Nazwiska Sottsass nie trzeba nikomu przedstawiać. Ta wybitna postać założyła legendarną grupę Memphis i zmieniła to, co rozumiemy przez „dobry design”. Dziś świat przypomina sobie o niezwykłym i kreatywnym stylu, który prezentował w swojej twórczości. Przykładem tego jest rekonstrukcja jego mieszkania w Mediolanie.
Apartament Sottsassa
3 grudnia 2021 roku Triennale Milano otworzyło wystawę stałą poświęconą legendarnemu włoskiemu projektantowi, Ettoremu Sottsassowi. Sala Sottsass, znajdująca się w Palazzo dell’Arte składa się ze zrekonstruowanej wersji Casa Lana, prywatnej mediolańskiej rezydencji zaprojektowanej przez założyciela Memphis Group, Sottsassa, w latach 60.
Oprócz Casa Lana organizowane są tu różne wystawy i wydarzenia upamiętniające dzieła i idee tego legendarnego projektanta. Wystawa jest obecnie otwarta dla publiczności dzięki wsparciu wdowy po Sottsassie, Barbary Radice Sottsass.
Co możesz zwiedzić?
Wystawa prezentuje serce oryginalnego mieszkania, w którym znajduje się drewniana konstrukcja z wbudowanymi sofami ułożonymi w kształt litery U. Miejsce to stanowiło intymny zaułek, w którym można było rozmawiać lub słuchać muzyki.
Nad siedzeniami znajduje się seria zintegrowanych półek do przechowywania, a także perforowane ekrany, które przepuszczają światło. W magazynie „Domus” Sottsass opisywał, jak różne przestrzenie wokół centrum mieszkania zostały dostosowane do różnych celów, tworząc mały plac pośrodku.
„Dziś Triennale Milano prezentuje światu wspaniałą niespodziankę: dokładną rekonstrukcję części domu Ettorego Sottsassa, Casa Lana. To wyjątkowa przestrzeń, którą Triennale zdemontowało i ponownie złożyło dokładnie tak, jak wyglądała pierwonit, dzięki pomocy Iskry Grisogono ze Studia Sottsass i rozmowom z rodziną pierwotnego właściciela. Teraz w Mediolanie znajduje się maszyna przenosząca nas w czasie za pomocą wnętrza zaprojektowanego przez jednego z najwybitniejszych projektantów XX wieku” – mówi Stefano Boeri, przewodniczący Triennale Milano.
Miejsce: Triennale Milano | triennale.org
Zdjęcia: Giancula di Ioia | gianlucadiioia.com
Zobacz również: Projekt „SLOW” | Kengo Kuma. Architektura w Manggha