92-metrowy apartament w zabytkowej kamienicy w ścisłym centrum Krakowa

Projekt pracowni Avocado Concept łączy w sobie wiele pozornych sprzeczności. Apartament w zabytkowej kamienicy przy rynku krakowskim stanowi jednocześnie mieszkanie na okres wakacji dla rodziny z Singapuru, jak i – poza sezonem – lokal na wynajem krótkoterminowy. Oprócz różnych funkcjonalności wnętrze łączy w sobie także szacunek do historycznej tkanki miasta i zabytkowego budynku z odważną, nowoczesną aranżacją. Wyzwanie zaprojektowania tego 92-metrowego mieszkania podjęła się Kaja Warycha, a rezultat sfotografował Mateusz Torbus.

92-metrowy apartament w Krakowie – multifunkcjonalna przestrzeń

Krakowski apartament miał z założenia stanowić mieszkanie inwestorów – małżeństwa z dwójką dzieci – przez trzy letnie miesiące, a przez resztę roku miał być przeznaczony na krótkoterminowy wynajem. Inwestorzy, na co dzień żyjący w Singapurze, oczekiwali realizacji “pod klucz”. Ze względu na to, że rodzina miała wprowadzić się do mieszkania prosto z lotniska, zadaniem pracowni Avocado Concept było także pełne wyposażenie wnętrza w niezbędne przedmioty, takie jak sztućce, czy naczynia, a także w dekoracyjne dodatki.

Kuchnia z wyspą w krakowskim mieszkaniu
Kuchnia z wyspą w krakowskim mieszkaniu

Na 92-metrowy apartament składają się dwie łazienki, dwie sypialnie (dla rodziców i dla dzieci), przedpokój oraz strefa dzienna – otwarta na salon kuchnia z wyspą i część jadalniana. Największym wyzwaniem było połączenie funkcjonalności mieszkania na wynajem z potrzebami i gustem konkretnej rodziny. Kaja Warycha zaproponowała zabudowanie wnęk wysokimi aż do sufitu szafami, co pozwoliło uzyskać sporo miejsca na przechowywanie. Najwyższe szafki są zabezpieczone zamkiem na kartę dostępu, dzięki czemu właściciele mogą bez obaw przechowywać w nich swoje rzeczy podczas nieobecności i wynajmu.

Krakowski apartament – nowoczesność inspirowana historyczną tkanką miasta

Mieszkanie mieści się w ścisłym centrum Krakowa w jednej z historycznych kamienic. Jak większość zabytkowych wnętrz, ten apartament również ma niepowtarzalny klimat, który tworzą piękne, skrzynkowe okna, oryginalna stolarka drzwiowa i wysokie na 3,8 m sufity. Dodatkowym walorem jest też porośnięta dziką winoroślą elewacja. Oryginalnym elementem, który już od progu przyciąga wzrok, są także zabytkowe witraże w drzwiach wewnętrznych. Ich barwy zostały wyeksponowane na tle minimalistycznej bieli, a ponadto stały się inspiracją dla kolorystycznej palety całej aranżacji.

Białe drewniane drzwi w mieszkaniu w kamienicy
Oryginalna stolarka drzwiowa w krakowskim mieszkaniu

Największą trudnością okazał się zastany układ funkcjonalny. Jak to często bywa w kamienicach, mieszkanie powstało z przedzielenia na pół dawnego, większego lokalu. W rezultacie powstał układ przypominający długi korytarz pełen zakamarków, a większość pomieszczeń była przechodnia. Finalnie udało się wygospodarować otwartą przestrzeń wspólną i wydzielone, nieco bardziej intymne sypialnie oraz łazienki – jedną, z prysznicem, przy wejściu, a drugą, z wanną, ukrytą za pokojem rodziców. Na tej bazie powstała nowoczesna, ale zarazem ciepła i spójna aranżacja.

Elegancja w ciepłym i współczesnym wydaniu

Aranżacja krakowskiego apartamentu opiera się na ponadczasowym duecie bieli z naturalnym drewnem, który uzupełnia klasyczne czarne wykończenie – takie jak stalowy regał, fragmenty zabudowy kuchennej czy kabiny prysznicowej inspirowane stylem mid-century modern. Jasną, lekką i ciepłą gamę barw dopełniają szarości oraz inspirowane witrażem odcienie zieleni – ciemne w formie tapicerowanego siedziska w przedpokoju i wygodnego narożnika oraz jaśniejsze na jednej ze ścian, czy na frontach kuchennych szafek. Kropkę nad “i” stanowią oryginalne faktury kamiennych płytek w kuchni oraz łazience.

Przytulna sypialnia z dużym łóżkiem w 92-metrowym mieszkaniu w kamienicy
Przytulna sypialnia z dużym łóżkiem w 92-metrowym mieszkaniu w kamienicy

Nasycone niebanalnymi kolorami, fakturami i szlachetnymi materiałami wnętrza uzupełniają ciekawe, geometryczne formy. Uwagę zwracają szczególnie lampy – nad wyspą kuchenną, jadalnianym stołem, za wezgłowiem łóżka, czy w jednej z łazienek – oraz okręgi powracające w formie lustra i dekoracji w wyjątkowo ciemnym pokoju dziecięcym. Dzięki oryginalnym elementom 92-metrowy apartament w zabytkowej kamienicy stał się naprawdę wyjątkową przestrzenią. Aranżacja łączy w sobie nowoczesność z pięknem zabytku oraz funkcjonalność z ciepłem, które będzie urzekać zarówno domowników, jak i wynajmujących.


Projekt: Avocado Concept | avocadoconcept.com
Zdjęcia: Mateusz Torbus | torb.us

Zobacz również: 80-metrowe wnętrze w gdyńskiej kamienicy – przestrzeń z motywem Art déco | 42-metrowe mieszkanie w kamienicy na Saskiej Kępie

Funkcjonalna kuchnia z wyspą w 92-metrowym apartamencie w Krakowie
Kuchnia z wyspą w 92-metrowym apartamencie w Krakowie
Przestronny salon z ciemną sofą we wnętrzu 92-metrowego mieszkania
Przestronny salon połączony z kuchnią z wyspą
Okrągły drewniany stolik w 92-metrowym mieszkaniu w Krakowie
Przestronna strefa wejściowa w krakowskim mieszkaniu w kamienicy
Metalowy-drewniany regał w mieszkaniu w kamienicy
Szafa i miejsce do siedzenia w przedpokoju 92-metrowego mieszkania w kamienicy
Miejsce do pracy w sypialni w projekcie pracowni Avocado Concept
Sypialnia z widokiem na kuchnię w projekcie Avocado Concept
Ciemna łazienka z wanną w projekcie Avocado Concept
Wanna wolnostojąca w ciemnej łazience w krakowskim mieszkaniu w kamienicy
Łazienka w 92-metrowym apartamencie w Krakowie
Pokój dziecięcy w błękitach
Duże okrągłe podświetlane
Ciemna łazienka z dużym okrągłym lustrem i kabiną prysznicową
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter