Antarktyczna latarnia morska spod kreski KuryƂowicz & Associates

Latarnie morskie naleĆŒÄ… do jednych z ciekawszych architektonicznie obiektĂłw, biorąc pod uwagę nie tylko waĆŒną funkcję bezpieczeƄstwa, ale często takĆŒe ich nietypowe lokalizacje. Za taki szczegĂłlny projekt latarni, wchodzącej w skƂad kompleksu Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na wyspie KrĂłla Jerzego, odpowiada warszawska pracownia KuryƂowicz & Associates.

Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego

Pierwszą infrastrukturą, jaką widzi goƛć przybywający na Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego na wyspie KrĂłla Jerzego, jest niewielka latarnia morska. Jest ona umiejscowiona na wysokim bazaltowym bloku skalnym, okoƂo 220 metrĂłw na wschĂłd od zabudowaƄ bazy, na wysuniętym cyplu u wybrzeĆŒy Zatoki Admiralicji. Latarnia ta jest uznawana przez wszystkich uĆŒytkownikĂłw oraz goƛci pobliskiej bazy naukowo – badawczej za najwaĆŒniejszy punkt orientacyjny.

Antarktyczna latarnia morska spod kreski KuryƂowicz & Associates
Antarktyczna latarnia morska – projekt KuryƂowicz & Associates

W warunkach ekstremalnej pogody, gdy temperatura na wyspie potrafi osiągnąć poziom kilkudziesięciu stopni poniĆŒej zera, a podmuchy wiatru, ktĂłre mogą nawet dochodzić do 250 km/h są tak silne, ĆŒe aĆŒ niosą kamienie, bƂysk ƛwiatƂa latarni o zasięgu 8 mil morskich (czyli ok. 16 km) ma ogromne znaczenie w prawidƂowej nawigacji, ktĂłra jest niezbędna do przeĆŒycia.

Latarnia morska do rozbiĂłrki

Latarnia zostaƂa zbudowana na przeƂomie 1977 i 1978 roku, a następnie zmodernizowana w 2006 roku. Obecnie, po ponad 40 latach uĆŒytkowania w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, nadaje się do caƂkowitej rozbiĂłrki.

Antarktyczna latarnia morska spod kreski KuryƂowicz & Associates
Antarktyczna latarnia morska – projekt KuryƂowicz & Associates

Architekci z pracowni KuryƂowicz & Associates zaproponowali nowy design latarni, ktĂłry nie jest „rewolucją”, a „ewolucją” nawiązującą do aktualnie realizowanego projektu gƂównego budynku polskiej stacji, za ktĂłry takĆŒe odpowiada studio KuryƂowicz & Associates.

„Nowy design w ksztaƂcie trĂłjkąta rĂłwnobocznego nie tylko nawiązuje do figury, jaką tworzy hol samej stacji, ale takĆŒe gwarantuje budynkowi latarni dobre parametry aerodynamiczne. Dzięki temu jej konstrukcja będzie poddawana mniejszym niĆŒ dotychczas obciÄ…ĆŒeniom, rĂłwnieĆŒ przy niespokojnej pogodzie” – Piotr KuczyƄski, Architekt, Wiceprezes Zarządu, KuryƂowicz & Associates.

Latarnia morska w biaƂo-czerwonych barwach

Projekt zakƂada budowę nowej latarni z wykorzystaniem najlepszej jakoƛci stalowych prefabrykatĂłw pokrytych specjalną powƂoką antykorozyjną, dzięki czemu obiekt będzie odporny na wysoką wilgotnoƛć powietrza, ktĂłrej roczna ƛrednia na wyspie KrĂłla Jerzego wynosi ponad 80%. Latarnia zostanie pomalowana w narodowe biaƂo-czerwone barwy, znajdzie się na niej teĆŒ napis „Arctowski”. Ten sposĂłb wizualnej identyfikacji nawiązuje do dotychczasowej kolorystyki latarni.

Pracując nad koncepcją, architekci musieli takĆŒe zaproponować nową wizję schodĂłw prowadzących do podnĂłĆŒa latarni. Tworząc je projektanci kierowali się dewizą „architektura nie jest obca, integruje się ze ƛrodowiskiem”.

Antarktyczna latarnia morska spod kreski KuryƂowicz & Associates
Antarktyczna latarnia morska – projekt KuryƂowicz & Associates

„Zdecydowaliƛmy się kreatywnie wykorzystać uksztaƂtowanie terenu, na ktĂłrym zlokalizowana jest latarnia. Zaproponowaliƛmy poprowadzenie konstrukcji schodĂłw wzdƂuĆŒ naturalnych bazaltowych szczelin skalnych. W projekcie uwzględniliƛmy rĂłwnieĆŒ nowy balkon, ktĂłry będzie sƂuĆŒyƂ jako doskonaƂy punkt obserwacyjny dla przyszƂych uĆŒytkownikĂłw” – Karolina Czumaj, Architekt, KuryƂowicz & Associates.

Niezwykle trudne warunki pogodowe na wyspie, a ponadto brak niezbędnej infrastruktury technicznej na miejscu, sprawiają, ĆŒe zarĂłwno latarnia, jak i nowy budynek mieszkalny musiaƂy być zaprojektowane jako zestawy skƂadanych na miejscu prefabrykatĂłw. Zostaną one wstępnie zmontowane w wytwĂłrni, a następnie przetransportowane na wyspę w częƛciach drogą morską, po czym zƂoĆŒone bez uĆŒycia ciÄ™ĆŒkiego sprzętu. Budowa odbędzie się podczas „antarktycznego lata”, ktĂłre trwa trzy miesiące – od listopada do marca.

Realizacja projektu latarni morskiej oraz caƂej Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego planowana jest do roku 2024. Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym przedsięwzięcia.

Zobacz rĂłwnieĆŒ: Lipova Living – osiedle w Konstancinie-Jeziornie | Dom Jasny – projekt dla wielopokoleniowej rodziny

Antarktyczna latarnia morska spod kreski KuryƂowicz & Associates - Karolina Czumaj
Udostępnij ten artykuƂ
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane sƂowo i kliknij enter