Finał konkursu Polish Graphic Design Award 2021 za nami! To najważniejszy na polskim rynku, profesjonalny i niezależny konkurs na najlepsze polskie projekty komunikacji wizualnej, wyłaniający najciekawsze i najważniejsze realizacje z każdego roku. Konkurs to źródło informacji, narzędzie edukacji oraz platforma promującą polski design wizualny. Zakończona właśnie, piąta edycja konkursu, podsumowała, co ważnego wydarzyło się w polskim designie w 2021 roku.
Polish Graphic Design Award 2021
Edycja konkursu Polish Graphic Design Award 2021 obejmowała wszystkie istniejące dziedziny komunikacji wizualnej, projekty realizowane dla różnorodnych mediów przy użyciu rozmaitych metod i narzędzi. W każdej z kategorii przyznawano Wyróżnienia oraz Nagrodę Główną. W kategorii Wayfinding (system komunikacji wizualnej – tzw. wayfinding – funkcjonujący w przestrzeni budynku lub w przestrzeni publicznej), jury postanowiło nagrodzić 2 projekty Blank Studio – przyznając ich projektom Nagrodę Główną i Wyróżnienie.
System informacji wizualnej dla budynku Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Przystępując do realizacji systemu informacji wizualnej w tym budynku, projektanci z Blank Studio przyjęli założenie projektowe, by system oznakowania posiadał oryginalną, nietuzinkową formę, był maksymalnie czytelny dla szerokiego grona użytkowników (studenci, wykładowcy, goście), a także w jakiś sposób odwoływał się wizualnie do najpopularniejszych skojarzeń związanych z fizyką. Ich celem było, aby skomplikowany budynek stał się bardziej przyjazny i łatwiejszy w odbiorze przestrzennym. Pragnęli także wyposażyć w pracowników w narzędzia, które w spójny i estetyczny sposób umożliwiałyby informowanie o ważnych wydarzeniach odbywających się w salach wykładowych, pracowniach, itp.
Pierwszym aspektem, o który zadbali w trakcie projektowania wizualnych komunikatów, było założenie, by uzupełniły one wyrazistą architekturę wnętrz, w której pojawiały się mocne, zdecydowane kolory. Wpadli na prosty pomysł wykonania systemu oznakowania, którego podstawową zasadą było stosowanie wizualnych odwołań do graficznego wyglądu rysunków technicznych, a także elementów nawiązujących do doświadczeń, schematów, czy działań z podręczników do fizyki. Bazując na tych założeniach, stworzyli zestaw autorskich cyfr, liter i grafik wizerunkowych. Wszystkie te elementy uzupełnili minimalistycznym i funkcjonalnym krojem pisma Brando Sans, a także obszernym zestawem oryginalnych, charakterystycznych piktogramów.
Część wzornicza projektu dla Wydziału Fizyki opiera się na podobnych założeniach – projektantom zależało na charakterystycznych, lecz niedominujących rozwiązaniach. Wybrali więc materiały, które stanowią świetne tło, nie przytłaczają pomieszczeń i przestrzeni. W miejscach, gdzie treść nośników informacji zmienia się dynamicznie i wymaga częstych wymian, zaproponowali ciekawie skonstruowany nośnik, który umożliwia wymianę komunikatów.
Projekt systemu informacji wizualnej dla akademika Chill Inn w Łodzi
Chill Inn to nowe miejsce na mapie Łodzi – prywatny akademik dla tych, którzy oczekują wygody w pięknym otoczeniu i topowej lokalizacji. Wysoki standard, niebanalny dizajn – wszystko sprawia, że jest to idealna przestrzeń, by prowadzić studenckie życie. Znajdują się tu: przepiękne pokoje o wysokim standardzie wykończenia, wspólna przestrzeń do nauki, chwili odpoczynku i spotkań towarzyskich, dedykowane bezpieczne miejsce na rower czy samochód, a także pralnia i suszarnia. Ze studenckim życiem kojarzy się radość, beztroska i zabawa – takie wartości były ważne, gdy pracowano nad spójną identyfikacją i informacją wizualną dla tego miejsca. Projektanci z Blank Studio chcieli, Aby przygotowana przez nich warstwa graficzna umiejętnie dopełniała charakter i przeznaczenie budynku, a także była interesującą i wprawiającą w dobry nastrój.
W toku prac projektowych Blank Studio opracowało niebanalny branding, oparty na autorskich ilustracjach, a na jego podstawie powstał także system oznakowania budynku. Zaproponowane przez nich ilustracje wizualnie nawiązują do przestrzeni, w której zostały umieszczone, a dzięki nim budynek akademika staje się przyjazny dla użytkowników i zachęca do wspólnego spędzania czasu. Grafiki charakteryzują się płynną, abstrakcyjną linią, wysmakowaną paletą barwną i w żartobliwy sposób uzupełniają różne przestrzenie wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
Pracownia Blank Studio
Blank Studio to wielokrotnie nagradzane studio projektowe z Tychów, jedna z nielicznych firm w Polsce i Europie, która specjalizuje się wyłącznie w projektowaniu złożonych systemów informacji wizualnej dla różnorodnych przestrzeni publicznych. Ich projekty zostały już docenione na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach dizajnu (iF Design Award, European Design Award, German Design Award, Joseph Binder Award, Architizer A+ Award, i wiele innych).
Studio projektowe: Blank Studio | studioblank.pl
Zdjęcia: Follow The Flow | followtheflowstudio.com
Zobacz również: Nowe neony rozbłysły na Placu Konstytucji | Rozbudowa Muzeum Narodowego w Warszawie