie.
Chichén Itzá, Jukatan (Meksyk)
Wśród zielonej dżungli półwyspu Jukatan rozrzucone są budowle miasta Majów – Chichén Itzá. Kompleks powstał pomiędzy IV a VI wiekiem n.e., a jego największy rozkwit przypadł na X-XI wiek. Czterysta lat później mieszkańcy porzucili go z nieznanych przyczyn.
Na terenie Chichén Itzá znajdują się bardzo różnorodne budowle o charakterze sakralnym i użytkowym. Wśród nich schodkowa piramida Kukulkana o wysokości 30 metrów, dwunastometrowa, okrągła wieża zwana „Ślimakiem”, zbudowana z bogato rzeźbionych kolumn świątynia „Zamek” oraz liczne mniejsze grobowce i piramidy. Jest tu też długie na 150 metrów boisko do gry w piłkę. Przez wiele lat zapomniana dawna siedziba Majów została ponownie odkryta w XIX wieku i odrestaurowana. Dzisiaj stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Meksyku.
Machu Picchu, Cuzco (Peru)
W peruwiańskich Andach na wysokości ponad 2000 metrów położone jest zachowane miasto Inków Machu Picchu. Zbudowano je w XV wieku nakładem ogromnych sił i po niespełna 100 latach opuszczono. Uczeni nie są pewni, co było przyczyną porzucenia tego wspaniałego miejsca. Być może upadek państwa Inków lub choroby zakaźne przywleczone przez konkwistadorów.
Tarasowe zabudowania, granitowe świątynie i obserwatoria astronomiczne stanowią świadectwo wspaniałego kunsztu dawnych budowniczych. Do Machu Picchu nie jest łatwo się dostać, ale trudności nie odstraszają tysięcy turystów, którzy każdego roku chcą na własne oczy zobaczyć to miejsce.
Statua Chrystusa Zbawiciela, Rio de Janeiro (Brazylia)
Najmłodszym zabytkiem z nowej listy Cudów Świata jest pomnik Chrystusa Odkupiciela stojący na szczycie góry Corcovado. Rzeźba powstała w 1921 roku, a pracowali nad nią Heitero da Silva Costa i Paul Landowski. Figura została wykonana we Francji, po czym przewieziono ją do Rio de Janeiro. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 12 października 1931 i od tego momentu stała się ona wizytówką Rio, a także jednym z najbardziej znanych zabytków w Brazylii.
Zobacz również: