80-metrowe wnętrze dla podróżników od pracowni Prosty Plan

Przepis na przytulne wnętrze, w którym najlepiej się odpoczywa i z którego nie ma się ochoty wychodzić, zna doskonale architektka Iza Gemzała z pracowni Prosty Plan. Przepis ten zastosowała w warszawskim wnętrzu małżeństwa w średnim wieku. Mieszkańcy osiemdziesięciometrowego wnętrza to zapaleni podróżnicy, stąd klimat, który determinuje projekt – nieco tropikalny, trochę egzotyczny, ale i niezwykle przytulny.

Projekt Izy Gemzały z pracowni Prosty Plan

Mieszkanie projektu pracowni Prosty Plan wykończone zostało naturalnymi materiałami najwyżej jakości. Dominuje tu drewno w ciepłym odcieniu. Podłogę chronią dębowe klepki ułożone w klasyczną jodełkę, większość mebli to zabudowa wykonana na zamówienie przez najwyższej klasy rzemieślników. Aranżację wnętrza ocieplają tapicerowane siedziska, welurowe kolorowe poduszki i bogato marszczone, lejące się zasłony, które zamówione zostały w studiu dekoracji okiennych Marcin Dekor.

80-metrowe wnętrze dla podróżników od pracowni Prosty Plan - foto Pion Poziom
Wnętrze projektu Izy Gemzały

Mieszkanie składa się z trzech pokoi, kuchni, łazienki i obszernego wygodnego przedpokoju. Przy wejściu architektka zaprojektowała zabudowę meblową o białych eleganckich frontach z delikatnym frezem. Dużą białą płaszczyznę rozbija element wykończony ciepłym fornirem dębowym.

Dużej szafie z szufladami i górnymi szafkami nadaje lekkości wnęka, w której zamontowano podręczny wieszak. Spełnia ona także funkcje siedziska do zakładania butów. Jasne pomieszczenie optycznie powiększa lustro, które zamontowano w miejscu jednego z frontów zabudowy. Podłogę chronią płytki w łagodnych odcieniach szarości.

Kuchnia w kształcie litery „U”

Zabudowa kuchenna ma kształt litery „U” i została oddzielona od salonu ścianką (której powstanie zainspirowane zostało słupem konstrukcyjnym) oraz dwustronną, otwartą na salon ladą z szafkami 
i półkami na książki. Dzięki takiemu rozwiązaniu kuchnia znajduje się dyskretnie na uboczu, 
a jednocześnie poprzez prześwit za słupem jest integralną częścią strefy dziennej. Od strony kuchni na dobudowanej ściance zaprojektowano przeszkloną witrynę do przechowywania szkła I porcelany. Od strony salonu natomiast – biblioteczkę.

Obszerna, wykonana na wymiar zabudowa meblowa posiada wiele miejsca do przechowywania żywności i przygotowywania posiłków – mówi Iza Gemzała.

Drewniane i szare fronty w kuchni
Fronty w kuchni w kolorze szarym i jasnego drewna

Dół zabudowy oraz słupek wykonano z matowej jasnoszarej płyty meblowej. Dolne szafki zwieńczono ciemniejszym lśniącym, cienkim blatem. Szafki wiszące oraz część wspólną kuchni i salonu wykończono z kolei dębowym fornirem. Ścianę w kuchni chronią płytki, które widzieliśmy już na podłodze w holu. Wszelkie sprzęty AGD wbudowano w zabudowę meblową, co dodaje kuchni bardziej salonowego charakteru.

W kuchni znajduje się okno, które doskonale widoczne jest także z pokoju dziennego. Dlatego zdecydowano się wykończyć je w sposób współgrający z dekoracjami okiennymi w salonie. Architektka wnętrza Iza Gemzała doskonale zna ofertę firmy Marcin Dekor, specjalizującej się w dekoracjach okiennych. Stworzyła przecież autorską kolekcję tkanin do wnętrz dla tej marki.

Kuchnia w kształcie litery U w projekcie Izy Gemzały
Kuchnia w kształcie litry „U”

Kolekcję Lifestyle by… którą stworzyłam dla firmy Marcin Dekor, nazywam „kapsułową”. Starałam się zestawić ze sobą takie tkaniny, które zawsze, w każdej konfiguracji będą do siebie pasowały – mówi architektka. Postawiłam na ich kompatybilność, uniwersalność oraz funkcjonalność. Kolekcję tę wykorzystałam także do dekoracji okien w tym apartamencie – dodaje właścicielka pracowni Prosty Plan.

Drewniany rozkładany stół z tapicerowanymi szarą i beżową tkaniną krzesłami ustawiono w sąsiedztwie lady kuchennej. Tak jest najpraktyczniej – lokalizacja jadalni znacznie upraszcza komunikację między stołem a kuchnią. W projektach pracowni Prosty Plan najczęściej stosowanym rozwiązaniem wykończenia okien są zasłony. Architektka stosuje je zwykle solo. Tak też jest i w tym apartamencie. Beżowo-szara, nieco przezroczysta zasłona z naturalnej tkaniny układa się pięknie dzięki miękkiej strukturze materiału oraz regularnym marszczeniom typu flex pojedynczy.

Strefa wypoczynkowa

Sofa to najważniejszy mebel w strefie wypoczynkowej. Rozłożysty narożnik zwraca uwagę welurową tapicerką w zgaszonym odcieniu zieleni – khaki. Przy sofie stoi puf, który w zależności od potrzeb może być siedziskiem lub stolikiem kawowym. Ściany w tej części salonu zdobi tapeta o delikatnym deseniu.

Właściciele mają bardzo bogaty księgozbiór. Dlatego w salonie zaprojektowano dwa regały. Jeden z nich znajduje się na dobudowanej ściance pomiędzy kuchnią i salonem. Drugi, z dużą liczbą wygodnych szuflad ustawiono w sąsiedztwie narożnika.

80-metrowe wnętrze dla podróżników od pracowni Prosty Plan - foto Pion Poziom
Sofa w strefie wypoczynkowej

Moim ulubionym pomieszczeniem w tym projekcie jest sypialnia. Jej główną dekorację stanowi znajdująca się na jednej ze ścian tapeta. Olbrzymich rozmiarów egzotyczne liście, w złamanych odcieniach zieleni, sieny oraz ochry, rozpościerają się niczym baldachim nad lekkim wizualnie, drewnianym łóżkiem – mówi architektka Iza Gemzała.

Po jego dwóch stronach ustawiono szafki nocne z naturalnego drewna i metalu. Łóżko oświetlają wiszące lampy o czerwono-miedzianych kloszach. W sypialni zaprojektowano szafę, którą wykonano na wymiar. Jej szaro-niebieskie fronty korespondują kolorystycznie z egzotycznymi liśćmi na tapecie i welurowymi poduszkami zdobiącymi łóżko.

Błękitna szafa w sypialni
Duża szafa w sypialni

W sypialni znalazło się także miejsce na niewielki kącik do pracy, półki na książki oraz liczne pamiątki z podróży. W osiągnięciu przytulnego charakteru wnętrza pomogły zasłony w odcieniu szaro-niebieskim, o ton ciemniejsze od tych, które widzieliśmy w salonie.

To zasłony uszyte z tkaniny typu blackout, które mają za zadanie szczelnie zasłonić duże okno. Sypialnia skierowana jest na południe, więc mięsiste, grube dekoracje okienne chronią nie tylko przed wczesnym słońcem ale także nagrzaniem pomieszczenia – relacjonuje architektka.

Łazienka i toaleta połączona z pralnią

W mieszkaniu znajduje się łazienka oraz toaleta połączona z pralnią. Łazienka jest na tyle duża, że znalazło się w niej miejsce zarówno na wannę, jak i na prysznic. Dominującym elementem jej aranżacji jest obszerna komoda w ciepłym odcieniu drewna, na której ustawiono owalną umywalkę o idealnych proporcjach. Nad komodą umieszczona została płytka szafka o lustrzanych frontach.

Drewniana szafka w białej łazience w projekcie pracowni Prosty Plan
Dużo lustro w łazience

Ściany łazienki chronią wielkoformatowe białe płytki ze wzorem 3D, wanna oraz podłoga wyłożona została szarym, imitującym naturalny kamień gresem. Ten sam gres chroni podłogę w toalecie połączonej z pralnią.

W małym pomieszczeniu wygospodarowano przestrzeń na toaletę myjącą, niewielką umywalkę, pralkę w zaprojektowanej na wymiar zabudowie, a także obszerną szafę, w której trzymane są środki czystości. Lustrzane fronty szafki wiszącej nad umywalką powiększają pomieszczenie.


Projekt: Prosty Plan | prostyplan.pl
Zdjęcia: Pion Poziom | pionpoziom.com

Zobacz również: Urban Jungle w mieszkaniu w Ostrołęce | 70-metrowe mieszkanie na Pradze

Tapeta z motywem liści za łóżkiem w sypialni
Miejsce do pracy w projekcie pracowni Prosty Plan
Drewniany stół w jadalni w projekcie Izy Gemzały
80-metrowe wnętrze dla podróżników od pracowni Prosty Plan - foto Pion Poziom
80-metrowe wnętrze dla podróżników od pracowni Prosty Plan - foto Pion Poziom
Szare fronty w kuchni w projekcie pracowni Prosty Plan
Szare i drewniane fronty meblowe w kuchni w projekcie pracowni Prosty Plan
Kabina prysznicowa w łazience w projekcie pracowni Prosty pLAN
Wanna w łazience w projekcie Izy Gemzały
Jasna łazienka z elementami drewnianymi w projekcie Izy Gemzały
Zabudowa na wymiar w przedpokoju w projekcie pracowni Prosty Plan
Podłoga drewniana i płytki w przedpokoju w projekcie Izy Gemzały
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter