EkoEksperymentarium – nowa wystawa w Muzeum Miasta Gdyni

EkoEksperymentarium - Łazienka

Czy odpowiednia segregacja, unikanie plastiku i niemarnowanie żywności w domach ma sens? Czy jednostkowe decyzje, podejmowane w czterech ścianach mają jakikolwiek wpływ na losy całej planety? Zdania są podzielone, jednak jedno jest pewne – jeśli nie zmienimy nic, zarówno w myśleniu lokalnym, jak i globalnym, stan środowiska nie zacznie się poprawiać. Przekonują o tym socjolożki i mamy – autorki wystawy EkoEksperymentarium, które w trosce o przyszłe pokolenia nie chcą straszyć, a rzetelnie edukować.

Wystawa EkoEksperymentarium

Tomasz Stawiszyński w swojej książce “Co robić przed końcem świata” pisze tak: Zaaferowani troską o własne konsumenckie wybory, potwierdzanie własnej szlachetności i tropienie odstępstw od ortodoksji u innych albo zanurzeni w fantazjach o końcu świata i końcu ludzkości – tracimy zarówno zainteresowanie realnymi możliwościami zapobieżenia katastrofie, jak i motywację, żeby wprowadzać je w życie. Twórczynie edukacyjnej wystawy, która swoją premierę będzie miała już 3 lipca podczas Gdynia Design Days przekonują, że nie chodzi o promowanie mody na bycie eko czy roztaczanie przerażających wizji o tym, co nas czeka w przyszłości, a o znalezienie balansu.

EkoEksperymentarium - Łazienka
EkoEksperymentarium – Łazienka

Naszym celem jest wzbudzenie i utrzymywanie tej motywacji i wiary, że nasze codzienne zachowania nie są kroplą w morzu, ale tą kroplą, która drąży skałę. Jednostkowe wybory mają znaczenie, jeśli wykona je duża część społeczeństwa, dlatego skupiamy się na tym, co możemy zrobić tu i teraz. Ważne są dla nas słowa Stuarda Capsticka, zastępcy dyrektora Centrum Zmian Klimatycznych i Transformacji Społecznej na Uniwersytecie w Cardiff w Wielkiej Brytanii, który podkreśla, że “systemy nie zmieniają się, jeśli ludzie nie naciskają na ich zmianę” – mówi Joanna Studzińska – socjolożka, współzałożycielka kolektywu Mamy Projekt.

Wystawa, która ma sens

EkoEksperymentarium to wystawa zbudowana na planie mieszkania: w salonie poznajemy sposoby na oszczędzanie energii, w łazience dbamy o każdą kroplę wody, w kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie zero waste, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym, dlaczego warto mieć mniej.

EkoEksperymentarium - Witaj
EkoEksperymentarium – Witaj

Wystawa pokazuje jakie kroki możemy wykonywać na co dzień, żeby dojść do wprawy w dbaniu o środowisko. Jestem przekonana, że te wartości, których uczymy się w domu, zostają z nami na długo i towarzyszą nam w dorosłym życiu, służąc nam za drogowskaz w podejmowaniu decyzji. Dlatego nie do przecenienia jest uczenie się i stosowanie wspólnie z najbliższymi w domach rozwiązań proekologicznych. EkoEksperymentarium to dom, w którym można samodzielnie sprawdzić co robić, aby oszczędzać zasoby. Każdy z nas może zrobić te małe kroki od razu, a rzetelna edukacja i motywacja pozwolą nam się zjednoczyć i wspólnie wywierać wpływ na polityków i wielkie koncerny – przekonuje Małgorzata Żmijska – specjalistka od zarządzania innowacją z kolektywu Mamy Projekt.

Zaangażowani twórcy

Wystawa powstała z inicjatywy kolektywu Mamy Projekt, a za wykonanie odpowiedzialny jest zespół ludzi, którym również sprawy klimatu nie są obojętne. Aranżacją przestrzeni i projektem instalacji zajęła się Grupa Gdyby – gdyńskie studio projektowe doświadczone w tworzeniu wystaw edukacyjnych. 

Projektowanie wystaw niosących przekaz edukacyjny, pełnych mechanizmów to trudne wyzwanie, mimo to udało nam się zaprojektować wystawę tak, by dawała się łatwo przewozić z miejsca na miejsce i skorzystać z materiałów ekologicznych lub nadających się do ponownego użycia – podkreśla Ewa Kierklo z Grupy Gdyby.

EkoEksperymentarium - Wystawa widok
Wystawa widok

EkoEksperymentarium oparte jest na koncepcji metalowych ram wypełnionych tekturą, aby stworzyć ściany i wydzielić pomieszczenia domu. Autorzy zdecydowali się na pozostawienie tektury w oryginalnym kolorze, by uniknąć drukowania na biało toksycznym barwnikiem. Ściany, meble i instalacje zdobią proste ilustracje Pawła Szlotawy. Ten młody artysta, tworzący projekty zaangażowane społecznie, idealnie zgrał się z założeniami wystawy: jego rysunki są ciepłe i napawają optymizmem, a jednak udało mu się stworzyć zapadające w pamięć infografiki i pięknie obudować trudne dane.

Cały projekt EkoEksperymentarium powstał w kolektywie Mamy Projekt w 2019 roku, w tym czasie, oprócz wystawy powstał też duży program edukacyjny (www.ekoeksperymentarium.pl) dla dzieci oparty na grach, z którego korzystają tysiące uczniów i przedszkolaków z całej Polski.

Wystawa: EkoEksperymentarium

Premiera wystawy: 3 lipca 2022 – Gdynia Design Days
Instalację można oglądać do 28 sierpnia w Muzeum Miasta Gdyni. Następnie wystawa pojedzie do Wrocławia i będzie prezentowana w BWA Wrocław Główny, a od listopada będą ją mogli odwiedzać mieszkańcy Warszawy w Muzeum Pragi.


Zobacz również: Znikająca ścieżka symbolizująca upływ czasu | MANUBA kolekcja GDD 2022

EkoEksperymentarium - Zakupowe bingo
Zakupowe bingo
EkoEksperymentarium - Złap wampira
Złap wampira