160 lat fabryki mebli giętych w Bystricach pod Hostynem

160 lat fabryki mebli giętych w Bystricach pod Hostynem - Michael Thonet

W Bystricach pod Hostynem gięte drewno od 160 lat wygina również ludzkie życiorysy. Fabrykę mebli giętych w Bystricach pod Hostynem założył w 1861 roku Michael Thonet. Od tego momentu przeżyła wiele kluczowych wydarzeń, które nadały jej dzisiejszy kształt.

160 lat fabryki mebli giętych

Industrializacja, maszyny parowe, elektryczność i teoria ewolucji – dziewiętnasty wiek obfitował w bezprecedensowe odkrycia. Jednym z nich była technologia ręcznego gięcia litego drewna. Michał Thonet wraz z synami, na bazie swojej technologii zbudował szereg fabryk, które ręcznie wygięte elementy bukowego drewna przekształcały w krzesła, będące ikonami współczesnego wzornictwa.

160 lat fabryki mebli giętych w Bystricach pod Hostynem - Michael Thonet
Michael Thonet

Produkcję w miejscowości Bystřice pod Hostýnem rozpoczęto w 1861 roku. Początkowo fabryka została założona w celu produkcji krzesła numer 14, które dziś nazywane ikoną. Doskonałe logistycznie położenie, dostatek bukowego drewna i wykształconych pracowników zapewniły fabryce dobrego ducha na 160 lat.

Mimo wielu zmian właścicielskich na przestrzeni dziejów fabryka produkuje nieprzerwanie, a od 1953 roku funkcjonuje pod suwerenną marką TON.

Fabryka mebli giętych w Bystricach pod Hostynem - gięcie drewna - rok 1900
Gięcie drewna – rok 1900

Serce TON bije w tym samym rytmie od 160 lat. W rytmie doświadczonych pracowników giętarni, którzy potrafią pochylić się nad setkami elementów dziennie. Ich szybkość i precyzja działania i doskonała znajomość drewna wciąż fascynuje.

Proces produkcyjny jest wciąż zdominowany przez pracę ręczną, którą uzupełniają innowacyjne projekty, nowoczesna technologia maszynowa i odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych. Dzięki temu dajemy jakość, która przetrwa pokolenia.

160 lat fabryki mebli giętych w Bystricach pod Hostynem
160 lat fabryki mebli giętych w Bystricach pod Hostynem

Kamienie milowe w 160 letniej historii TON

  • 1861 – Powstanie zakładu i rozpoczęcie produkcji krzesła No 14 w Bystricach pod Hostynem, gdzie zamieszkał Michael Thonet wraz z rodziną.
  • 1876 – Powstaje krzesło numer 18 – jeden z pierwszych modeli produkowanych w Bystrice pod Hostynem, który do dziś pozostaje w portfolio marki. 
  • 1903 – Narodziny krzesła numer 9, dziś znanego pod numerem 30. Zakład w Bystrice pod Hostynem zostaje centrum rozwojowym i wdrożeniowym całego koncernu Thonet. To tutaj powstawały wszystkie nowe modele oraz odbywały się eksperymenty produkcyjne, za co odpowiadał August Thonet, jeden z pięciu synów Michaela.
  • 1924 – Powojenna dekonionktura gospodarcza  doprowadziła do połączenia konkurencyjnych firm: Thonet , Kohn oraz Mundus  i powstania koncernu Thonet- Mundus. Systematyczna likwidacja fabryk we Vsetinie, Halenkowie oraz Wielkich Uhercach. Fabryka w Bystricach pod Hostynem pracuje bez żadnych utrudnień.
  • 1930 – Powstaje krzesło i fotel numer 811 zaprojektowane przez Józefa Hoffmana. Model który do dziś cieszy sie niesłabnącym zainteresowaniem.
  • 1945 – Nacjonalizacja fabryki w Bystricach pod Hostynem będąca rezultatem zmian politycznych w Czechach po II Wojnie Światowej.
  • 15.09.1953 – Zmiana nazwy firmy z Thonet na TON – skrót od Továrna Ohýbného Nábytku – fabryka mebli giętych. Kilka mniejszych fabryk w Holeszowie, Uherskim Hradziściu, Frensztacie pod Radhoszczem i Mimoniu zostało połączonych z fabryką w Bystricach pod Hostynem.
  • 1989 – Po zmianach politycznych w kraju, TON staje się przedsiębiorstwem państwowym, a w 1994 spółką akcyjną.
160 lat fabryki mebli giętych w Bystricach pod Hostynem - Michael Thonet z synem
Michael Thonet z synami

Przełomowym modelem po 1994 roku był fotel Merano, uznawany dziś za współczesną ikonę wzornictwa, zdobywca wielu międzynarodowych nagród Red Dot, Good Design i wielu innych. Najnowszą historię marki tworzą produkty, w konstrukcji których wykorzystano elementy z litego drewna, gięte po rozdzieleniu w dwóch przeciwstawnych kierunkach – kolekcja Split projektu Arika Levy czy kolekcja Again Alexa Guflera, gdzie oparcie i nogi wygięte są po łukach, zwykle spotykane w meblach z metalowych rurek, stanowią duże wyzwanie technologiczne, jeśli wykonywane są z drewna.

Teraźniejszość i przyszłość

„Jesteśmy szóstym pokoleniem, które pisze historię mebli giętych w Bystřicach pod Hostýnem. To wymaga od nas zadbania o przyszłe pokolenia – w odniesieniu do tego miejsca myślimy o tym, jak zadbać o jakość otaczającego nas środowiska ”- wyjaśnia Milan Dostalík dyrektor generalny Ton . Dlatego TON stawia nie tylko na neutralność swojego śladu węglowego, ale oferuje również naprawy wyplatanych siedzisk oraz renowację całych produktów. „Chcemy skupić się na wydłużeniu cyklu życia produktów i przypominamy, że czasami wystarczy wrócić do rozwiązań z których korzystały poprzednie pokolenia” – dodaje Dostalík.

Milan Dostalík - CEO marki TON
Milan Dostalík – CEO marki TON

Publikacja +-160 lat

Historie związane ze 160-tą rocznicą działalności fabryki zostały opisane w nowej książce Adama Štěcha + -160 lat.

Marka TON

Marka TON produkuje meble gięte w mieście Bystrice pod Hostynem od 1861 roku, kiedy ich produkcję rozpoczął tam Michał Thonet. Po wielu zmianach nazwy i struktur właścicielskich, od 1953 roku sygnują swoje produkty marką TON, która jest niezależną i prawdziwie czeską firmą. Misją firmy TON jest łączenie unikalnej technologii wykorzystującej pracę ręczną, z pomysłami czeskich i zagranicznych projektantów. Marka chce kontynuować rozwój tradycyjnego rzemiosła, aby było nie tylko nawiązaniem do legendarnego modelu Nr 14, ale również zachwycało następne pokolenia.

Zobacz również: Kolekcja Point Of View | Alex Gufler i kolekcja Grand Slam od TON

TON na Mount Blanc - rok 1990
TON na Mount Blanc – rok 1990
TON - Katalog Czechosłowacja
TON – Katalog Czechosłowacja
Stara fabryka
Stara fabryka
Fabryka mebli giętych w Bystricach pod Hostynem - pracownicy - rok 1907
Fabryka mebli giętych w Bystricach pod Hostynem – pracownicy – rok 1907
160 lat fabryki mebli giętych w Bystricach pod Hostynem
Fabryka mebli giętych w Bystricach pod Hostynem - polerowanie - rok 1900
160 lat fabryki mebli giętych w Bystricach pod Hostynem
160 lat fabryki mebli giętych w Bystricach pod Hostynem
Mebel eksperymentalny - rok 1867
Mebel eksperymentalny – rok 1867
Kolekcja Merano
Kolekcja Merano
Jiří Uhlíř
Jiří Uhlíř
Gięcie drewna
Gięcie drewna
160 lat fabryki mebli giętych w Bystricach pod Hostynem - brygada strażacka
160 lat fabryki mebli giętych w Bystricach pod Hostynem – brygada strażacka
Alexander von Vegesack
Alexander von Vegesack
Adam Štěch
Adam Štěch