Anna Karlin i połączenie naturalnych oraz syntetycznych materiałów

Nowojorska projektantka Anna Karlin połączyła organiczne, naturalne kształty z formami wycinanymi maszynowo, tworząc wyjątkową kolekcję mebli i przedmiotów. Kolekcja Karlin’s Subverting Domestic Familiarity, która została zaprezentowana na Milan Design Week 2019, obejmuje wiele ciekawych obiektów: szezlong, stolik do kawy, lampę stołową i podłogową, taborety i krzesła.

Anna Karlin i kolekcja Subverting Domestic Familiarity

Zaprezentowana kolekcja – cały czas aktualizowana – ma na celu zerwanie z konwencjonalnym postrzeganiem wyposażenia domu poprzez stworzenie kontrastu między rzeźbiarskimi formami i gładkimi elementami ciętymi maszynowo. Projektantka opisuje obiekty jako „użyteczne rzeźby”.

The totemic Form lampa podłogowa projekt Anna Karlin

„Wszyscy posiadamy naturalną potrzebę obcowania z naturą i otaczania się jej organicznymi formami” – mówi Karlin – „Tam, gdzie jest kruchość, jest i siła. Tam, gdzie brak równowagi, jest balans. A gdzie jest słabość, tam odnajdujemy oparcie. Jeśli weźmiesz coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się być znajome, coś, co rezonuje z tobą i czujesz się z tym dobrze, możesz to wziąć i zepsuć”.

The Puddle zestaw mebli projekt Anna Karlin

Lampa podłogowa Form zawiera elementy dekoracyjne wykonane z odlewanego brązu i marmuru. Ma wysoką, totemiczną strukturę, która jest przeznaczona do mocowania między podłogą a sufitem. Posiada dwa szklane elementy oświetleniowe – cylinder i kulę. Nieco wygięty szezlong Curved ma geometryczną, zaokrągloną stalową ramę, która opiera się na stalowej kuli. Całość siedziska składa się z serii ułożonych w rzędzie kremowych, tapicerowanych cylindrów Boucle.

The Dimple lampa projektu Anna Karlin

Lampa Dimple i zestaw kawowy Puddle

Lampa Dimple wykonana jest z ręcznie dmuchanego szkła. Ma dyfuzor światła w kształcie jajka, z boku zaś widnieje subtelne wycięcie, w którym podtrzymuje czerwoną, odlewaną kulę marmurową, spoczywającą na gładkim, klasycznym mosiężnym sześcianie. Taborety Chess są ręcznie wykonane ze stali z dekoracyjną warstwą patyny.

Każdy stołek ma przypominać geometryczne figury szachowe. Ich forma złożona jest z szeregu stalowych elementów w różnych rozmiarach, ułożonych jeden na drugim, o różnych kształtach. Przywołuje skojarzenia z totemami, podobnie jak wcześniej wspomniana lampa. Zestaw kawowy Puddle składa się z dwóch elementów: dużego stołu z zaokrąglonymi krawędziami i cylindrycznymi nogami, oraz mniejszego okrągłego stolika. Oba są wykonane z drewna klonowego.

Szezlong The Curved projekt Anna Karlin

„Zaczęło się od biżuterii, a jednak powstał mój wymarzony stolik kawowy” – powiedziała Anna Karlin.

Anna Karlin i zestaw krzeseł W

Następnie podziwiać można zestaw krzeseł W. Mają ręcznie wykonane siedziska, dzięki czemu każde z nich jest jedyne w swoim rodzaju. Każdy egzemplarz jest wyjątkowy, bowiem posiada delikatnie rzeźbione oparcie złożone z cienkich fragmentów drewna ułożonych w różnych kompozycjach i nogi o nieregularnym kształcie. Siedzisko jest okrągłe i wycinane za pomocą maszyny CNC. Projektantka chciała w ten sposób podkreślić kontrast między kształtami naturalnymi a mechanicznie wyciętymi.

„Mimo że wyglądają niesamowicie delikatnie, to są niezwykle wytrzymałe. W samym studio posiadamy ich wiele, ponieważ są bardzo funkcjonalne i doceniane przez wszystkich” – dodaje Karlin.

Zobacz również: Kolekcja NASTRO od FONDU Furniture | Kolekcja Point Of View od TON

The Curved szezlong projekt Anna Karlin
The Chess taboret projektu Anna Karnin
Krzeslo W projektu Anny Karlin
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter