Marzycie o wnętrzu z pięknym widokiem, który zapiera dech w piersiach? W tym przypadku inwestorzy spełnili swoje marzenia! Apartament Politeia to połączenie światła z różnymi formami i materiałami, oferujący niepowtarzalne doświadczenie przyjemności. Za projekt odpowiadają architekci z pracowni AK Praxis, którzy wykorzystali materiał Lapitec w realizacji wyspy kuchennej.
Apartament Politeia
Apartament Politeia, ulokowany w luksusowej dzielnicy mieszkaniowej o tej samej nazwie na północ od historycznego centrum Aten, zajmuje dwie ostatnie kondygnacje trzypiętrowego budynku i zapewnia panoramiczny widok na górę Parnita oraz zielony region Attyki. Projekt przygotowany przez studio AK Praxis łączy w sobie czyste formy, jasne kolory oraz otwarte przestrzenie wypełnione naturalnym światłem, które wchodzi przez okna zajmujące całą jedną ścianę.
Każda strefa mieszkania jest urządzona jak w lofcie: czuje się płynność oraz przestronność. Wnętrze zaprojektowano w taki sposób, aby wyeliminować barierę pomiędzy przestrzeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi, a także uzyskać różnorodny efekt w zależności od pory dnia lub roku. Dobrane przez studio kolory są neutralne. Dominuje biel, jasna szarość oraz dąb, przełamane detalami z chromowanego metalu lub w czerni, a także dziełami sztuki współczesnej.
Kuchnia otwarta na salon
Na tle minimalistycznej przestrzeni oraz delikatnych barw wyróżnia się otwarta na salon kuchnia, w której skontrastowano dwa elementy: duży, czarny i prostokątny stół oraz wyspę o tej samej długości, lecz jednolicie białą. Strefa kuchni, w której zlew oraz płyta indukcyjna zostały wbudowane w blat roboczy, dodatkowo wzmacnia zamysł projektanta, aby wytworzyć w mieszkaniu wrażenie monolitycznej całości. Dzięki zastosowaniu rozproszonego oświetlenia wyspa zdaje się tracić swoje rozmiary.
Blat, zlew oraz boki wyspy wykonano z kamienia Lapitec w białej tonacji Bianco Artico z wykończeniem satynowym, tworząc jasny i monochromatyczny element. Materiał zachowuje ciepło oraz atrakcyjność naturalnego kamienia, gwarantując jednocześnie najwyższe parametry trwałości. Lapitec to mieszkanka minerałów w 100% naturalnych, bez żadnych domieszek barwników, żywic lub innych toksycznych dodatków, a jego pozbawiona porów powierzchnia zapewnia natomiast maksymalną higienę oraz wytrzymałość.
W strefie kuchennej doskonale wykorzystano również inną zaletę Lapitec: blat jest wykonany z pojedynczej płyty o długości powyżej 3 m bez żadnych łączeń na powierzchni.
„Światło stanowiło podstawowy element inspiracji zarówno w fazie projektowania, jak i podczas wyboru materiałów” – mówią Spyros Konstantakis oraz Christina Konstantaki, założyciele studia AK Praxis. „Staraliśmy się prześledzić drogę, jaką światło pokonuje, przechodząc przez ogromne okna, a także poprawić transparentność otoczenia, aby w każdym zakątku można było poczuć przyjemność z przebywania w mieszkaniu. Wykorzystując grę światła i cienia o różnych porach dnia i nocy, pozwoliliśmy, aby to ateńskie światło malowało poszczególne obszary we wnętrzu.”
Pracownia AK Praxis
Pracownia projektowa AK Praxis to zespół profesjonalnych architektów, inżynierów budownictwa i geodetów z dużym doświadczeniem projektowym i budowlanym w zakresie prac prywatnych i publicznych. Firma rozpoczęła swoja działalność w 1976 roku. Założycielami pracowni są Spyros Konstantakis i Christina Konstantaki.
Zdjęcia: Mariana Bisti
Zobacz również: Lapitec w basenie ukrytym w sercu Manhattanu