80-metrowe mieszkanie w Katowicach z imponującym widokiem

Aranżacja wnętrza bez znajomości jego przyszłych mieszkańców, ich preferencji oraz potrzeb może stanowić spore wyzwanie, o czym przekonali się Magdalena Tokarska i Piotr Tokarski z pracowni projektowej TTAT. Zrealizowany przez nich projekt, czyli pokazowe mieszkanie na katowickim osiedlu, został utrzymany w bezpiecznej gamie subtelnych szarości, którą wzbogaciły wykorzystane w realizacji materiały, faktury i wyważone dodatki. Dzięki temu wnętrze jednocześnie wpisało się w nowoczesną i minimalistyczną elegancję całego kompleksu mieszkalnego, a przy tym pozostało dość uniwersalne.

Pokazowe mieszkanie na katowickim osiedlu – jak zaprojektować uniwersalną przestrzeń?

“Dla nas, projektantów, którzy zawsze starają się czerpać inspiracje z potrzeb, stylu życia i gustu użytkowników projektowanego obiektu, podejście do tej realizacji było dużym wyzwaniem. Pomimo tego, że mieliśmy dowolność w określeniu wyglądu mieszkania, w doborze mebli i pozostałych elementów wystroju, to brak znajomości przyszłych mieszkańców stanowił wielką trudność” – tak o projekcie mówi duet architektów z pracowni TTAT.

Kuchnia z wyspą połączona z salonem we wnetrzu 80-metrowego mieszkania w Katowicach
Kuchnia z wyspą połączona z salonem

Punkt startowy pracy nad projektem był więc nietypowy, bo okazał się nim brak naturalnej relacji na linii projektant-inwestor. Magdalena Tokarska i Piotr Tokarski chcieli stworzyć wnętrze, które będzie dość neutralne, aby mogło stanowić funkcjonalną bazę, którą przyszli użytkownicy po swojemu dopełnią i ożywią. Stąd wynikła pewna powściągliwość i dobór wyszukanych, lecz nie przytłaczających dodatków. Projektantom zależało, aby to właśnie elementy wystroju oraz użyte w realizacji materiały zapracowały na ponadczasową jakość wnętrza.

Szarość bogata w faktury

W aranżacji mieszkania dominuje kolor szary, który świetnie sprawdza się jako uniwersalna baza nowoczesnego wnętrza. Dzięki temu, że pojawia się on w niejednorodny sposób, całość nie jest wcale nudna, ani przewidywalna. Ściany pokoi są wykończone szarym tynkiem dekoracyjnym, a podłogę pokrywa mikrocement. Zabudowa meblowa, pokrywająca całą ścianę pomiędzy strefą wejściową a kuchnią, została wykonana z szarych płyt na pełną wysokość, dzięki czemu tworzy ustrukturyzowaną, prostą powierzchnię. Szarość dominuje też w łazienkach za sprawą dużych kafelków i niesztampowego kamienia.

Szara kuchnia z wyspą w kolorze jasnego drewna
We wnętrzu dominuje kolor szary

Niektóre dodatki, takie jak sofa, zasłony czy dywan, konsekwentnie wpisują się w przyjętą kolorystykę. Tym, co przełamuje przyjętą konwencję i ociepla wnętrze, są elementy miedziane – zastosowane w kuchni i łazienkach – i te wykonane z naturalnego drewna. Dębowy fornir na wyspie kuchennej, stół jadalniany z krzesłami i niska szafka w strefie dziennej przeznaczona na sprzęt RTV sprawiają, że całość staje się nieco bardziej przytulna, nie tracąc przy tym na minimalizmie.

Nowoczesna, a jednocześnie minimalistyczna aranżacja

Pokazowe mieszkanie na katowickim osiedlu mieści się na dziesiątym piętrze, dzięki czemu atmosferę we wnętrzu tworzy także wspaniały widok na panoramę centrum miasta. Mieszkanie stanowi integralną część nowoczesnego, minimalistycznego obiektu, dlatego projektantom zależało na tym, aby swoją stylistyką wpisywało się ono w charakter osiedla i tworzyło spójną całość z otaczającą je przestrzenią.

Sypialnia w mieszkaniu w Katowicach na 10 piętrze
Minimalistyczna sypialnia z dużym łóżkiem

Nowoczesną elegancję udało się wprowadzić między innymi dzięki oświetleniu. Rzucające ciepłe światło okręgi podwieszone w strefie dziennej i geometryczne lampy w łazienkach są funkcjonalnym dodatkiem, który w subtelny sposób nadaje wnętrzu charakteru. Za sprawą wykorzystanych kolorów, materiałów i dodatków całość pozostaje utrzymana w duchu minimalistycznej elegancji w nowoczesnym wydaniu.


Projekt: TTAT | ttat.pl
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski | archifolio.pl

Zobacz również: 45-metrowe mieszkanie w Gdyni dla aktywnego rowerzysty | Proste, funkcjonalne i dopracowane mieszkanie na wynajem w Gdańsku

Minimalistyczny salon połączony z kuchnią
Wyspa w kolorze jasnego drewna w szarej kuchni
80-metrowe mieszkanie w Katowicach z imponującym widokiem
Szara łazienka z wanną wolnostojącą
Szara łazienka z wanną wolnostojącą
Szara łazienka z białą umywalką i dużym lustrem
Szara łazienka z białym grzejnikiem
80-metrowe mieszkanie w Katowicach z imponującym widokiem
80-metrowe mieszkanie w Katowicach z imponującym widokiem
Drewniany okrągły stół w szarym salonie
Szara sofa w szarym salonie w 80-metrowym mieszkaniu w Katowicach
80-metrowe mieszkanie w Katowicach z imponującym widokiem
Szary przedpokój z szarymi zlicowanymi drzwiami
Okrągły drewniany stół z kompletem krzeseł w szarym salonie
80-metrowe mieszkanie w Katowicach z imponującym widokiem
Szara sypialnia z dużym łóżkiem
Zabudowa meblowa w kolorze jasnego drewna
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter