Toruń znów zachwyci miłośników nietuzinkowych form artystycznych! W grodzie Kopernika już 16 maja odbędzie się niezwykłe wydarzenie, które rozgrzeje wyobraźnię wszystkich pasjonatów designu i sztuki użytkowej. O czym mowa? O Festiwalu Szkła 2025, organizowanym pod intrygującym hasłem „SZTUKA TWORZONA OGNIEM”.
Blask kruchej materii – wyjątkowa wystawa prac artystów szkła
Punktualnie o godzinie 12:00 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy, prezentującej prace członków Związku Artystów Szkła. To prawdziwa gratka dla tych, którzy pragną zobaczyć, jak zwyczajna, pozornie krucha materia przemienia się w fascynujące obiekty pod wpływem żaru i artystycznej wizji.
Różnorodność eksponatów z pewnością zaskoczy nawet koneserów – od klasycznych form inspirowanych wielowiekową tradycją po śmiałe, eksperymentalne realizacje przekraczające granice wyobraźni. Każdy z 22 zaproszonych artystów interpretuje szkło na swój sposób, co składa się na bogatą mozaikę współczesnych tendencji w tej dziedzinie sztuki.
W wystawie wezmą udział następujący artyści: Grzegorz Bibro, Dagmara Bielecka, Katarzyna Harasym, Ricardo Hoineff, Anna Jura, Andrzej Kałucki, Adam Kaźmierczak, Natalia Komorowska, Jarosław Kozioł, Katarzyna Krej, Magdalena Kucharska, Andrzej Kucharski, Anna Mikoda, Joanna Muzyka, Katarzyna Plich, Ewa Rossano, Magdalena Tyc-Witwicka, Marzena Wilk, Magdalena Wodarczyk, Anna Wójcicka, Maciej Zaborski oraz Magdalena Zarychta.
Szklane sekrety – ogień jako pierwotny żywioł kreacji
Nie bez przyczyny hasłem festiwalu stała się „SZTUKA TWORZONA OGNIEM”. Temperatura, płomień i żar to pierwotne siły sprawcze, które pozwalają artystom ujarzmić szklaną materię. Między godz. 14:00 a 17:00 w Pracowni Witrażu UMK odbędą się fascynujące pokazy formowania szkła w ogniu palnika. Będzie to niepowtarzalna okazja, by podejrzeć tajniki rzemiosła i zobaczyć na własne oczy, jak powstają te wyjątkowe dzieła.
Na tych, którzy pragną zgłębić temat jeszcze bardziej, czeka o 17:00 oprowadzanie kuratorskie z udziałem samych twórców. Bezpośredni kontakt z artystami to bezcenna możliwość poznania inspiracji i procesów myślowych stojących za prezentowanymi pracami.
Kuratorką wystawy jest Natalia Komorowska, a funkcję komisarza festiwalu pełni prof. UMK dr hab. Andrzej Kałucki.
Zobacz również:
- Targi Dobry Design LATO – 70 polskich marek zagości w Concordia Design Wrocław!
- Fotofestiwal 2025 w Łodzi. Pierwsza taka wystawa Lanthimosa w Europie!