Wykład „Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry” przedstawia filozoficzne dyskusje, jakie towarzyszyły projektowaniu parku w paryskiej dzielnicy La Villette.
Wykład w ramach cyklu „Architektura w Wozowni”
Na owe teoretyczne założenia złożyły się teksty Bernarda Tschumiego, w których autor kwestionował tradycyjne sposoby tworzenia dzieła architektury. Kolejnym etapem włączenia filozofii w proces projektowania parku był cykl dyskusji Petera Eisenmana z Jacquesem Derridą. Ich głównym tematem był problem chôry, który podjęty został przez późniejszych komentatorów i wykorzystany do interpretacji parku.
Park był analizowany jako przestrzeń inwencji w zakresie tworzenia nowych zasad funkcjonowania wspólnoty i demokracji. Myślenie o przyszłości politycznej może jednak przekraczać horyzont zwykłych oczekiwań. Chociaż myśl filozoficzna zawsze złączona jest z problemami współczesności, a metafizyka niekiedy splata się z bieżącą polityką, to jednocześnie do obyczajów filozofii należy także przekraczanie horyzontów i myślenie o całkowitej inności i niemożliwości.
Rozważania na temat Inności przesunęły dyskusję w stronę tradycji teologii apofatycznej i współczesnych rozważań na temat wiary i religii. Parc de La Villtette zyskał wówczas nowe postsekularne znaczenia, które umożliwiają przypisanie mu funkcji świątyni Inności (L’Autre) i Niemożliwości (Impossible).
Dr hab. Cezary Wąs
Dr hab. Cezary Wąs to adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, kustosz w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Kierownik programów badawczych: „Polska architektura sakralna XX wieku” (1997–2000), „Architektura sakralna XX wieku na Pomorzu, Dolnym i Górnym Śląsku oraz Warmii i Mazurach” (1999–2000).
Kierownik sekcji polskiej międzynarodowej wystawy i wydawnictwa „Raum und Religion. Europäische Positionen im Sakralbau” (w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską, 2004–2005). W latach 2009–2010 uczestnik programu badawczego i wydawnictwa „Europäische Errinerungsorte” (München 2012). Autor rozprawy doktorskiej „Pomniki publiczne we Wrocławiu lat 1786-1871” (1995) i monografii: „Architektura Jože Plečnika” (2004), „Antynomie współczesnej architektury sakralnej” (2008), „Leon Podsiadły” (2012), „Architektura a dekonstrukcja. Przypadek Petera Eisenmana i Bernarda Tschumiego” (2015) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych dotyczących architektury współczesnej w czasopismach „Sacrum et Decorum”, „Techne”, „Sobótka”, „Architectus”, „Czasopismo Techniczne – Architektura”. Zastępca redaktora naczelnego „Quart” – kwartalnika naukowego Instytutu Historii Sztuki we Wrocławiu.
Wykład „Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry”
Kiedy: 25.01.2021 (wtorek), godz. 18.00
Gdzie: fanpage na Facebooku i kanał YouTube Galerii Sztuki Wozownia
Zobacz również: 6. edycja 4 Design Days | Projekt „SLOW”