Architektura, dźwięk, typografia, sztuczna inteligencja, czy cykl projektowania produktowego to tylko wybrane zagadnienia, które zostaną poruszone podczas spotkań. Na stronie festiwalu (www.gdyniadesigndays.eu) dostępny jest już program wykładów oraz dyskusji, a także możliwość zapisania się na nie.
Oto wybrane spotkania, które odbędą się podczas Gdynia Design Days 2025
Rozproszenie i skupienie. Dialog z tekstem programowym GDD 2025 | Jacek Dominiczak
Wykład Jacka Dominiczaka, który będzie szukał odpowiedzi na pytanie, jak odpowiedzialnie budować współczesną i przyszłą miejskość?
Kiedy? 24 czerwca 2025, godz. 17:00–19:00
Sytuacje graniczne. Medytacja architektoniczna | Łukasz Galusek
Wykład. Jeżeli dziś żyjemy w stanie rozproszenia i samo życie rozprasza, to czymże jest próba skupienia? Rodzajem sytuacji granicznej? A czymże są sytuacje graniczne? Próbami odnalezienia się na nowo w zmienionym świecie?
Kiedy? 25 czerwca 2025, godz. 17:00–18:00
Fonosfery rozproszone. Soniczne myślenie jako sposób na rozumienie dźwięków miasta | Marta Michalska
Wykład zaznajomi zgromadzoną publiczność z wybranymi, ciekawymi zagadnieniami współczesnych badań nad dźwiękiem, filozofii dźwięku i metody sonicznego myślenia.
Kiedy? 25 czerwca 2025, godz. 18:00–19:00
Sztuczna inteligencja vs. prawdziwa głupota – prawo autorskie w projektowaniu okładek | Magdalena Miernik-Grzesiowska, Mateusz Kosma, Dominik Aziewicz
Dyskusja. Podczas panelu z Magdaleną Miernik-Grzesiowską (Lookreatywni) i Mateuszem Kosmą (Decybele Dizajnu) porozmawiamy o granicach prawa autorskiego w dobie AI, szczególnie w kontekście projektowania okładek płytowych.
Kiedy? 26 czerwca 2025, godz. 17:00–18:00
Ewolucja typografii łacińskiej na podstawie przykładów z archiwum Typoteka.pl | Borys Kosmynka
Wykład poświęcony ewolucji typografii łacińskiej – od najstarszych druków po współczesne projekty. Na przykładach z archiwum Typoteka.pl omówione zostaną zmiany form literowych w kontekście kulturowym, technologicznym i estetycznym.
Kiedy? 26 czerwca 2025, godz. 18:00–19:00
Krótka historia rozproszenia zabudowy na terenach wiejskich | PROLOG
Wykład będzie próbą przedstawienia historii rozproszenia przestrzennego na obszarach wiejskich Polski. Jego tematyka dotyka architektoniczno-urbanistycznej części zagadnienia „Rozproszenia”.
Kiedy? 27 czerwca 2025, godz. 17:00–18:00
W sieci miejsc – między rozproszeniem a wspólnotą | Hanna Obracht-Prondzyńska
Wykład zabierze nas w podróż w kierunku wymarzonej jakości życia, przypominając, że urbanistyka mniejszych ośrodków jest nie tylko przepisem na szczęście, ale rozwiązaniem dla klimatycznych wyzwań.
Kiedy? 27 czerwca 2025, godz. 18:00–19:00
Projektowanie w erze algorytmów. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości? | Beata Bochińska
Przez przykłady z przeszłości, teraźniejszości i predykcję przyszłości odkryjemy możliwości, jakie daje łączenie technologii z humanistycznym podejściem do projektowania.
Kiedy? 28 czerwca 2025, godz. 14:00–15:00
Walki produktowych remediów, czyli paradoks kury i jajka we wzornictwie | Daniel Kraszewski
Intencją wykładu będzie pogłębiona analiza wybranych produktów, których przykłady pokażą, jak te już istniejące tworzą uzasadnienia dla kolejnych ich wariantów i pokoleń. Wspólnie zastanowimy się, jak nie wpadać w zastawione na nas pułapki.
Kiedy? 28 czerwca 2025, godz. 15:00–16:00
Wszystkie spotkania odbędą się w sali kinowej PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, w budynku nr 3. Zachęcamy do odwiedzania strony, a także mediów społecznościowych festiwalu, gdzie będą się pojawiać informacje na temat kolejnych wydarzeń.
Zobacz również:
- Fotofestiwal 2025 w Łodzi. Pierwsza taka wystawa Lanthimosa w Europie!
- Znamy zwycięzców plebiscytu Polska Architektura XXL 2024 w głosowaniu jury