70-metrowe mieszkanie na Pradze od Sobkowiak Architektura

Mieszkanie o powierzchni ok. 70 m2, zlokalizowane na Pradze w Warszawie, wymagało zmiany układu funkcjonalnego. Realizacji podjęło się biuro architektury wnętrz Sobkowiak Architektura.

Spokojna przystań na Pradze

Projekt powstał z myślą o parze młodych ludzi, którzy żyją dynamicznie, rozwijają swoje kariery zawodowe i pasje, spotykają się w gronie najbliższych przyjaciół i wspólnie gotują. W założeniach projektowych najważniejsza okazała się wygoda, ponadczasowość rozwiązań, duża kuchnia i stół jadalniany z możliwością rozkładania, który na co dzień staje się niezbyt dużym, funkcjonalnym meblem.

Przestronny salon w ciemnych barwach w projekcie Sobkowiak Architektura
Przestronny salon w projekcie Sobkowiak Architektura

Do Agaty Sobkowiak trafiło mieszkanie w stanie deweloperskim. Lokal był pierwotnie podzielony na salon z aneksem kuchennym, dwie sypialnie, łazienkę, toaletę oraz bardzo duży korytarz i hol wejściowy. Strefa komunikacji zajmowała około 1/3 całej powierzchni, co powodowało, że wnętrzu brakowało funkcjonalności.

Wnętrze dla młodych ludzi

Klientką Agaty Sobkowiak jest młoda osoba, pasjonatka gotowania, więc głównym wymaganiem stała się duża kuchnia. Wcześniej w 24-metrowym pokoju dziennym deweloper zaplanował niewielki aneks. Architektka zaproponowała, aby na kuchnię przeznaczyć jeden z pokoi, przylegający do salonu. Dzięki wyburzeniu ściany powstała przestronna, otwarta strefa dzienna.

Przestronna kuchnia z wyspą w projekcie Sobkowiak Architektury
Kuchnia z wyspą

Dodatkowo, kosztem korytarza, została zaaranżowana toaleta dla gości, a w jej miejscu powstała podręczna spiżarnia. Również kosztem strefy komunikacji powiększona została sypialnia i wygospodarowana garderoba, przez którą obecnie wchodzi się do prywatnej łazienki z wanną. Celem było przeprojektowanie przestrzeni tak, by wykorzystać metraż przeskalowanej strefy komunikacji i dzięki temu maksymalnie zwiększyć rozmiar i funkcjonalność pozostałych pomieszczeń.

Rozkładany stół

W związku z umiejscowieniem jadalni w centralnej części strefy dziennej, oczywistym wyborem był okrągły stół. Agata Sobkowiak szukała mebla o naturalnym kształcie, wyglądającym delikatnie i lekko. Kolejnym kryterium były względy użytkowe. Właścicielka mieszkania chciała mieć możliwość komfortowego spędzania czasu w gronie przyjaciół.

Zielona ściana w salonie projektu Sobkowiak Architektura
Stół z możliwością rozkładania w salonie

Wybór padł na model FOX marki MILONI, stół z możliwością rozkładania. Znana polska manufaktura oferowała kilka możliwości kolorystycznych, a wybrane wybarwienie miało współgrać z resztą mieszkania. Większość mebli została więc wykonana na zamówienie, w wykończeniu z forniru orzechowego. Podłogę dobrano w ciemniejszej tonacji, w meblach wolnostojących konsekwentnie utrzymano taką kolorystykę.

Granat i głęboka zieleń

W meblach wykonanych na wymiar dominują wykończenia z naturalnego forniru z orzecha amerykańskiego. Dotyczy to zabudów w salonie, kuchni, sypialni a nawet na fragmentach w obydwu łazienkach. Całość została dopełniona szarościami. Jako akcent kolorystyczny został wybrany granat i głęboka zieleń. Te kolory wskazała klientka, zapewniając, że najlepiej czuje się w takich odcieniach. Morskie akcenty kolorystyczne delikatnie przeplatają się w całym mieszkaniu, ale nie jako duże płaszczyzny, raczej jako detale.

Sypialnia z dużym łóżkiem i kolorową tapetą
Łóżko w przytulnej sypialni

Na zdecydowany kolor pomalowany został fragment ściany w kuchni. Natomiast w strefie dziennej, w sąsiedztwie ściany telewizyjnej, właścicielka zdecydowała się na fotel przy biurku w morskim odcieniu turkusu. Przy sofie stanęły dwa stoliki kawowe, udało się wyszukać okrągłe modele z kamiennymi blatami, w tym jeden wykonany z zielonego marmuru. Te wszystkie elementy to raczej niewielkie detale, akcenty które przyciągają uwagę i wprowadzają do wnętrza dodatkowe urozmaicenie.


Projekt: Sobkowiak Architektura | sobkowiakarchitektura.pl
Zdjęcia: Wiktoria Wasiak

Zobacz również: 35-metrowa, estetyczna kawalerka | Mieszkanie w stylu lat 50.

Łazienka w szarości projektu Sobkowiak Architektury
Lustro w przedpokoju w projekcie Sobkowiak Architektura
Jasna sofa w salonie w projekcie Sobkowiak Architektury
Czarny stół w salonie w projekcie Sobkowiak Architektura
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter