8. Poznań Design Festiwal: w poszukiwaniu korzeni

„ZAKORZENIENIE. Inspiracja tradycją” – to hasło 8. Poznań Design Festiwal. Tym razem projektanci zmierzą się z tematem dziedzictwa kulturowego. W programie jest blisko 40 wydarzeń: wystawy, warsztaty, projekcje filmowe i dyskusje. Zajrzyj między 10. a 18. września m. in. do Starego Browaru i do Centrum Kultury Zamek!

8. Poznań Design Festiwal

Podczas 8. Poznań Design Festiwal lokalni projektanci, ale też goście z Warszawy, Bydgoszczy i Szczecina, spojrzą na nowo na tradycję, sztukę ludową czy rękodzieło. Nie przez przypadek właśnie teraz – półtora roku po wybuchu pandemii COVID-19, gdy zamknięci w domach zaczęliśmy częściej szukać pomysłów na twórcze spędzanie czasu.
Kiedy podróże, choć z ograniczeniami, stały się możliwe – zaczęliśmy odkrywać inspiracje w pejzażach małych miast i wsi własnego regionu.

8. Poznań Design Festiwal: w poszukiwaniu korzeni
Poznań Design Festiwal

– Pandemia stała się pretekstem, by przyjrzeć się dokładniej temu, co jest blisko. Odkrywamy więc nasze tradycje na nowo. Często nie jesteśmy świadomi tego, na jaką skalę nas kształtują, ani jak po nie sięgnąć, tak, by twórczo je wykorzystać. Na festiwalu przyjrzymy się im z nowych, nieoczywistych perspektyw – mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal.

Program imprezy jest bogaty i różnorodny, dostępny dla wszystkich i bezpłatny. Niezależnie od poziomu wiedzy o designie uczestników, ma przede wszystkim pomóc wyzwolić tkwiącą w nich twórczą energię.

Poznań Design Festiwal - Hadaki
Hadaki

39 wydarzeń w 5 blokach programowych

W sumie przygotowano 39 wydarzeń w 5 blokach programowych: kids design, cinema design, warsztaty dla dorosłych, wystawy oraz wydarzenia towarzyszące. Festiwal zainauguruje poświęcona tegorocznemu hasłu konferencja, podczas której w 3 panelach dyskusyjnych głos zabierze 17 prelegentów. Uczestnicy porozmawiają o tym, jak skutecznie łączyć tradycję ze współczesnością w sektorach kreatywnych. Start w piątek, 10. września o godz. 10:00 na Scenie Nowej CK ZAMEK.

Poznań Design Festiwal - Kosmiko Studio
Kosmiko Studio

Obok kilkunastu wystaw, inspirowanych tradycją i sztuką ludową we współczesnym wzornictwie, w tym roku na Poznań Design Festiwal stawiamy na warsztaty. Te – zostały przygotowane dla wszystkich: dzieci, nastolatków, dorosłych, a także seniorów.

Przyjrzymy się na nich bliżej tematowi lokalnego dziedzictwa. Będzie można między innymi samodzielnie zaprojektować ekologiczne opakowanie do butelki hyćki, czyli soku z czarnego bzu. Z kolei na warsztatach ceramicznych powstaną unikalne karafki, swoim kształtem nawiązujące do sylwetki historycznej i kultowej postaci bamberki.

Poznań Design Festiwal- Małgorzata Kopczyńska
Małgorzata Kopczyńska

Dla małych i dużych w programie są też warsztaty „Poznańskie koziołki – zrób to sam”. Podczas spotkania będzie można własnoręcznie złożyć ich miniaturki. Ilość koziołków jest ograniczona – kto pierwszy, ten lepszy. Stworzone figurki można zabrać ze sobą, a później wysłać zdjęcie organizatorom, by pokazać jak się zadomowiły w czterech kątach warsztatowiczów.

Nie można też przegapić okazji, by pod okiem doświadczonej artystki ludowej, Jadwigi Anioły, opanować sztukę tworzenia tzw. „pająków”, czyli różnokolorowych dekoracji ze słomy i bibuły.

Podczas festiwalu odbędzie się premiera serii krótkich filmów dokumentalnych o poznańskich rzemieślnikach. Po raz pierwszy zaprezentujemy również książkę o modernistycznych domach towarowych „Alfa”. Dzięki tym punktom programu będzie można się przekonać, jak bliskie i codzienne może być dziedzictwo.

Poznań Design Festiwal - Nikola Bińkowska
Nikola Bińkowska

Kolor roku 2022

Na Poznań Design Festiwal ogłoszony zostanie koloru roku 2022. Wydarzenie, podczas którego poznamy wytypowanego przez doświadczonych prognostyków trendów zwycięzcę, odbędzie się online.

Będzie mu towarzyszyło spotkanie, w którym weźmie udział Helen van Gent z AkzoNobel. Ekspertka opowie więcej o tym, jak powstają i jaki wpływ na nasze życie mają trendy kolorystyczne, które nie pozostają bez związku z naszą kulturą i dziedzictwem.

8. Poznań Design Festiwal: w poszukiwaniu korzeni - Magdalena Duda - Fantasmagorie
Magdalena Duda – Fantasmagorie

W trakcie festiwalu zostanie oficjalnie otwarta nowa przestrzeń, poświęcona designowi. Pracownia Vzory przy ul. Ślusarskiej jest współtworzona przez Fundację Made in Art oraz Stowarzyszenie Miastoholizm. Inauguracja będzie miała charakter towarzyski. W miejscu, które zamieni się też w całoroczne biuro Poznań Design Festiwal, odbędą się festiwalowe wydarzenia: spotkania, warsztaty, a także wystawa towarzysząca PDF „Vzory. Rzecz o polskim designie”.

Na festiwalu zajrzyjcie do Centrum Kultury Zamek, Starego Browaru, a także do Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, Muzeum Sztuk Użytkowych, do Muzeum Archeologicznego oraz do Bramy Poznania, Galerii Zacnie i Pracovni Vzory.

Organizatorem Poznań Design Festiwal jest Fundacja Made in Art.

Zobacz również: LEPIEJ 2.0 – jesienna edycja Łódź Design Festival | „Secret Garden”, czyli tajemniczy ogród Iana Berry’ego

8. Poznań Design Festiwal: w poszukiwaniu korzeni - Marlena Norowska - Urny ceramiczne
Marlena Norowska – Urny ceramiczne
8. Poznań Design Festiwal: w poszukiwaniu korzeni - Miastoholizm warsztaty
Miastoholizm warsztaty
8. Poznań Design Festiwal: w poszukiwaniu korzeni - Monika Trypuz - Perebory - Kaseton 10
Monika Trypuz – Perebory – Kaseton
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter