Wykłady i panele dyskusyjne, które odbędą się w ramach konferencji Design Forum 2019 będą nawiązywały do hasła tegorocznych targów Warsaw Home – „Jestem”. Jak już czas teraźniejszy przewodniego czasownika wskazuje, nie będziemy oglądać się za siebie ani pisać scenariuszy przyszłości. Głęboko skupimy się za to na aktualnych, gorących tematach, które kształtują międzynarodowy biznes wnętrzarski właśnie teraz. Zapytamy, jakie zagadnienia nurtują obecnie osoby zawodowo związane z designem i jakie są ich przemyślenia na temat zmian zachodzących aktualnie w branży.
Konferencja Design Forum na Warsaw Home 2019
Bez względu na to, czy odwiedzisz targi Warsaw Home i konferencję Design Forum w czwartek, piątek czy sobotę, każdego dnia będziesz mógł wysłuchać po jednym wystąpieniu z każdego z ośmiu pasm tematycznych. Spędzisz na Warsaw Home kilka godzin lub jeden dzień? Na pewno znajdziesz na konferencji temat bliski Twoim zainteresowaniom. Zostaniesz z nami dłużej? Świetnie – dowiesz się jeszcze więcej, ponieważ Twój ulubiony temat zostanie omówiony na scenie każdego dnia dokładnie o tej samej porze, z innej perspektywy.
Godziny ośmiu pasm tematycznych Design Forum są stałe, ale każdy dzień ma inną myśl przewodnią. Pierwszy dzień konferencji upłynie pod hasłem świadomości zachodzących zmian („I am conscious”). W piątek porozmawiamy o odpowiedzialności w projektowaniu („I am responsible”). Sobotnie wykłady – jak na weekend przystało – będą o projektowaniu z myślą o dobrym samopoczuciu („I am well”).
Oczywiście to od Ciebie zależy, ilu wykładów i paneli dyskusyjnych wysłuchasz. Ze swojej strony obiecujemy, że nawet przez dwa czy trzy kwadranse, w przerwie między oglądaniem stoisk wystawowych na targach, uzupełnisz wiedzę i poznasz ciekawych prelegentów pochodzących z różnych stron świata.
Prelegenci na Design Forum 2019
W czwartek piątek i sobotę startujemy o godz. 11.00 w ramach „Big Opening” – od razu z dużą dawką dobrej energii. Na otwarciu Design Forum omówimy w międzynarodowym gronie rolę targów i mediów w kształtowaniu biznesu wnętrzarskiego. W kolejnych dniach poznamy najlepszych architektów wnętrz w Polsce oraz wysłuchamy wykładu jednego z najsławniejszych i najbarwniejszych projektantów na świecie – Karima Rashida.
Drugie pasmo tematyczne Design Forum będzie poświęcone aranżacji wnętrz. Swoimi doświadczeniami, wiedzą i talentem do kreowania przestrzeni podzielą się z nami: ceniony w Polsce i na świecie Robert Majkut, słynny Jaime Beriestain z Barcelony i ceniony duet ze szwedzko-brytyjsko-hiszpańskiej pracowni Cate & Nelson. „Interiors” – start o godz. 11.30.
W samo południe poruszymy kwestie, które mają wpływ na designem w skali makro. W paśmie „Global Perspective” swoimi globalnymi punktami widzenia podzielą się z nami goście specjalni – redaktor naczelny portalu „Dezeen” Marcus Fairs oraz wybitni projektanci Christophe Pillet i Stefan Diez.
Pasmo Sustanability, Domestic design i Design&Art na Design Forum 2019
Kolejni światowej sławy prelegenci przybliżą nam temat zrównoważonego rozwoju. Z tym niezwykle trudnym, do końca niezdefiniowanym, a przez to skrajnie różnie interpretowanym i jednocześnie niesłychanie ważnym zagadnieniem w paśmie „Sustanability” zmierzą się: Richard Hutten, Luca Nichetto i David Trubridge.
Spotkania z gośćmi specjalnymi Design Forum będą kontynuowane w paśmie tematycznym „Domestic design”. O tym, na co zwrócić uwagę, projektując dzisiaj artykuły wyposażenia wnętrz, podpowiedzą: Job Smeets, projektanci ze studia deFORM oraz projektanci wyselekcjonowani ze strefy wystawowej IDEAS.
Oczywiście design to nie tylko wzory przemysłowe i produkcja w ogromnej skali. Czasami warto zaszaleć. O tym, jak łączyć projektowanie ze sztuką, w paśmie tematycznym „Design&Art” opowie trzech wszechstronnie uzdolnionych projektantów i artystów: Daniel Svahn, Matti Klenell i Matteo Cibic.
Pasmo Trending i Taboo na Design Forum 2019
Punktualnie o godz. 15.00 rozpocznie się pasmo tematyczne „Trending”. Jak sama nazwa wskazuje, będzie ono poświęcone kiełkującym tematom, które właśnie wchodzą do głównego nurtu. Specjaliści w swoich dziedzinach opowiedzą nam o projektowaniu wyposażenia mikromieszkań, co-livingów i – dosłownie – całym gąszczu zagadnień (i niespodzianek) związanych z roślinnością we wnętrzach.
Każdy dzień konferencji będzie miał mocne zakończenie. Codziennie od czwartku do soboty w godzinach 15.30-16.00 poruszymy na scenie inny trudny temat będący poważnym wyzwaniem projektowym. Zdrowie psychiczne, demencja, empatia, psychologia trudnej współpracy z klientami – dla naszych prelegentów nie ma tematów „Taboo”.
Większość wykładów i paneli dyskusyjnych znajdujących się w programie Design Forum 2019 odbędzie się w języku angielskim. Wszystkie wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie – odpowiednio – na język polski lub angielski. Wystąpienia nie będą nagrywane ani transmitowane w mediach społecznościowych. To, co wydarzy się na scenie zlokalizowanej w hali F w dniach 3-6 października, odbędzie się tylko raz. Nie będzie powtórek!
Przyjdź z otwartą głową. Powiedz „Jestem”. Usiądź i wysłuchaj wyjątkowych wystąpień na żywo. Jesteś. Będziesz?
Plan wykładów na Design Forum 2019
Czwartek, 03.10.2019, 11.30-12.00
INTERIORS – “Awareness in the choice of materials, guarantee of success in interior design” – Jaime Beriestain
W naszej branży dużo mówi się o świadomości i odpowiedzialności przy wyborze materiałów. Ale co to właściwie oznacza? Jakie elementy czy wymogi są niezbędne, aby nasz projekt mógł być nazwany luksusowym i zarazem odpowiedzialnym z punktu widzenia wykorzystanych materiałów? Dzięki naszemu zainteresowaniu związanemu z odpowiedzialnością w doborze materiałów dostrzegamy to, co coraz trudniej jest zobaczyć i docenić naszemu społeczeństwu. Coś, co zanika i czego w niektórych przypadkach nie da się już przywrócić zgodnie z tradycją i wiedzą poprzednich pokoleń: rzemiosło.
Jaime Beriestain jest założycielem wielokrotnie nagradzanej firmy zajmującej się projektowaniem wnętrz i architekturą krajobrazu z siedzibami w Barcelonie i Madrycie. Jaime Beriestain Studio może pochwalić się bogatym portfolio luksusowych hoteli oraz projektów mieszkaniowych, restauracyjnych i handlowych w całej Europie, Afryce i obu Amerykach. Wśród klientów firmy znajdują się luksusowe marki hotelowe takie jak: Hyatt Regency, Marriott i Hilton. Beriestain Studio zostało wyróżnione jako Najlepsze Studio Projektowania Wnętrz w 2016 r. przez magazyn „Architectural Digest” wydawany przez Condé Nast. Będąc w Barcelonie, zdecydowanie warto zajrzeć do sklepu koncepcyjnego Jaime’a oraz jego kawiarni. Jaime Beriestain pochodzi z Santiago w Chile.
Czwartek, 03.10.2019, 12.00-12.45
GLOBAL PERSPECTIVE – “Good design for a bad world” – Marcus Fairs (dezeen.com)
Marcus Fairs wyjaśni, w jaki sposób jego portal dezeen.com stał się najpopularniejszą i najbardziej wpływową stroną internetową poświęconą designowi na świecie. Omówi również, w jaki sposób „Dezeen” stara się prowadzić globalną rozmowę i zachęcać projektantów do budowania lepszego świata.
Marcus Fairs jest założycielem i redaktorem naczelnym „Dezeen”. Swoją karierę dziennikarską rozpoczął, pisząc dla takich publikacji jak „Blueprint”, „The Guardian”, „The Independent on Sunday” oraz „Conde Nast Traveller”. W 2003 r. założył „Icon”, międzynarodowy magazyn poświęcony architekturze i designowi. Regularnie występuje w radiu i telewizji oraz bierze udział w konferencjach. Marcus ma na swoim koncie wiele nagród, w tym tytuł Journalist of the Year (2002) oraz Architectural Journalist of the Year (2004). Mieszka i pracuje w Londynie.
Czwartek, 03.10.2019, 12.45-13.30
SUSTAINBILITY – „(not) playing by the rules” – Richard Hutten
Dla Richarda Huttena esencją jego pracy jest zabawa. Hutten zaprezentuje część swoich dzieł stworzonych w trakcie prawie 30-letniej kariery. Są to zarówno projekty, które przygotował dla słynnego Droog Design, którego był jednym z założycieli, jak i nowsze prace, które zrealizował dla Moroso, Ghidini 1961, Scarlet Spendor czy Carpet Sign. Hutten uważany jest za wpływowego projektanta, który nie podąża za trendami, ale je wyznacza. Jedynym trendem, którym jest naprawdę zainteresowany, jest zrównoważony rozwój. Na podstawie projektu stworzonego dla portu lotniczego Schiphol będzie on podkreślał znaczenie gospodarki okrężnej.
Richard Hutten jest prawdziwym innowatorem i jednym z najbardziej wpływowych i cieszących się największym powodzeniem holenderskich projektantów. Na jego imponującej liście klientów znajdują się Moroso, Moooi, Offecct, Kvadrat i wiele innych firm. Jest kluczowym członkiem Droog Design, z którym związany jest od 1993 r. Wiele z jego produktów stało się popularnymi ikonami designu i znaleźć je można w renomowanych muzeach na całym świecie, w tym MoMA w Nowym Jorku oraz Victoria & Albert Museum w Londynie. Jak mówi: „Tradycyjnie projektowanie ma na celu rozwiązanie problemu. Ja nie rozwiązuję problemów – ja stwarzam możliwości”.
Czwartek, 03.10.2019, 13.30-14.00
DOMESTIC DESIGN – Job Smeets (Studio Job)
Job Smeets jest pionierem współczesnej konceptualnej i rzeźbiarskiej sztuki oraz designu. W 1998 r. założył Studio Job, w duchu renesansu łącząc tradycyjne i nowoczesne techniki w celu tworzenia niepowtarzalnych przedmiotów. Studio to, do którego w 2000 r. dołączyła grafik Nynke Tynagel, rozrosło się do ponad 30 osób i współpracuje z szerokim gronem renomowanych klientów, galerii i kolekcjonerów. Wszystkie projekty Studio Job wyróżniają się dbałością o detal, swobodą wyrazu i połączeniem technik 2D i 3D. Siedziby firmy znajdują się w Antwerpii, Amsterdamie i Mediolanie.
Czwartek, 03.10.2019, 14.30-15.00
DESIGN&ART – “Let me tell you a story” – Daniel Svahn
W niniejszym cyklu wykładów „I am”, koncentrującym się na świadomości w projektowaniu, chciałbym opowiedzieć historię mojej perspektywy i filozofii z tym związanej. Bowiem jeśli chodzi o moją pracę, to jestem gawędziarzem i moim świadomym wyborem jest obdarowywanie moich dzieł historiami, które nadają im większe znaczenie, oraz pogłębianie zaangażowania ich użytkownika. Nieważne, czy są to produkty komercyjne czy to sztuka, jest to dla mnie sposób na usprawiedliwienie ich istnienia, ale także — dzięki nim — na przekazanie czegoś odbiorcom: historii pochodzenia, materiałów, rzemiosła, zrównoważonego rozwoju i mojej powszechnej miłości do designu – mówi Daniel Svahn.
Daniel Svahn jest sztokholmskim projektantem i artystą specjalizującym się w wielu dziedzinach sztuki. W swoich projektach często porusza się między konceptualnością a komercją. Przede wszystkim unika stagnacji, dlatego też nieustannie pracuje nad własnym rozwojem, swoimi umiejętnościami i kunsztem. Zawsze ma coś do powiedzenia.
Czwartek, 3.10.2019, 15.00-15.30
TRENDING – „Wielki projekt: wyposażenie mikroapartamentu” – Monika Brauntsch, Renata Mikołajczyk, Katarzyna Parciak, Dorota Terlecka
Mieszkańców metropolii przybywa, ale jednocześnie przybywa też gospodarstw domowych, w których mieszka jedna czy dwie osoby. Odpowiedzią na te trendy są mikroapartmenty. Pomysł, który narodził się w Nowym Jorku, szybko znalazł naśladowców w Europie i Azji. Czy życie w małej przestrzeni może być wygodne? Jaki wpływ ma na to projekt samej przestrzeni oraz umieszczonych w niej mebli? Zapraszamy na rozmowę z właścicielką i współtwórczyniami pierwszej w Polsce marki meblarskiej z ofertą skierowaną do małych przestrzeni – Microom.
Monika Brauntsch: założycielka marki wnętrzarskiej KAFTI i fundacji The Spirit of Poland. Prowadzi działalność doradczą w ramach programów i audytów designu. Renata Mikołajczyk, Recreativa: konsultantka w obszarze strategicznego zarządzania designem. Autorka dobrze funkcjonujących marek i nagradzanych produktów. Katarzyna Parciak: Project and Quality System Manager w PAGOK-Meble, do której należy marka Microom. Pracowała nad wieloma międzynarodowymi projektami informatycznymi. Dorota Terlecka: prowadzi interdyscyplinarna pracownię Biuro Kreacja. Projektuje produkty, wnętrza, wystawy i koncepty dla kultury.
Czwartek, 03.10.2019, 15.30-16.00
TABOO – „Nowe wyzwania – projektowanie dla osób z demencją” – Hanna Prądzyńska, Maciej Jaworski (HEWI)
Demencja w liczbach, jej objawy, a także zagadnienia projektowe z nią związane. W czasie prezentacji i dyskusji poruszone zostaną m.in. kwestie bezpieczeństwa, komfortu, zapewnienia dodatkowych, użytecznych funkcji i współżycia osób cierpiących na demencję z innymi domownikami. Zastanowimy się, gdzie i jakie przestrzenie należy projektować w obliczu starzenia się społeczeństw większości krajów europejskich.
Hanna Prądzyńska: konsultuje oraz projektuje przestrzenie bez barier. Jako antropolog kultury namawia do następującej optyki: jesteśmy po to, by zrozumieć potrzeby. Maciej Jaworski: od 12 lat Dyrektor Zarządzający w HEWI Polska. Specjalizuje się w projektowaniu bez barier i zagadnieniach związanych z pojęciem Universal Design. Ekspert w Krajowym Instytucie Gospodarki Senioralnej.
Piątek na Design Forum 2019
Piątek, 04.10.2019, 11.00-11.30
BIG OPENING – Konkurs „Wnętrze roku 2019”, Stowarzyszenie Architektów Wnętrz – Robert Majkut, Paweł Sokół, Jacek Tryc, Katarzyna Kuo Stolarska (SAW)
Robert Majkut – ekspert w kompleksowym projektowaniu dla biznesu. Prowadzi pracownię Robert Majkut Design, jest również współtwórcą marki Whaletone. Paweł Sokół – architekt wnętrz, współtwórca pracowni EXIT. Założyciel i prezes zarządu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz, inicjator konkursu „Wnętrze roku 2019”.
Jacek Tryc – właściciel pracowni projektowej TRYC, współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz, komisarz konkursu „Wnętrze roku 2019”. Katarzyna Kuo Stolarska – założycielka pracowni KUOO ARCHITECTS, współtwórczyni marki wnętrzarskiej MINIMALL ONE i współzałożycielka Stowarzyszenia Architektów Wnętrz.
Piątek, 04.10.2019, 11.30-12.00
INTERIORS – „Odpowiedzialność nieunikniona” – Robert Majkut
Elementem obiektywnej rzeczywistości jest prawda. Poszukujemy jej, odkrywamy i poznajemy ją naukowymi metodami. Staje się faktem niezależnie od naszych osobistych umiejętności poznawczych, ich braku lub negacji. We współczesnym świecie uzurpatorskich, spekulatywnych, orbitujących poza wiedzą opinii, faktami stają się tylko realne, sprawdzalne działania, bo ich skutki są rzeczywiste i trwałe. Jest w nich realny wpływ. Design to sprawczość w najczystszej postaci. Ale im większa sprawczość, tym większa odpowiedzialność. Bilans musi się zgadzać – więc i w designie nadchodzi nieuniknione.
Robert Majkut od 20 lat zarządza własną pracownią Robert Majkut Design. Realizuje projekty dla obiektów komercyjnych i wnętrz prywatnych wymagających kompleksowej obsługi – obejmującej design miejsca, wzornictwo i elementy identyfikacji wizualnej. Jest również współtwórcą marki Whaletone.
Piątek, 04.10.2019, 12.00-12.45
GLOBAL PERSPECITVE – „Snapshots” – Christophe Pillet
Christophe Pillet objaśni kontekst i motywy swoich projektów. Podzieli się również swoimi licznymi spostrzeżeniami na temat długoletniej jakości, dużego szacunku dla materiałów i jego głębokiej pasji do prostoty. Po jego wykładzie publiczność będzie miała możliwość przyłączenia się do dyskusji.
Christophe Pillet od 1988 r. mieszka i pracuje w Paryżu. W 1993 r. zaczął samodzielnie rozwijać swoją działalność. Zajmuje się wieloma dziedzinami: designem produktów i mebli, aranżacją wnętrz, architekturą, scenografią i kierownictwem artystycznym. Tworzy meble i przedmioty dla znanych na całym świecie marek takich jak Cappellini, Driade, Moroso, Renault, Whirlpool i wielu innych firm.
Piątek, 04.10.2019, 12.45-13.30
SUSTAINBILITY – „Affordable vs. Luxury Design” – Luca Nichetto
Porównując dwa światy: designu w przystępnej cenie i designu luksusowego, Luca Nichetto przedstawi, czym dla Nichetto Studio jest demokracja w designie, ze zwróceniem szczególnej uwagi na jakość, ponieważ wiąże się ona z rozwojem designu, a docelowo ze zrównoważonym rozwojem. Czy design oparty na rzemiośle może uratować świat?
Luca Nichetto założył swoje studio w 2006 r. w Wenecji — mieście, w którym się urodził i wychował. W 2011 r. przeniósł się do Sztokholmu, aby otworzyć drugie studio, w końcu zdecydował się zamieszkać i kontynuować pracę w Szwecji. Unikalna pozycja tej pracowni, zarówno w skandynawskiej, jak i włoskiej kulturze designu, przyniosła Nichetto Studio światowe uznanie. Jego multidyscyplinarne atelier realizuje projekty z zakresu designu przemysłowego, designu produktowego, projektowania wnętrz, architektury i doradztwa projektowego.
Piątek, 04.10.209, 13.30-14.00
DOMESTIC DESIGN – BEST IDEAS
W tym panelu dyskusyjnym projektanci biorący udział w wystawie IDEAS przyjrzą się surowym materiałom, ich odpadom i środowisku. Co dzisiaj oznacza być odpowiedzialnym projektantem i jak ta kwestia może zmienić się w bliskiej i bardziej odległej przyszłości? Czy to możliwe, by istniał prawdziwie przyjazny środowisku design czy to tylko nierealna marketingowa obietnica?
Piątek, 04.10.2019, 14.30-15.00
DESIGN & ART – “Making with content” – Matti Klenell
W 2012 r. Matti Klenell zainicjował wspólnie z NTCRI na Tajwanie projekt „A New Layer”, a następnie zajął się kierownictwem artystycznym projektu „NM&” dla Muzeum Narodowego w Sztokholmie. Zaowocowało to powstaniem kolekcji przedmiotów, które stanowią wyposażenie restauracji w niedawno odnowionym budynku muzeum. Projekty te były realizowane w ścisłej współpracy z zespołem współprojektantów i oba dotyczą pochodzenia, tradycji tworzenia i współczesnej wymiany kulturowej. Praca nad obiema kolekcjami wywarła ogromny wpływ na kierunek działania Matti Klenell Studio, a wykład przybliży publiczności tę drogę. Jak mówi Matti: „Jestem odpowiedzialny za nadanie rzeczom, których używasz, powodu do istnienia”.
Matti Klenell to szwedzki projektant znany z nieustannych poszukiwań nordyckiej filozofii designu formy i funkcji. Jego klientami na całym świecie są między innymi FontanaArte, Iittala, Muuto, Moooi, Offecct i Swedese. Klenell otrzymał za swoją pracę wiele wyróżnień, w tym nagrodę Red Dot Design Award za szklankę Lempi, którą stworzył dla marki Iittala.
Piątek, 04.10.2019, 15.00-15.30
TRENDING – „Coliving – chwilowy trend czy trwała zmiana na rynku nieruchomości?” – Przemysław Chimczak (think co.)
Coliving to nowa forma mieszkaniowa, oparta na ekonomii współdzielenia. Z jednej strony chodzi w niej o to, by dzieląc się pewnymi przestrzeniami, uzyskać ich wyższą jakość. Z drugiej – by żyć z ludźmi w świecie coraz większej samotności. Mimo że pojęcie colivingów jest nadal nowe, już dziś widać, że staje się jednym z najciekawszych trendów na rynku nieruchomości. Czy będzie to szerszy ruch, który zmieni rynek, czy raczej chwilowa ciekawostka? W jaki sposób wpłynie on na projektowanie miast, budynków i wnętrz? O wszystkim tym usłyszycie podczas targów Warsaw Home.
Przemysław Chimczak – obserwator zmieniających się trendów, które pomaga przełożyć na architekturę. Założyciel think co. – real estate research lab, firmy specjalizującej się w programowaniu nieszablonowych inwestycji, w tym colivingów, akademików czy domów seniora. Ekspert w dziedzinie projektowania obiektów living services, co potwierdzone zostało w 2019 r. międzynarodową nagrodą Archi-World Academy Award. Z wykształcenia architekt, absolwent politechnik w Mediolanie, Warszawie i Wrocławiu oraz SGH na kierunku zarządzania projektami.
Piątek, 04.10.2019, 15.30-16.00
TABOO – „50 proc. odpowiedzialności – psychologia procesów projektowania” – Anna Wróblewska (Metaphor)
Jak mechanizmy psychologiczne – tzw. podwodne procesy – wpływają na współpracę projektanta z klientem? Kto ponosi odpowiedzialność za ewentualną porażkę? Czy możemy zapanować nad procesami, które sterują naszymi decyzjami i emocjami? Dowiedz się tego z wykładu o projektowaniu procesu projektowania dla klienta biznesowego.
Anna Wróblewska: założycielka firmy Metaphor. Od 12 lat zajmuje się budowaniem strategii firm, strategii marek, rozwojem i wdrażaniem nowych produktów i usług. Konsultantka w zakresie Innovation&Design Management. Autorka i kierownik merytoryczny pierwszych w Polsce studiów podyplomowych Design Management na Uniwersytecie SWPS.
Sobota na Design Forum 2019
Sobota, 05.10.2019, 11.00-11.30
BIG OPENING – Karim Rashid
Karim Rashid urodził się w 1960 r. w Kairze. Studiował wzornictwo przemysłowe na Carleton Univeristy w Ottawie. Następnie kształcił się w Neapolu, skąd wyjechał do Mediolanu, gdzie przez rok pracował w Rodolfo Bonetto Studio.
To prawdziwy wizjoner i niezwykle płodny twórca, który projektuje dobra luksusowe, meble, oświetlenie, opakowania, a nawet identyfikacje wizualne. Stworzył ponad cztery tysiące produktów, otrzymał niemal trzysta nagród. Okrzyknięto go księciem plastiku i kolorów. Magazyn „Time” uznał go za najsłynniejszego projektanta sztuki użytkowej w obu Amerykach.
Rashid ma na koncie współpracę z klientami z ponad czterdziestu krajów. Wśród nich znaleźli się m.in. Christofle, Alessi, Veuve Clicquot, Umbra, 3M, Bonaldo, Tonelli, BoConcept, Vondom, Artemide, Fontana Arte, Asus, SirinLabs, Marburg, Abet Laminati, Citibank, Sony Ericsson, Method, Paris Baguette, Kenzo, Eos, Audi, PepsiCo i Deutsche Bank.
Wkład Rashida widać także we wnętrzach przestrzeni publicznych, wymienimy tylko kilka z nich: jedna ze stacji metra w Neapolu, hotel nhow w Berlinie, restauracje Amoje Food Capital w Korei Południowej, Fun Factory w Berlinie i Monachium.
Założył wraz z partnerem biznesowym Alexem Hughsem KURV Architecture D.P.C. – multidyscyplinarne studio zajmujące się nieruchomościami, architekturą i designem wnętrz. Dzięki temu zespół jest w stanie zaoferować kompleksowe rozwiązania, które zadowolą przyszłych mieszkańców projektowanych budynków.
Rashid wielokrotnie zdobył Red Dot Design Award, Chicago Athenaeum Good Design Award, Pentawards czy IDSA Industrial Design Excellence Award. Mianowano go doktorem honoris causa na Carlton University, Pratt Institute, OCAD w Toronto, British Institute of Interior Design i Corcoran College of Art & Design.
Jego rzeźby i instalacje wystawiane są w muzeach na całym świecie, m.in. w Brooklyn Museum of Art, MoMA w Nowym Jorku czy w paryskim centrum Pompidou. Prace Rashida wielokrotnie można było podziwiać podczas Biennale w Wenecji.
Projektant prowadzi wykłady na uniwersytetach, występuje na konferencjach, a także wypowiada się w mediach, m.in. w CNN, „Vogue”, „Elle”, „GQ” czy w „New York Times”.
Sobota, 05.10.2019, 11.30-12.00
INTERIORS – “DESIGN / WORK / LIFE” – Cate&Nelson
W tym wystąpieniu Cate&Nelson opowiedzą o tym, jak technologia zmienia sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. Przykładem mogą być placówki bankowe, które stają się miejscem, w którym można się zrelaksować i wypić kawę w oczekiwaniu na załatwienie swoich spraw, a lobby hotelowe przekształciły się w bardzo dynamiczne miejsce pracy dla klientów, którzy niekoniecznie nocują w danym hotelu. Modele biznesowe i metody pracy ulegają zmianie, co powoduje zmianę klasycznej konfiguracji przestrzeni roboczych, publicznych i domów. Te nowe rozwiązania tworzone są dzięki meblom, które odpowiadają najnowszym trendom. Aby objaśnić ten zamysł, firma Cate&Nelson posłuży się pierwszymi elementami kolekcji SOFT MEETING, którą stworzyła dla BK Contract oraz kilkoma bieżącymi projektami architektonicznymi.
Cate&Nelson to zajmujące się wieloma dziedzinami sztuki studio designu z siedzibą w Londynie, działające w różnych sektorach, w tym w branży meblarskiej, oświetleniowej, produktowej, wnętrzarskiej i artystycznej. Z biurami w Szwecji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Nelson Ruiz-Acal, Cate Högdahl i ich zespół tworzą produkty i wnętrza, które wykraczają poza najśmielsze oczekiwania.
Sobota, 05.10.2019, 12.00-12.45
GLOBAL PERSPECTIVE – Stefan Diez
Stefan Diez założył swoją pracownię w 2003 r. i od tego czasu pracuje w różnych dziedzinach designu, począwszy od mebli i zastawy stołowej po wzornictwo przemysłowe, a także projektuje wystawy dla takich firm jak e15, Emu, Hay, Magis, Moroso, Rosenthal, Thonet czy Vibia. Diez intensywnie pracuje z materiałami oraz technologią i jest pasjonatem zgłębiania ich ograniczeń.
Sobota, 05.10.2019, 12.45-13.30
SUSTAINABILITY – „I am the Land” – David Trubridge
W tym wystąpieniu David przedstawi perspektywę nowozelandzkiego projektanta pracującego w Oceanii. Jego miłość do natury i dzikiej przyrody sprawiła, że głęboko zaangażował się w dążenie do zrównoważonego designu. Opowiada o tym, w jaki sposób odmienny światopogląd Polinezyjczyków wpłynął na jego myślenie i twórczość. David będzie również mówił o tym, jak udało mu się przezwyciężyć „dyktaturę dystansu”, tworząc produkty niosące unikalną historię jego ojczyzny w formie zestawów, które mogą być łatwo eksportowane.
David Trubridge jest artystą, projektantem i właścicielem własnej firmy zajmującej się produkcją oświetlenia. Jest również autorem i prelegentem poruszającym tematykę, która go pasjonuje – głównie filozofii designu, zrównoważonego rozwoju i środowiska. Zaangażowanie to w dużej mierze wynika z jego licznych podróży po dzikich zakątkach planety. Na przestrzeni lat wygłosił wiele prezentacji na konferencjach, wystawach designu, w biurach architektonicznych i na uniwersytetach na całym świecie.
Sobota, 05.10.2019, 13.30-14.00
DOMESTIC DESIGN – Studio deFORM
W 2011 r. Studio deFORM założyło dwóch adeptów świata designu – Jakub Pollág i Václav Mlynář podczas studiów na Vysoká škola uměleckoprůmyslová w Pradze i Royal College of Art w Londynie. Dziś obydwaj są dyrektorami kreatywnymi Bommy – czeskiej marki produkującej wyroby ze szkła – lampy, wazony i inne przedmioty dekoracyjne.
Studio z siedzibą w Pradze specjalizuje się w projektowaniu produktów i architekturze.
Studio deFORM to młody dynamiczny duet z wizją, nie bojący się innowacji. W swojej pracy projektanci cały czas poszukują równowagi między projektami komercyjnymi a tymi unikalnymi.
Ich najnowszym dzieckiem jest Monument Office, gdzie skupiają się na reklamie, stoiskach wystawienniczych i wystroju sklepów.
Mają za sobą współpracę z różnorodnymi prestiżowymi markami z całego świata. Dziś kojarzeni są najczęściej z Nike, Heineken czy Dupont. Dwukrotnie zdobyli Elle Decor International Design Award.
Sobota, 05.10.2019, 14.30-15.00
DESIGN&ART – „Alterworlds” – Matteo Cibic
„Wszystko, co jeden człowiek jest zdolny sobie wyobrazić, inni zdołają wcielić w życie” – Juliusz Verne
Czy powinniśmy porozmawiać z roślinami? Czy zastanowimy się nad sposobem produkcji i dystrybucji? Czy powinniśmy tworzyć nowe gatunki?
Żyjemy w epoce antropocenu. Człowiek wypracował najbardziej wyrafinowany i skomplikowany styl życia w historii. Nawet jeśli wydaje się, że to nie marzenie o fantazyjnej przyszłości, ale tylko dystopia utopii z lat 80. Projektanci są ukrytymi winowajcami świata, w którym żyjemy dziś i będziemy żyć jutro. Powinni oni promować nowe, świeże utopie, gdyż to one mogą radykalnie zmienić status quo.
Matteo Cibic jest włoskim artystą i projektantem zajmującym się transmediami. Znany jest z obiektów o hybrydowych funkcjach i antropomorficznych, radosnych kształtach. Pracuje on zarówno przy procesach przemysłowych, jak i z drobnym rzemiosłem, dla marek luksusowych, kolekcjonerów i firm z branży hi-tech. Jego prace są wystawiane w muzeach, instytucjach i galeriach na całym świecie. Został wyróżniony nagrodą International Young Talent of the Year 2017 przyznawaną przez Elle Decor.
Sobota, 05.10.2019, 15.00-15.30
TRENDING – “Biophilic point of view. Rośliny źródłem komfortu w przestrzeni człowieka” – Halina Kamińska (Florabo)
Idzie jesień, a wraz z nią alarmy smogowe. Co trzeba wiedzieć, aby roślinom dobrze się mieszkało w naszych wnętrzach? Które rośliny – i w jakich warunkach – naprawdę oczyszczają powietrze w pokojach? Porozmawiamy o wyzwaniach technicznych i przestrzennych związanych ze świadomą uprawą roślin w domu i biurze. Potwierdzimy kilka prawd, obalimy wiele mitów.
Halina Kamińska: projektantka i architektka krajobrazu. Od siedmiu lat roku prowadzi pracownię Florabo, zajmującą się projektowaniem i produkcją systemów służących do uprawy roślinności wewnątrz budynków. Ze swoim zespołem i we współpracy z Politechniką Warszawską prowadzi prace R&D nad stworzeniem systemu diagnostyki i filtracji powietrza w biurach przy udziale aktywnych filtrów roślinnych.
Sobota, 05.10.2019, 15.30-16.00
TABOO – „Demencja. Współodczuwanie” – Sarah Wiśniewska (School of Form)
Jak pojąć istotę fenomenu zanikania pamięci oraz emocje, które towarzyszą zaburzeniom funkcji poznawczych? Czy jesteśmy w stanie przygotować się na nadejście choroby i odnalezienie się w świecie dezorientacji, niepewności i zagubienia? Jaka jest siła projektantów w szerzeniu świadomości na temat zaburzeń psychicznych, wykorzystujących komunikację wizualną?
Na podstawie doświadczeń obcowania z bliską osobą dotkniętą demencją autorka opowie o własnych zmaganiach, wnioskach płynących z długotrwałych obserwacji oraz o procesie tworzenia publikacji.
Sarah Wiśniewska jest absolwentką kierunku Communication Design w School of Form w Poznaniu. Na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym oraz fotografią. W obu tych dziedzinach stara się łączyć własne doświadczenia, umiejętności, wiedzę i intuicję oraz dbać o integralność form, kolorów oraz treści. Jej książka pt. „(Nie)pamięć” prezentowana była m.in. na Dutch Design Week w ramach programu Antenna; Łódź Design Festival w ramach konkursu make me!; Vienna Design Week w ramach wystawy „To czuć! Projektowanie dla zmysłów” oraz podczas Gdynia Design Days.
Niedziela na Design Forum 2019
Niedziela, 6.10.2019, 13.30-15:00
Warsaw Home x Media – „Boutique design: dlaczego moda potrzebuje dobrze zaprojektowanej przestrzeni?” – Vogue Polska
Panel dyskusyjny o boutique design organizowany przez Vogue Polska. Dyskusję poprowadzi Dominika Olszyna.