Apartament na poddaszu projektu Komon architekti

Ciasne i chaotyczne poddasze w praskiej kamienicy zostało przekształcone w przestronny i atrakcyjny apartament dzięki projektowi studia Komon architekti.

Praski apartament na poddaszu

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku w kamienicy w praskiej dzielnicy Libeň stworzono mieszkanie na poddaszu. Projekt nie był jednak do końca udany. Przestrzeń zapełniła się zbyt dużą liczbą małych pomieszczeń położonych w chaotyczny i niefunkcjonalny sposób. Zadaniem studia Komon architekti było uporządkowanie jej i zaprojektowanie nowoczesnego apartamentu.

Najważniejszą cechą każdego poddasza jest duża ilość wysokiej przestrzeni. Architekci pozbyli się niepotrzebnej zabudowy i otworzyli salon, tworząc pomieszczenie o podwójnej wysokości. Umieszczony na jednej ze ścian wysoki regał dodatkowo ją powiększa.

Salon w mieszkaniu na poddaszu w projekcie Komon architekti
Salon w apartamencie na poddaszu

W centrum mieszkania pojawiła się nowa konstrukcja – zespół brył zbudowanych z czarnego drewna. W jednej z nich znajduje się łazienka, a kolejne tworzą schody i małą antresolę. Dzięki ich przejrzystej i przemyślanej konstrukcji do mieszkania dociera teraz o wiele więcej światła. Poprzedni, bałaganiarski układ został uproszczony i poprawiony, bez konieczności głębokich zmian konstrukcyjnych.

Salon z otwartą kuchnią

Pokój dzienny wraz z otwartą kuchnią zajmuje dolną część dwupoziomowego apartamentu. W pomieszczeniu, pomiędzy dwoma słupami konstrukcyjnymi zainstalowano rozwijany ekran do projekcji filmów. W kuchni znajduje się wyspa, a dodatkowe miejsca do przechowywania ukryte są w czarnej skrzyni. Pomieszczenie na górze ma charakter bardziej prywatny. Pomost z pomalowanego na czarno drewna przebiega ponad salonem i łączy drugą łazienkę z sypialnią. Przez okno można z niej wyjść na położony na dachu taras.

Czarna ściana w kuchni na poddaszu
Otwarta kuchnia w apartamencie na poddaszu od Komon architekti

W apartamencie zastosowano bardzo ascetyczny wybór materiałów i kolorów. Czarne bryły powstały z forniru, podłogę pokrywa dębowa podłoga, a blaty kuchenne zrobiono z lastryko. Ściany i większość mebli pomalowana jest na biało. W mieszkaniu zachowano w naturalnym stanie odsłonięte elementy więźby dachowej i stalowe słupy nośne. W kuchni zainstalowano proste, liniowe oświetlenie, które podkreśla surowy charakter i geometrię pomieszczenia. Kontrastują z nim dwa eleganckie żyrandole znajdujące się w salonie.

Mieszkanie na poddaszu projektu Komon architekti
Regał w salonie w mieszkaniu na poddaszu

W czasie końcowej fazy projektu w życiu osobistym klienta zaszły pewne niekorzystne zmiany, które doprowadziły do zredukowania budżetu przedsięwzięcia. Wpłynęły one na pewne drobne detale, na szczęście główna koncepcja architektoniczna pozostała bez zmian.

Komon architekti

Komon architekti to praska pracownia architektoniczna założona przez Lucie Roubalovą i Martina Gaberle w 2017 roku. Oboje są partnerami i kolegami ze studiów na Wydziale Architektury Politechnice w Pradze. Z pomocą kilku innych architektów zespół tworzy projekty o różnej skali, od wnętrz, gdzie liczy się każdy szczegół, po hale przemysłowe czy parki publiczne.


Projekt: Komon architekti | komonarchitekti.cz
Zdjęcia: Tomáš Slavík | tomasslavik.cz

Zobacz również: Poddasze pełne historii i sztuki | Mieszkanie w pralni na poddaszu

Czarno-biała kuchnia w apartamencie na poddaszu
Okrągłe lustro w czarnej ramie w apartamencie na poddaszu
Biała kuchnia ze skosami
Skosy w białej kuchni na poddaszu
Czarna ściana w mieszkaniu na poddaszu projektu Komon architekti
Biało-czarna kuchnia w mieszkaniu na poddaszu
Czarne drzwi i czarna klamka
Czarne fronty meblowe w projekcie Komon architekti
Czarne schody prowadzące na piętro mieszkania projektu Komon architekti
Wejście do łazienki na poddaszu
Sypialnia w apartamencie na poddaszu
Biało-szara łazienka na poddaszu projektu Komon architekti
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter